Klíčové body
- Ropa se v první seanci nového roku ustálila, zpráva z průmyslu naznačila, že zásoby ropy v USA se nadále snižují
- Zlato zahájilo nový rok stabilně poté, co zaznamenalo největší roční zisk od roku 2010
- Měď roste díky slabšímu dolaru a čínským údajům o indexu PMI
Ropa v první letošní seanci stagnuje, v centru pozornosti jsou zásoby v USA
Ropa se v první seanci nového roku ustálila, protože zpráva z průmyslu naznačila, že zásoby ropy v USA se nadále snižují.
Ropa Brent se obchodovala pod 75 dolary za barel poté, co se vzdala dřívějšího růstu, a West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 72 dolarů. Zpráva Amerického ropného institutu ukázala, že zásoby v minulém týdnu klesly o 1,4 milionu barelů, což by byl šestý pokles v řadě, pokud by jej později ve čtvrtek potvrdily vládní údaje.
Ropa se od poloviny října drží v úzkém rozpětí, přičemž ropa Brent zaznamenala mírný meziroční pokles a WTI skončila v roce 2024 bez větších změn. Investoři se připravují na přebytek v letošním roce, který OPEC+ ztěžuje oživení nečinné produkce, a na nepředvídatelnost druhého prezidentského období Donalda Trumpa.
„Rizika pro ropu Brent jsou do prvního čtvrtletí spíše na straně růstu, přičemž je pravděpodobný posun do oblasti 75 až 80 dolarů,“ uvedl Robert Rennie, vedoucí výzkumu komodit a uhlíku ve společnosti Westpac Banking Corp. „Druhá polovina roku se zdá být o rizicích rostoucí nabídky a slabé poptávky.“

Nepřátelské události na Blízkém východě a na Ukrajině přetrvávají a případné vzplanutí konfliktu v jednom z těchto regionů by potenciálně mohlo krátkodobě podpořit ceny ropy. Další sankce, které naruší dodávky z Íránu a Ruska, mohou také zvýšit poptávku po alternativních dodávkách z Blízkého východu i odjinud.
Hospodářské oživení v Číně zůstává nejisté, přičemž nedávné údaje ukázaly, že aktivita továren v prosinci zpomalila tempo expanze. Rychlé zavádění nových energetických vozidel také snižuje poptávku po benzinu.
Zlato se drží po 27% ročním růstu, protože obchodníci zvažují, jakým směrem se budou ubírat sazby v USA
Zlato zahájilo nový rok stabilně poté, co zaznamenalo největší roční zisk od roku 2010, přičemž obchodníci posuzují vyhlídky na pomalejší tempo uvolňování měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému v roce 2025.
Zlato se obchodovalo poblíž 2 625 USD za unci po 27% zisku v roce 2024, který byl způsoben cyklem snižování sazeb Fedu, trvalou poptávkou po útočištích a vlnou nákupů ze strany centrálních bank.
Investoři se nyní zaměřují na vývoj úrokových sazeb v USA poté, co předseda Jerome Powell minulý měsíc naznačil větší opatrnost ohledně toho, jak rychle může centrální banka pokračovat ve snižování výpůjčních nákladů v souvislosti s obnovenými obavami z inflace. Nižší sazby jsou obvykle pozitivní pro zlato, které se neúročí.

Klíčové ekonomické údaje, které mají být zveřejněny koncem tohoto týdne, včetně zpráv o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA a o výrobě, budou pečlivě sledovány, aby napověděly, jakou trajektorii uvolňování Fedu zvolí.
Spotové zlato se v 8:11 v Singapuru pohybovalo bez větších změn na úrovni 2 625,42 USD za unci. Spotový dolarový index Bloomberg se nezměnil. Stříbro, palladium a platina vzrostly.
Měď roste díky slabšímu dolaru a čínským údajům o indexu PMI
Mezi průmyslovými kovy byly ve čtvrtek ceny mědi vyšší díky slabšímu dolaru, zatímco podporu jim poskytl měsíční nárůst aktivity čínských továren.

Čínská výrobní aktivita v prosinci rostla, ale pomaleji, než se očekávalo, ukázaly čtvrteční údaje Caixin PMI.
Údaje naznačují, že vliv nedávných stimulačních opatření slábne. Trhy vyčkávají na vyjasnění plánů Pekingu ohledně stimulačních opatření v příštím roce, kdy vláda signalizovala uvolněnější měnovou politiku v roce 2025.
Benchmarkový futures na měď na londýnské burze kovů vzrostl o 0,9 % na 8863,50 USD za tunu, zatímco únorový futures na měď posílil o 0,7 % na 4,0492 USD za libru.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky