Trumpova administrativa v pátek schválila projekt těžby uranu Velvet-Wood společnosti Anfield Energy v Utahu po rychlém 14denním posouzení vlivu na životní prostředí v rámci nového procesu urychlení povolování energetických a těžebních projektů.
Takové studie obvykle trvají roky kvůli velkým potenciálním dopadům těžby uranu na životní prostředí.
Projekt kanadské společnosti je prvním schváleným projektem v rámci nouzového procesu, kterým ministerstvo vnitra povoluje energetická zařízení na federálních pozemcích. Nové postupy jsou reakcí na vyhlášení národního energetického stavu nouze prezidentem Donaldem Trumpem, které učinil první den svého úřadu v lednu v rámci snahy o posílení domácích dodávek energie, snížení cen pohonných hmot a posílení národní bezpečnosti.
Společnost Anfield předložila svůj plán provozu dolu 1. dubna, jak vyplývá z dokumentů na webových stránkách ministerstva vnitra.
„Toto schválení představuje zlom v tom, jak zajišťujeme budoucnost Ameriky v oblasti nerostných surovin,“ uvedl ve svém prohlášení ministr vnitra Doug Burgum. „Zefektivněním procesu posuzování projektů týkajících se kritických nerostných surovin, jako je Velvet-Wood, snižujeme závislost na zahraničních protivnících a zajišťujeme, aby naše vojenské, zdravotnické a energetické odvětví měly k dispozici zdroje, které potřebují k prosperitě. To je bezpečnost nerostných surovin v praxi.“
Společnost Anfield nebyla okamžitě k dispozici pro komentář.
Těžební projekt Velvet-Wood v okrese San Juan bude produkovat uran, který se používá jak v jaderné energetice, tak při výrobě jaderných zbraní, a také vanad, kov, který se používá v bateriích nebo k posílení oceli a jiných slitin.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky