Klíčové body
- Asijské akcie prudce oslabily kvůli obavám z amerických cel a rostoucí obchodní války
- Zlato vystřelilo na rekordní hodnoty díky rostoucí poptávce po bezpečných investicích
- Investoři globálně snižují riziko, zatímco trhy se připravují na Trumpova reciproční cla
- Dluhopisové výnosy kolísají kvůli inflačním obavám a možné reakci Fedu na celní napětí
Zlato vzrostlo na rekord díky poptávce po bezpečných přístavištích.
Regionální měřítko akcií kleslo o 1,3 % a tchajwanský index se dotkl nejnižší úrovně od září, protože ho zatížily technologické společnosti. Japonské akcie klesly částečně kvůli tomu, že v pátek končí většině společností výplata dividend v závěru fiskálního roku. Kryptoměny ustoupily a výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů mírně klesly. Futures na akciové indexy pro Evropu ukázaly, že akcie mohou být pod tlakem, zatímco kontrakty pro USA se příliš nezměnily.
Od New Yorku po Londýn a Hongkong investoři omezují riziko před plánem prezidenta Donalda Trumpa oznámit 2. dubna takzvaná „reciproční cla“ poté, co uvalí poplatky na dovoz všech automobilů do země. Obchodníci, kteří se již nyní obávají, jak tyto kroky ovlivní inflaci a růst americké ekonomiky, chystají různé strategie, jak se s touto situací vypořádat.
„Je bláhové snažit se předvídat, co Trump udělá,“ uvedl Xin-Yao Ng ze singapurské společnosti Aberdeen Investments. Plán je však takový, „abychom se ujistili, že investujeme do společností, kde jejich vlastní osud není tolik ovlivněn rozhodnutím o clech. Pak využijeme případné volatility k lovu výhodných nabídek, pokud dojde k významnému oslabení.“

Trump, který své oznámení o clech z 2. dubna označil za „Den osvobození“, tento týden vystupňoval svou obchodní válku uvalením 25% cla na všechny automobily, které nejsou vyrobeny v USA. Reciproční cla, která mají být oznámena příští týden, budou podle něj „velmi mírná“.
„Trhy stále podceňují rizika vůči oznámeným clům,“ řekl Kaanhari Singh, vedoucí asijské strategie pro křížová aktiva společnosti Barclays, v rozhovoru pro televizi Bloomberg. „A to ani nepočítáme s tím, co by mohlo přijít 2. dubna, pokud jde o reciproční cla.“
Správci peněz po celém světě říkají, že mění svůj postoj na neutrální, ustupují nebo snižují riziko ve svých portfoliích. Objemy na státních dluhopisech poklesly, protože obchodníci se zdržují velkých pozic a někteří se snaží pojistit opčními obchody před tím, než Trump příští týden představí poplatky.
Poté, co údaje ukázaly, že americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila, dostanou investoři další příležitost posoudit stav ekonomiky v pátek, kdy bude zveřejněn cenový index výdajů na osobní spotřebu v USA neboli PCE. Jedná se o preferovaný ukazatel základní inflace Federálního rezervního systému.
„Dnešní údaje nabývají na významu kvůli obchodní politice Trumpovy administrativy,“ napsal Kyle Rodda, hlavní analytik trhu na Capital.com.
Třicetiletý americký výnos překonal svůj pětiletý ekvivalent s největším rozdílem od začátku roku 2022, přičemž dluhopisy s kratší splatností byly více ovlivněny vyhlídkou na potenciální snížení úrokových sazeb Fedu v případě zpomalení amerického růstu. Čistým výsledkem na dluhopisovém trhu je tzv. strmější křivka.
Výnosy státních dluhopisů s dlouhou splatností dosáhly ve čtvrtek nejvyšších hodnot za poslední měsíc, když investoři požadovali kompenzaci za riziko, že cla podnítí inflaci v USA. Prezidentka bostonské centrální banky Fed Susan Collinsová uvedla, že cla pravděpodobně způsobí cenové tlaky v nejbližším období, ale není jasné, jak dlouho to bude trvat.
V Japonsku inflace v Tokiu zrychlila, což udržuje Bank of Japan na cestě k postupnému zvyšování úrokových sazeb. Jen po zprávě vůči dolaru získal a posílil na úroveň kolem 150,70.

Australské akcie se příliš nezměnily poté, co země oznámila, že 3. května se budou konat celostátní volby.
Z podnikových zpráv klesly akcie společnosti Nio Inc. kótované na burze v Hongkongu až o 8,1 % poté, co čínský výrobce elektromobilů umístil akcie v hodnotě 518 milionů USD.
V komoditním sektoru ropa zamířila ke třetímu týdennímu růstu, když se trh připravoval na další cla ze strany Trumpovy administrativy. Zlatý kov si v pátek připsal až 0,7 % na historické maximum více než 3 077,60 USD za unci.
Několik velkých bank zvýšilo své cílové ceny drahého kovu, přičemž Goldman Sachs Group Inc. tento týden zvýšila svou prognózu na 3 300 USD za unci do konce roku.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 se ve 14:24 tokijského času příliš nezměnily.
- Futures na index Nikkei 225
(OSE) klesly o 1,3 %. - Futures na index S&P/ASX 200 se příliš nezměnily.
- Japonský Topix klesl o 2,5 %
- Hongkongský Hang Seng klesl o 1,2 %.
- Shanghai Composite klesl o 0,7 %
- Futures na Euro Stoxx 50 klesly o 0,2 %.
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se příliš nezměnil.
- Euro kleslo o 0,1 % na 1,0788 USD
- Japonský jen se téměř nezměnil a pohyboval se na úrovni 150,91 za dolar.
- Zámořský jüan se změnil jen nepatrně na 7,2747 za dolar
- Australský dolar klesl o 0,3 % na 0,6283 dolaru
Kryptoměny

- Bitcoin klesl o 1,4 % na 86 093,01 USD
- Ether klesl o 4,3 % na 1 921,07 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů klesl o dva bazické body na 4,34 %.
- Výnos japonských desetiletých dluhopisů klesl o 2,5 bazického bodu na 1,555 %.
- Výnosy desetiletých australských dluhopisů klesly o čtyři bazické body na 4,46 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate klesla o 0,3 % na 69,73 USD za barel.
- Spotové zlato vzrostlo o 0,6 % na 3 075,70 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky