Klíčové body
- Ropa klesá, protože nevýrazné čínské údaje převažují nad hrozbou sankcí
- Zlato si drží dvoudenní pokles před očekávaným snížením sazeb v USA
- Měď klesá, protože údaje z Číny zklamaly
Ropa klesá, protože nevýrazné čínské údaje převažují nad hrozbou sankcí
Cena ropy Brent se po téměř 5% růstu v minulém týdnu pohybovala nad 74 dolary za barel, zatímco ropa West Texas intermediate se pohybovala poblíž 71 dolarů. Čínská rafinerie ropy klesla na nejnižší úroveň za posledních pět měsíců, zatímco dva klíčové ekonomické ukazatele – prodeje domů a spotřebitelské výdaje – rovněž poklesly.
Údaje z největšího dovozce ropy poslaly ceny o něco níže. Předtím se držely na stabilní úrovni poté, co americký ministr financí uvedl, že USA a jejich spojenci by mohli zvážit snížení cenového limitu na ruskou ropu, aby dále omezili schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině.
Ropa se od poloviny října pohybuje v úzkém rozpětí, přičemž geopolitické obavy zmírňují očekávání přebytku v příštím roce a pochmurný výhled Číny. Regulační orgány této asijské země o víkendu přislíbily další opatření na podporu ekonomiky, čímž se přidaly k nedávným příznivým faktorům pro ceny ropy, k nimž patří hrozba „maximálního tlaku“ na Írán ze strany nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, který si vybral poradce pro národní bezpečnost.

„Obavy z dodávek spojené s geopolitickými riziky jsou hlavním proinflačním rizikem, kterému čelí ceny ropy,“ uvedl Vivek Dhar, analytik Commonwealth Bank of Australia. Přesto je výhled medvědí, přičemž cena ropy Brent v příštím roce pravděpodobně klesne na 70 dolarů za barel „v důsledku očekávání nadměrné nabídky spojené s růstem nabídky mimo OPEC+, který zastíní růst globální spotřeby ropy“.
Jinde člen OPEC+, Spojené arabské emiráty, sníží počátkem příštího roku vývoz, protože skupina producentů usiluje o přísnější disciplínu při plnění produkčních cílů. Společnost Abu Dhabi National Oil Co, známá jako Adnoc, snížila alokaci nákladů ropy pro některé zákazníky v Asii.
Zlato si drží dvoudenní pokles před očekávaným snížením sazeb v USA
Zlato si před posledním letošním rozhodnutím Federálního rezervního systému o úrokových sazbách udrželo dvoudenní pokles, přičemž obchodníci zvažovali také výhled politiky pro rok 2025.
Zlato se obchodovalo poblíž 2 650 USD za unci poté, co v předchozích dvou seancích kleslo o 2,6 % v návaznosti na smíšené údaje z USA z minulého týdne – včetně zrychlující se velkoobchodní inflace a vyšších než očekávaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekává se, že Fed na svém středečním zasedání přinese snížení sazeb o čtvrt bodu, a obchodníci se swapy počítají s celkovým snížením sazeb o tři čtvrtiny bodu v příštích 12 měsících. Nižší sazby jsou pro zlato obvykle pozitivní, protože se z něj neplatí úroky.
Drahý kov letos zatím vzrostl o zhruba 29 %, čímž je na cestě k největšímu ročnímu zisku od roku 2010. Jeho závratný růst byl podpořen uvolňováním ze strany Fedu, poptávkou po bezpečném přístavu a trvalými nákupy ze strany světových centrálních bank.

Do budoucna Světová rada pro zlato očekává, že ceny v roce 2025 porostou pomaleji a budou je mírnit proměnné, jako je růst a inflace. Možné obchodní války během druhého funkčního období nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa a komplikované vyhlídky v oblasti úrokových sazeb se mohou přenést do podprůměrného hospodářského růstu, což poškodí poptávku investorů a spotřebitelů, uvedlo průmyslové sdružení ve své zprávě o výhledu na rok 2025.
Spotové zlato v 8:04 hodin v Singapuru vzrostlo o 0,1 % na 2650,48 USD za unci. Spotový dolarový index Bloomberg klesl o 0,1 % poté, co minulý týden posílil o 0,8 %. Stříbro a platina se příliš nezměnily a palladium se zvýšilo.
Měď klesá, protože údaje z Číny zklamaly
Benchmarkový futures na měď na Londýnské burze kovů klesl o 0,2 % na 9044,0 USD za tunu, zatímco únorový futures na měď klesl o 0,4 % na 4,1780 USD za libru.

Červený kov rozšířil ztráty poté, co pondělní údaje vykreslily smíšený obraz čínské ekonomiky. Zatímco průmyslová výroba v listopadu rostla podle očekávání, růst maloobchodních tržeb prudce zpomalil, zatímco růst investic do fixních aktiv zklamal.
Tyto údaje přišly v době, kdy nedávné politické zasedání na nejvyšší úrovni v zemi přineslo jen málo informací o plánech Pekingu na další stimulaci.
Čína je největším světovým dovozcem mědi, přičemž obavy ze zpomalující se poptávky v souvislosti s oslabující ekonomikou jsou hlavní přítěží pro ceny mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky