Klíčové body
- Nezávislost Fedu v ohrožení?
- Euro se blíží tříletému maximu
- Jen se blíží klíčové psychologické úrovni
V 10:45 SEČ dolarový index, který sleduje americkou měnu bankovku vůči koši šesti dalších měn, posílil o 0,2 % na 98,190 poté, co během předchozí seance klesl na úroveň naposledy zaznamenanou v březnu 2022.
Nezávislost Fedu v ohrožení?
Dolar se potýká s problémy od chvíle, kdy Trump zahájil obchodní válku a uvalil cla na dovoz z řady obchodních partnerů, čímž narušil důvěru investorů v americkou ekonomiku a koncept americké výjimečnosti.
Zelená bankovka dostala další ránu, když prezident zaútočil na Powella za to, že nesnižuje sazby tak rychle, jak by si Trump přál, a naznačil, že chce šéfa Fedu vyměnit.
Trumpův výpad přišel poté, co Powell minulý týden řekl, že centrální banka si může dovolit být trpělivá při posuzování způsobu nastavení politiky a že sazby by neměly být snižovány, dokud nebude jasnější, že americká cla nebudou podněcovat trvale vyšší inflaci.
„Prezident Trump zesiluje tlak na předsedu Federálního rezervního systému Jeroma Powella, aby snížil sazby ‚hned‘, čímž ohrožuje jeden ze základů přitažlivosti dolaru jako globální rezervní měny: nezávislou a za inflaci odpovědnou centrální banku,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

„Zároveň mnozí spekulují, že Trump chce z nadcházejícího zpomalení ekonomiky obvinit Fed, což je de facto přiznání administrativy, že sdílí obavy trhu z recese.“
Euro se blíží tříletému maximu
V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 1,1500, přičemž jednotná měna mírně klesla poté, co v předchozí seanci vystoupila vůči dolaru na více než tříleté maximum.
Euro posiluje i poté, co Evropská centrální banka koncem minulého týdne oznámila snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů ve snaze podpořit ekonomiku, která se potýká s problémy a která rovněž čelí velkému zásahu ze strany amerických cel.
„Je zřejmé, že fundamentální dopad eura na další výraznou rally na EUR/USD by byl minimální, neboť by profitovalo především z toků hledajících likviditu, které odcházejí z dolarových aktiv kvůli jeho rezervní hodnotě,“ uvedla ING.
„Jinými slovy, pohyb k úrovni 1,20 by byl poháněn výhradně faktory USD.“
GBP/USD se posunul výše na 1,3375 poté, co se na začátku týdne poprvé od září vyšplhal na maximum 1,3421.
Bank of England na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby na úrovni 4,5 %, což měně pomohlo, ale nedávný údaj o inflaci, který byl mírnější, než se očekávalo, zvýšil možnost snížení sazeb v květnu.
Jen se blíží klíčové psychologické úrovni
V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 140,51 poté, co se předtím poprvé od poloviny září dotkl klíčové psychologické úrovně 140 bodů.
„V tomto posledním kole výprodejů USD je největším vítězem jen, který reaguje jak na propad akcií, tak na riziko nezávislosti Fedu,“ dodala ING.
„USD/JPY klesl pod hranici 140,0 a vzhledem k široké atraktivitě jenu jako bezpečné náhražky nevidíme podmínky pro okamžitý zvrat tohoto pohybu.“
USD/CNY se obchodoval o 0,3 % výše na 7,3138, přestože Čínská lidová banka v pondělí stanovila denní středový kurz jüanu výrazně silnější, než se očekávalo, a signalizovala tak svůj záměr stabilizovat měnu v prostředí rostoucí ekonomické nejistoty.
Čína v pondělí vydala přísné varování zemím, které uvažují o uzavření obchodních dohod se Spojenými státy, jež by mohly ohrozit čínské zájmy.

Čínské ministerstvo obchodu obvinilo Washington, že používá cla a měnové sankce, aby donutil země omezit jejich obchod s Čínou.
Toto varování přichází uprostřed stupňujícího se napětí v probíhajícím čínsko-americkém obchodním konfliktu, v jehož důsledku USA uvalily na čínské zboží cla ve výši až 145 %, což vedlo k odvetným clům ze strany Číny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky