Klíčové body
- Globální akciové trhy klesají čtvrtý den kvůli rostoucím obavám z nových cel a dopadů obchodní války
- Investoři vyhledávají bezpečná aktiva, což žene zlato na rekordní hodnoty a snižuje výnosy dluhopisů
- Trump plánuje nová cla na dovoz ze všech zemí, což zvyšuje riziko ekonomického zpomalení a recese
- Ekonomové očekávají trojí snížení sazeb v USA i Evropě kvůli narušení globální obchodní dynamiky
Akcie klesaly od Sydney po Hongkong, přičemž index Nikkei-225 se propadl na nejnižší úroveň za více než šest měsíců. Futures na akciové indexy pro USA a Evropu klesaly. Zlato se dotklo nového rekordního maxima a výnosy amerických státních dluhopisů klesly, což bylo podpořeno poptávkou po útočištích.
Správci peněz po celém světě snižují riziko ve svých portfoliích nebo upouštějí od velkých pozic, protože zůstávají obezřetní ohledně oznámení tzv. vzájemných cel a jejich dopadu na ekonomiku. Ekonomové Goldman Sachs Group Inc. nyní předpokládají, že Federální rezervní systém i Evropská centrální banka letos třikrát sníží úrokové sazby, protože omezení obchodu poškodí dynamiku.
„Všechny tyto nahodilé a agresivní politické změny, kterých jsme svědky ze strany Trumpovy administrativy, mají negativní ekonomické dopady,“ uvedla Katrina Ellová, ředitelka ekonomického výzkumu v Moody’s Analytics. „A proto vidíme, že rétorika šancí USA na recesi poměrně agresivně roste. Je to znepokojující obrázek, do kterého se dostáváme.“

Trump uvedl, že plánuje zahájit své reciproční celní úsilí se „všemi zeměmi“, čímž potlačil spekulace, že by mohl omezit počáteční rozsah cel, která mají být představena 2. dubna. Prezident, který svá nadcházející opatření označil za „Den osvobození“, minulý týden vystupňoval svou obchodní válku uvalením 25% daně na všechny automobily, které nebyly vyrobeny v USA. Reciproční cla budou „velmi mírná“, uvedl již dříve.
V závislosti na rozsahu toho, co bude oznámeno, vidí agentura Bloomberg Economics prostor pro zásah do amerického HDP a otřes cen v nadcházejících letech vzhledem k možnosti masivního zvýšení cel na dovoz z některých zemí.
Nadšení z Trumpova plánu pro ekonomiku vyneslo v únoru index S&P 500 na rekordní úroveň. Od té doby se index propadl a čeká ho nejhorší čtvrtletí od roku 2022. Vzhledem k tomu, že se jedná o konec čtvrtletí, je v pondělí pravděpodobná větší volatilita.
„Co se týče výhledu cel, je zde prostě obrovské množství neznámých,“ uvedl Kerry Craig, globální tržní stratég v oddělení správy aktiv JPMorgan Chase & Co. V rámci diverzifikace „se trochu více díváme směrem k Evropě, vzhledem k fiskálnímu prostoru, který zde existuje pro expanzi – určitou rally jsme viděli v oblasti obrany. Poohlížíme se také po Číně.“
Ropa klesla poté, co Trump prohlásil, že pokud se nepodaří dosáhnout příměří s Ukrajinou, zváží „sekundární cla“ na ruskou ropu a ty, kteří ji nakupují. Rusko je třetím největším producentem ropy na světě a odvody by mohly mít dalekosáhlé dopady na globální ekonomiku.
V Číně v březnu pokračoval růst aktivity továren, což je pro světovou ekonomiku číslo 2 vítaná zpráva.
Thajské akcie v pondělí klesly poté, co bylo v pátek pozastaveno obchodování v důsledku zemětřesení v Myanmaru, které otřáslo budovami a vyvolalo evakuaci. Klesly také jihokorejské akcie, které poškodily obavy z obchodních poplatků USA právě v době, kdy skončil 17 měsíců trvající zákaz krátkého prodeje.
Tento týden australská centrální banka pravděpodobně ponechá svou klíčovou úrokovou sazbu v platnosti uprostřed napjatých celostátních voleb, přičemž se očekávají také údaje o evropské aktivitě. Sledovány budou také údaje o zaměstnanosti v USA na konci týdne.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie

- Futures na index S&P 500 klesly ve 13:50 tokijského času o 0,6 %.
- Japonský index Topix klesl o 3,4 %
- Australský index S&P/ASX 200 klesl o 1,5 %.
- Hongkongský Hang Seng klesl o 1,7 %.
- Shanghai Composite klesl o 1
- Futures na Euro Stoxx 50 klesly o 0,7 %.
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index klesl o 0,1 %.
- Euro zůstalo bez větších změn na úrovni 1,0834 USD.
- Japonský jen vzrostl o 0,5 % na 149,08 za dolar
- Zámořský jüan vzrostl o 0,2 % na 7,2582 za dolar.
Kryptoměny
- Bitcoin klesl o 0,9 % na 81 747,43 dolaru
- Ether klesl o 0,5 % na 1 805,56 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů klesl o pět bazických bodů na 4,20 %.
- Výnos australských desetiletých dluhopisů klesl o devět bazických bodů na 4,37 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate klesla o 0,4 % na 69,07 USD za barel.
- Spotové zlato vzrostlo o 0,9 % na 3 112,89 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky