Klíčové body
- Ropa se stabilizuje, protože OPEC+ se opět rozhodl odložit plán na obnovení těžby
- Ceny zlata v pátečním asijském obchodování mírně vzrostly
- Měď roste díky známkám omezených dodávek; čeká se na údaje z Číny
Ropa se stabilizuje, protože OPEC+ se opět rozhodl odložit plán na obnovení těžby
Ropa Brent se po čtvrteční uzavírce o 0,3 % níže obchodovala poblíž 72 dolarů za barel a ropa West Texas Intermediate nad 68 dolary. OPEC a jeho spojenci potřetí odložili zvýšení dodávek a rozhodli se začít s mírným navýšením v dubnu a poté škrty v průběhu 18 měsíců ukončit, což je pomalejší tempo, než se dříve plánovalo.
Od poloviny října se ropa pohybuje v úzkém rozpětí, přičemž proti býčímu očekávání geopolitického vývoje na Blízkém východě a na Ukrajině stojí očekávání přebytku v roce 2025 v důsledku vyšší produkce v Americe a nedostatečné čínské poptávky. Slabá rovnováha na globálním trhu znamená, že kartel má jen malý prostor pro obnovení produkce, kterou zadržuje od roku 2022.
„OPEC+ dal důrazně najevo, že je i nadále ochoten vyrovnávat trh s ropou,“ uvedli ve zprávě analytici Morgan Stanley včetně Martijna Ratse. „Stále odhadujeme přebytek v příštím roce, ale menší než dříve,“ uvedli a zvýšili prognózy pro třetí a čtvrtý kvartál na 70 dolarů z 68 a 66 dolarů.

Podle Standard Chartered Plc. zpožděný začátek uvolňování omezení, delší časový rámec pro uvolňování a také dohoda Spojených arabských emirátů o odsunutí zvýšení základního cíle sníží množství ropy, které by OPEC+ v příštím roce dodal, o 61 %.
„Nemyslíme si, že trh v plné míře zohlednil, kolik ropy bylo odstraněno,“ uvedli ve své poznámce analytici společnosti StanChart včetně Emily Ashfordové a Paula Horsnella, kteří odhadují, že nový plán by znamenal nárůst o 191,3 milionu barelů v průběhu roku 2025, což je méně než 496,3 milionu barelů v rámci předchozího přístupu.
Ceny zlata se zvyšují, údaje o pracovních silách mimo zemědělský sektor a geopolitickému napětí v centru pozornosti
Ceny zlata v pátečním asijském obchodování mírně vzrostly, když investoři hledali další podněty ohledně úrokových sazeb v USA v klíčových údajích o počtu zaměstnanců, které budou zveřejněny později během dne, zatímco geopolitické obavy pomohly povzbudit určitou poptávku po bezpečných přístavech.
Závěr týdne byl pro žlutý kov nastaven nevýrazně, neboť na něj tlačila určitá nejistota ohledně dlouhodobého směřování úrokových sazeb. Na širší trhy s kovy působila také odolnost dolaru.
Spotové zlato vzrostlo o 0,4 % na 2 642,03 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru vzrostly do 22:59 SEČ

Co se týče geopolitické situace, pád francouzské vlády a neúspěšný pokus o zavedení stanného práva v Jižní Koreji udržovaly ve hře určitou poptávku po bezpečných přístavištích. Vysoké zůstalo také napětí na Blízkém východě a mezi Ruskem a Ukrajinou.
Očekávané údaje o pracovních silách mimo zemědělský sektor, které by mohly být vodítkem pro stanovení sazeb
Pozornost se nyní soustředila na klíčové údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor za listopad, které budou zveřejněny později v pátek. Očekává se, že údaj ukáže výrazné oživení růstu mezd oproti říjnu, kdy trh práce poznamenaly negativní vlivy způsobené hurikány.
Páteční údaj pravděpodobně ovlivní výhled na snížení úrokových sazeb. Síla na trhu práce dává Fedu méně podnětů ke snižování úrokových sazeb.
Údaje o pracovních místech také přicházejí jen několik týdnů před posledním letošním zasedáním Fedu, kde se očekává, že centrální banka sníží sazby o 25 bazických bodů. Nedávné komentáře představitelů Fedu, stejně jako vyhlídka expanzivní politiky za nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, však vyvolaly pochybnosti ohledně sazeb v příštích letech.
Předseda Fedu Jerome Powell nedávno upozornil na silnou stránku americké ekonomiky, ale zároveň uvedl, že to dává Fedu větší prostor pro zvážení dalšího snižování sazeb.
Vyšší sazby na delší dobu nevěstí nic dobrého pro zlato a další nevýnosová aktiva vzhledem k tomu, že zvyšují jejich náklady příležitosti.
Ostatní drahé kovy v pátek vzrostly, ale do listopadu také ošetřovaly ztráty. Futures na platinu vzrostly o 0,7 % na 951,55 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 1,3 % na 31,935 USD za unci.
Měď roste díky známkám omezených dodávek; čeká se na údaje z Číny

Mezi průmyslovými kovy ceny mědi podpořily zprávy, že hlavní těžaři mědi se dohodli na mnohem nižších poplatcích za zpracování pro rok 2025, a to v souvislosti s obavami o dostupnost měděného koncentrátu na spotových trzích.
V nadcházejícím týdnu se také očekává řada klíčových čínských ekonomických údajů a událostí. Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,5 % na 9136,0 USD za tunu, zatímco únorové futures kontrakty na měď vzrostly o 0,6 % na 4,2235 USD za libru.
Chilská společnost Antofagasta a čínská Jiangxi Copper se dohodly na podstatném snížení poplatků za zpracování měděného koncentrátu pro rok 2025, uvedla agentura Reuters. Poplatky mají obvykle tendenci klesat při nižším množství koncentrátu na spotových trzích, což naznačuje omezené dodávky.
Příští týden se očekává řada klíčových ekonomických údajů z Číny, která je největším dovozcem, včetně údajů o inflaci a obchodu. Příští týden se také uskuteční čínská centrální konference o ekonomické práci, která nabídne další náznaky ohledně ekonomiky a stimulů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky