Klíčové body
- Americká armáda svěřila projekt IVAS společnosti Anduril, která převezme zodpovědnost za jeho vývoj a výrobu místo Microsoftu
- Program čelil technickým problémům, kvůli nimž vojáci hlásili nízký výkon a špatnou uživatelskou přívětivost
- Budoucnost IVAS zůstává nejistá, projekt čelí možným škrtům a Pentagon rozhodne o zachování celého rozpočtu
Tento dlouho problematický program, jehož cílem je vytvořit vojenské brýle s rozšířenou realitou, měl původně na starosti Microsoft, ale potýkal se s technickými problémy a skepsí ze strany armády.
Zakladatel Andurilu Palmer Luckey oznámil na svém blogu, že společnost dostane hlavní slovo při řízení vývoje IVAS, i když Microsoft zůstane součástí projektu jako poskytovatel cloudových služeb. Tato změna znamená, že Microsoft ztrácí roli hlavního dodavatele, ale nebude z programu zcela vyloučen.

Projekt IVAS: Od Microsoftu k Andurilu
Projekt IVAS byl původně zadán Microsoftu v roce 2018 s cílem vytvořit náhlavní soupravy pro vojáky na bázi odolné verze HoloLens. Původní rozpočet byl stanoven na 21,9 miliardy dolarů, což z něj činí jeden z největších vojenských kontraktů v oblasti smíšené reality.
Plánované headsety měly obsahovat tepelné senzory, software Tactical Assault Kit
Navzdory těmto inovacím projekt narazil na řadu problémů. Vojáci si stěžovali na nízký výkon zařízení, nedostatečnou uživatelskou přívětivost a technické potíže, například s detekcí virtuálních objektů.
V roce 2022 vydal generální inspektor ministerstva obrany zprávu, která varovala před nedostatky IVAS. Zpráva upozorňovala, že pokud bude program nasazen bez jasné akceptace vojáků, může dojít k promrhání téměř 22 miliard dolarů.
Následující rok se objevily další problémy. Breaking Defense informoval, že prototypy Microsoftu trpí technickými chybami a že armáda zvažuje změnu hlavního dodavatele. Microsoft sice trval na tom, že se pokusí kontrakt udržet, ale v srpnu 2023 Pentagon naznačil, že je otevřený novým možnostem.
Nakonec bylo rozhodnuto, že vedení projektu převezme Anduril, společnost známá svými inovativními vojenskými technologiemi a spoluprací s ministerstvem obrany USA.
Palmer Luckey a jeho vize pro IVAS
Zakladatel Andurilu Palmer Luckey, známý také jako tvůrce Oculus VR, se k převzetí projektu vyjádřil s nadšením i nadsázkou. Na svém blogu se pochlubil, že taktické náhlavní displeje byly jedním z jeho původních nápadů při zakládání Andurilu.
Jeho příspěvek obsahoval ironické poznámky na účet konkurence. Například zmiňoval, že kdyby Anduril měl více než tucet zaměstnanců v době, kdy se IVAS spouštěl, mohl kontrakt vyhrát hned na začátku. Nejvíce se vysmíval společnosti Magic Leap, kterou nazval Tragic Heap, a naznačil, že USA se jejím výběrem „vyhnuly kulce“.
Luckey rovněž naznačil, že Anduril plánuje přidat do IVAS nové revoluční funkce, ale odmítl je zatím specifikovat. Místo toho svůj blogový příspěvek zakončil slovy: „Ať už si představujete cokoli, vynásobte to deseti. Jsem zpátky a teprve začínám.“

Budoucnost IVAS a financování Andurilu
Zůstává otázkou, zda nový hlavní dodavatel dokáže udržet celý rozpočet 22 miliard dolarů. Program se již několik let potýká s hrozbami škrtů nebo úplného zrušení.
Microsoft se snaží situaci prezentovat pozitivně. Viceprezident společnosti pro smíšenou realitu Robin Seiler uvedl, že Microsoft je hrdý na svou práci na IVAS a bude nadále spolupracovat s armádou.
Mezitím Anduril jedná o novém financování. Společnost chce získat 2,5 miliardy dolarů při valuaci 28 miliard dolarů a zároveň oznámila, že její nová megatovárna na výrobu zbraní bude stát v Ohiu.
Převzetí IVAS Andurilem znamená zásadní změnu ve vedení projektu. Firma je známá svou schopností rychle inovovat a přinášet pokročilé technologie do obranného sektoru. Pokud se jí podaří vyřešit problémy, které Microsoft nedokázal odstranit, mohla by armáda konečně získat funkční vojenské headsety s rozšířenou realitou.
Na druhé straně zůstává nejisté, zda Pentagon zachová celý rozpočet a zda IVAS projde konečným schválením ministerstva obrany. Pokud se projekt nepodaří prosadit mezi vojáky, může být jeho budoucnost opět ohrožena.
Přechod projektu IVAS od Microsoftu k Andurilu představuje další pokus o záchranu jednoho z nejambicióznějších vojenských technologických programů. Technické problémy, obavy z uživatelské přívětivosti a možnost škrtů však stále ohrožují jeho budoucnost.
Anduril má nyní příležitost dokázat, že jeho vize může proměnit IVAS ve funkční vojenský systém. Otázkou zůstává, zda se firmě podaří překonat překážky, které Microsoft nedokázal vyřešit, a přivést IVAS ke skutečné operační schopnosti.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky