Klíčové body
- Akcie rostou pátý den v řadě, Bitcoin překročil hranici 87 tisíc dolarů a dolar dosáhl ročního maxima díky očekávání spojenému s politikou Donalda Trumpa
- Ekonomicky citlivé akcie, včetně indexu Russell 2000, dosáhly nejvyšší hodnoty od roku 2021, zatímco bankovní sektor výrazně posílil
- Analytici pro rok 2024 očekávají silný růst zisků, které by měly vzrůst o 13 %, což bude nejvyšší nárůst od roku 2021
Investoři nadále sázejí na to, že z programu nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa budou tyto investice těžit.
Dařilo se ekonomicky citlivým akciím, přičemž index menších firem Russell 2000 vzrostl o 1,5 % na nejvyšší hodnotu od roku 2021. Ostře sledovaný ukazatel bank vzrostl o 2,4 %.
Většina velkých technologických společností klesla, přičemž Nvidia Corp. se propadla o 1,6 %. Tesla Inc. vyskočila o 9 % a prodloužila tak svůj prudký růst.
Rovnovážná verze indexu S&P 500 – kde takové společnosti jako Apple Inc. nesou stejnou váhu jako Dollar Tree Inc – překonala americký benchmark. Tento ukazatel je méně ovlivněn největšími společnostmi – což poskytuje záblesk naděje, že se rally rozšíří.
„Žádné obraty akcií před volbami = velké obchody po volbách,“ uvedla Savita Subramanianová z Bank of America Corp. „Volební roky – zvláště ty s výraznými změnami ve vedení – obvykle přinášejí více přeskupení v aktivních portfoliích. Letos zatím klienti zůstávají v pozicích, což ponechává prostor pro další rotace do konce roku, například z technologických do bankovních či cyklických akcií, nebo ze zelených do komoditních expozic.“
Podle Chrise Larkina ze společnosti E*Trade z Morgan Stanley je s volbami a dalším snížením sazeb ve zpětném zrcátku otázkou, zda býci dokáží trh nadále tlačit na nová maxima.

„Kromě případného vybírání zisků po tak silném vzestupu mohou údaje o inflaci z tohoto týdne rozhodnout o tom, zda trh své zisky vycloní,“ uvedl Larkin.
Americká inflace v říjnu pravděpodobně zůstala stabilní, což naznačuje nerovnoměrný pokles cenových tlaků směrem k cíli Fedu. Jádrový index spotřebitelských cen, který bude zveřejněn ve středu a nezahrnuje ceny potravin a energií, pravděpodobně rostl stejným tempem na měsíční i meziroční bázi jako v září.
Index S&P 500 vzrostl o 0,1 %, překonal hranici 6 000 bodů a zaznamenal 51. letošní rekord. Index Nasdaq 100 se příliš nezměnil. Průmyslový index Dow Jones si připsal 0,7 %.
Futures na státní dluhopisy byly mírně nižší, protože hotovostní trh byl uzavřen z důvodu svátku v USA. Bloomberg Dollar Spot Index přidal 0,5 %. Ropa se propadla, protože trh nadále trápí slabý výhled poptávky v Číně.
Podle obchodního oddělení JPMorgan Chase & Co. by akciový trh po Trumpově vítězství v prezidentských volbách mohl do konce roku růst silněji než před osmi lety, kdy se stal americkým prezidentem.
„Očekávám, že výnosy v roce 2024 budou větší než v roce 2016,“ napsal v pondělí ve zprávě klientům Andrew Tyler, vedoucí oddělení pro analýzu amerického trhu této banky. Velkou výhodou pro index S&P 500 je slabost mimo USA, neboť Čína, Velká Británie, EU, Kanada a Mexiko zažívají mírnější růst než tehdy.
Podle zkušeného stratéga Eda Yardeniho „zvířecí duch“, který se uvolňuje díky hospodářské politice zvoleného prezidenta Trumpa, pošle index S&P 500 do konce desetiletí na 10 000 bodů.
Jeho uber-bullish předpověď, která by představovala 66% nárůst do roku 2030, je dalším znamením, že Wall Street je po amerických volbách stále optimističtější, pokud jde o akciové trhy. Yardeni zvýšil cíle pro konec roku na 6 100 pro rok 2024, 7 000 pro rok 2025 a 8 000 pro rok 2026.
„Akcioví investoři jsou také nadšeni změnou režimu na více pro-podnikatelskou administrativu prosazující snížení daní a deregulaci,“ napsal v pondělní poznámce.

Podle Lori Calvasinové ze společnosti RBC Capital Markets vypadají americké akcie z hlediska ocenění, umístění a sentimentu poněkud roztaženě.
Podle ní ocenění ještě nedosáhlo vrcholu ani u indexu S&P 500, ani u indexu Russell 2000, ale poznamenává, že do budoucna je prostor pro expanzi mnohem menší.
Podle stratégů JPMorgan Chase & Co. vedených Mislavem Matejkou bude udržitelnost akciové rally po vítězství v amerických volbách záviset na chování dluhopisového trhu. Výnosy blížící se 5 % by podle nich mohly být pro riziková aktiva obtížněji stravitelné.
Zisky podniků se stanou jedním z největších tahounů amerických akcií, protože po volbách se pozornost investorů vrátí k hospodářskému růstu. Podle údajů agentury Bloomberg Intelligence se v závěrečné fázi vykazovací sezóny za třetí čtvrtletí zvýšily zisky společností z indexu S&P 500 o 8,4 %, což je dvojnásobek očekávaného nárůstu.
Pro příští rok je Wall Street ještě optimističtější, neboť analytici podle BI očekávají, že zisky vyskočí o 13 %, což je největší nárůst od roku 2021.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky