Klíčové body
- Ropa se odrazila ode dna poté, co klesla nejvíce za více než měsíc
- Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování příliš nepohnuly
- Měď ztrácí na síle v souvislosti se zaměřením na Čínu
Ropa se zvedá, protože se projevuje úzkost ze sankcí a snižují se zásoby
Cena ropy Brent vzrostla nad 80 USD za barel poté, co v úterý ztratila 1,4 % kvůli očekávání příměří mezi Izraelem a Hamásem. West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 78 USD. Americký ropný institut uvedl, že zásoby ropy v minulém týdnu klesly o 2,6 milionu barelů, jak vyplývá z dokumentu, který viděla agentura Bloomberg. To by byl osmý pokles, pokud by se potvrdil oficiálními údaji.
Dopady nejnovějších amerických sankcí se rozlévají po trzích. Odběratelé ruské ropy se stále častěji obracejí na jiné dodavatele OPEC+, protože země včetně Indie uvedly, že zakážou přístup tankerům, na které se vztahují sankce. V Číně státní ropné společnosti a velké soukromé rafinerie v rámci příprav na narušení dodávek shánějí náklad z Blízkého východu i odjinud. Náklady na přepravu prudce vzrostly, přičemž se změnily i modely fyzických cen v USA.

Ropa zaznamenala silný začátek roku, přičemž nejnovější americké sankce přispěly k ziskům, které byly způsobeny chladnější zimou na severní polokouli, jež zvýšila poptávku po vytápění, a stálým poklesem zásob v USA. Tento počáteční nárůst je v rozporu s rozšířeným očekáváním, že ceny budou v roce 2025 bojovat s problémy, protože se předpokládalo, že dodávky budou převyšovat poptávku, což povede k celosvětovému přebytku.
Výhled rovnováhy na trhu bude v centru pozornosti ve středu, kdy Organizace zemí vyvážejících ropu i Mezinárodní energetická agentura vydávají měsíční výhledy. V úterý nejnovější zpráva amerického Úřadu pro energetické informace signalizovala přebytek v letech 2025 a 2026, ačkoli odhady byly vypracovány před nejnovějšími sankcemi proti Rusku.
Kromě rozvratu způsobeného americkými sankcemi obchodníci zvažují důsledky druhého funkčního období nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě. Ty zahrnují možnost přísnějšího omezení íránského vývozu, potenciální obchodní cla, která by mohla postihnout kanadskou ropu, a také kroky na podporu domácí produkce.
Ceny pravděpodobně prozatím zůstanou v úzkém rozmezí, protože obchodníci hledají „více jasnosti ohledně Trumpovy energetické politiky v oblasti těžby ropy v USA před jeho nadcházející inaugurací,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG Asia Pte.
Ceny zlata jsou stabilní, v centru pozornosti jsou údaje o CPI
Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování příliš nepohnuly, protože obchodníci se před klíčovými údaji o spotřebitelské inflaci v USA drželi stranou, ačkoli mírný pokles dolaru dodal zlatu určitou sílu.
Zlato těžilo z údajů o inflaci výrobců, které byly v předchozí seanci mírnější, než se očekávalo, a které podnítily určité naděje, že se inflace v nadcházejících měsících dále sníží. Tato představa zatížila dolar.
Ceny slitků však stále zůstávaly převážně v rozmezí, protože poptávka po bezpečných přístavech zůstávala omezená, zatímco vyhlídky na pomalejší snižování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému rovněž zatěžovaly výhled.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 2675,90 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru vzrostly do 23:59 SEČ

Pro další náznaky vývoje sazeb se očekávají údaje o CPI
Trhy se nyní soustředí především na nadcházející údaje o indexu spotřebitelských cen, které budou zveřejněny později ve středu, aby získaly další náznaky ohledně úrokových sazeb.
Očekává se, že údaj ukáže mírné zvýšení inflace do prosince, což se dále váže k obavám, že úrokové sazby v USA zůstanou při lepkavé inflaci vysoké.
Tuto představu sice poněkud zmírnily údaje o indexu cen výrobců, které byly mírnější, než se očekávalo, ale složky tohoto údaje, které se vážou na údaje o indexu cen PCE – Fedem preferovaný ukazatel inflace – stále ukazují, že základní inflace zůstává ustálená.
Centrální banka signalizovala pomalejší tempo snižování sazeb v roce 2025 v důsledku obav ze silného trhu práce a ustálené inflace. Silné údaje o mzdách zveřejněné minulý týden obavy z tohoto výhledu ještě zvýšily.
Bylo také vidět, že se politici obávají inflačního dopadu obchodních cel za nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa. Zprávy z tohoto týdne však naznačily, že Trumpův tým připravuje plán postupného zvyšování cel.
Vyšší sazby nevěstí nic dobrého pro nevýnosová aktiva, jako je zlato, vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investic do nich. Díky této představě se zlato v uplynulém měsíci obchodovalo v úzkém rozpětí – mezi 2 600 a 2 700 dolary za unci.
Ostatní drahé kovy se ve středu vyvíjely smíšeně. Futures na platinu klesly o 0,5 % na 944,75 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,2 % na 30,427 USD za unci.
Měď ztrácí na síle v souvislosti se zaměřením na Čínu
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi po dosavadním prudkém růstu v roce 2025 ochladly v souvislosti s očekáváním zvýšených stimulačních opatření v Číně, která je největším dovozcem.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,6 % na 9101,50 USD za tunu, zatímco březnové futures na měď klesly o 0,4 % na 4,3293 USD za libru.
Slabé ekonomické údaje z Číny vyvolaly zvýšené naděje, že Peking uvolní ještě více stimulů na podporu ekonomiky, stejně jako očekávání obchodních cel za Trumpa.
Tento týden zveřejněné údaje o dovozu však ukázaly, že dovoz mědi do Číny dosáhl v prosinci 13měsíčního maxima, což signalizuje, že poptávka po červeném kovu zůstává silná.
Tento týden se pozornost soustředí na rozhodnutí Lidové banky o její základní úrokové sazbě z úvěrů, které má být přijato ve čtvrtek.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky