Klíčové body
- Společnost TSMC oznámila investici 100 miliard dolarů do závodů v USA na podporu Trumpovy snahy zvýšit domácí výrobu čipů
- Nové továrny posílí výrobu pokročilých polovodičů pro umělou inteligenci a podpoří dodavatelský řetězec společností jako Nvidia a Apple
- Investice musí schválit tchajwanská vláda, která zdůrazňuje, že TSMC zůstává globální firmou s továrnami i v Japonsku a Německu
- Trump upřednostňuje cla před dotacemi a jedná s TSMC o možném převzetí kontrolního podílu v továrnách společnosti Intel
Generální ředitel TSMC C. C. Wei se připojil k Trumpovi v Bílém domě, aby představil vizi společnosti ohledně rozšíření americké působnosti, která byla zahájena v roce 2020 během prvního prezidentského období. Trump uvedl, že tento krok znamená, že „nejvýkonnější čipy s umělou inteligencí na světě se budou vyrábět přímo v Americe“.
Podle představ představují tyto výdaje jeden z největších výdajů zahraniční firmy na výrobu v USA. Výdaje se přidávají k plánovaným investicím společnosti TSMC v USA ve výši 65 miliard dolarů a nakonec by její americká přítomnost dosáhla půl tuctu závodů na výrobu pokročilých destiček a několika dalších na výrobu pokročilých obalů.
„Bez polovodičů neexistuje ekonomika pohánějící vše od umělé inteligence přes automobily až po pokročilou výrobu,“ řekl Trump z Rooseveltova sálu.

Společnost TSMC je světovou jedničkou ve výrobě pokročilých polovodičů používaných pro umělou inteligenci a slouží jako hlavní partner pro výrobu čipů pro společnosti Nvidia Corp. a Apple Inc. Společnost Nvidia po tomto oznámení uvedla, že se bude spoléhat na nové závody TSMC, aby ukotvila odolný technologický dodavatelský řetězec v USA.
„Budeme vyrábět mnoho čipů na podporu pokroku v oblasti umělé inteligence a na podporu pokroku v oblasti chytrých telefonů a znovu děkujeme prezidentu Trumpovi za jeho podporu,“ řekl Wei a dodal, že tyto kroky vytvoří tisíce pracovních míst ve výrobě špičkových technologií.
Další výdaje společnosti TSMC v USA bude muset schválit tchajwanská vláda. V úterý tchajwanská vláda bagatelizovala obavy, že by rozšířené investiční plány mohly výrobce čipů amerikanizovat. „TSMC již má závody v USA a Japonsku a nyní staví nový závod v Německu,“ řekl novinářům ministr hospodářství Kuo Jyh-Huei. „Ty nemají nic společného s cly. Globální expanze společnosti TSMC je zásadní událostí.“
Akcie společnosti klesly o 1,5 %, taženy dolů širším vývojem technologických akcií v důsledku obav z hrozících amerických cel vůči Kanadě, Mexiku a Číně.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited
Investiční plány společnosti TSMC podporují Trumpův cíl, aby USA získaly dominantní postavení v oblasti umělé inteligence, a představují poslední velkou technologickou investici od jeho návratu k moci. Společnosti včetně Apple, OpenAI a Meta Platforms Inc. přislíbily výdaje ve výši více než 1 bilionu dolarů, i když rozsah těchto závazků zůstává nejasný. Některé investice mohou zahrnovat již dříve plánované výdaje.
„Trump opět zdůraznil roli cel při navýšení výroby v USA, ale domníváme se, že to byl spíše politický tlak než cla“, co podnítilo rozhodnutí TSMC, napsali analytici společnosti Bernstein včetně Marka Li. Dodal, že to byl „nejméně špatný“ výsledek pro TSMC, která by mohla čelit tlaku, aby pomohla společnosti Intel Corp., která se potýká s problémy. „TSMC může splnit Trumpovy cíle, aniž by musela uzavřít „neorganickou“ dohodu se společností Intel.“
Zatímco někteří pochybují o tom, zda TSMC dodá 100 miliard dolarů, Handel Jones, poradce pro čipy společnosti International Business Strategies, odhadl, že TSMC utratí na Tchaj-wanu 300 miliard dolarů nebo více, a to zhruba ve stejném období, aby uspokojila poptávku po nejmodernějších čipech.
Pondělní oznámení přichází v době, kdy Trump zvažuje zavedení cel proti široké škále průmyslových odvětví – včetně polovodičů, dřeva, automobilů a léčiv – s cílem řešit to, co považuje za globální obchodní nerovnováhu, která poškozuje USA. Odvody na čipy by tvrdě zasáhly Tchaj-wan, kde se vyrábí naprostá většina nejmodernějších destiček na světě, zejména těch, které se používají v umělé inteligenci.
Trump opakovaně obvinil Tchaj-wan z „krádeže“ amerického polovodičového průmyslu a pohrozil cly na čipy vyráběné v zahraničí, zatímco vrcholní představitelé USA důsledně potvrzovali svůj závazek podpořit domácí výrobu. To platí zejména pro technologie, jako je umělá inteligence a polovodiče, které jsou jádrem americko-čínské konkurence.
„Tím, že to dělá tady, nemá žádná cla,“ řekl Trump, když byl v pondělí dotázán na roli, kterou jeho celní hrozby sehrály při ovlivňování rozhodnutí společností investovat v USA.
Prezident se vyjádřil, že upřednostňuje použití cel k povzbuzení výroby čipů v USA namísto vládních dotací, což je přístup, který upřednostňoval za bývalého prezidenta Joea Bidena, který prosadil přijetí zákona o čipech a vědě s cílem oživit domácí průmysl. Tato legislativa, podepsaná v roce 2022, vedla k tomu, že společnost TSMC získala dotace ve výši 6,6 miliardy dolarů na podporu tří závodů ve Phoenixu.
Budoucí realizace programů zákona o čipech však zůstává zastřena vyhlídkou na výrazné snížení počtu zaměstnanců v důsledku Trumpových kroků ke snižování počtu federálních zaměstnanců. Podle lidí obeznámených s touto záležitostí přijde americký vládní úřad zodpovědný za markantní dotační program v hodnotě 52 miliard dolarů o zhruba dvě pětiny svých zaměstnanců.
Představitelé Trumpovy administrativy také oslovili společnost TSMC ohledně možného převzetí kontrolního podílu v továrnách společnosti Intel Corp, uvedla již dříve agentura Bloomberg News. Tato jednání jsou zatím v počáteční fázi, ale cílem tohoto kroku je řešit obavy ze zhoršující se finanční situace společnosti Intel, která ji donutila zrušit pracovní místa a omezit plány globální expanze.

Během Trumpova prvního funkčního období jeho administrativa lákala TSMC do USA částečně z obav o národní bezpečnost.
Když společnost TSMC v roce 2020 poprvé oznámila své investice do moderního závodu v USA, Trumpovi představitelé tehdy uvedli, že polovodiče vyráběné tchajwanským výrobcem čipů v Arizoně budou pohánět vše od umělé inteligence až po stíhačky F-35.
První závod společnosti v Arizoně je nyní v provozu a jeho první výrobní výnosy tam překonaly výnosy v podobných továrnách doma. Lisa Su, výkonná ředitelka společnosti Advanced Micro Devices Inc., v pondělí uvítala snahu Trumpovy administrativy podpořit domácí výrobu a uvedla, že její společnost již v tomto závodě spolupracuje s TSMC jako s jedním z hlavních zákazníků.
„Těšíme se, že budeme moci říci, že naše nejvýkonnější produkty, které přicházejí, se od konce tohoto roku vyrábějí v USA,“ uvedla Su v prohlášení.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky