Klíčové body
- Job Corps pomáhá mladým lidem bez zázemí získat kvalifikaci
- Program čelí zrušení kvůli rozpočtovým škrtům a kritice efektivity
- Hrozí výpadek pracovních sil v klíčových odvětvích ekonomiky
- Osobní příběhy ukazují zásadní dopad programu na životy absolventů
Mladí Američané ztrácejí životní šanci
Ještě před rokem a půl chodila devatenáctiletá Chloe Lawson každý večer několik kilometrů do práce v Subway, kde vydělávala o něco víc než federální minimální mzdu 7,25 dolaru za hodinu. Po noční směně se vracela pěšky, unavená, bez domova a bez vyhlídky na lepší život. Často přespávala v levných motelech nebo nebezpečných místech v texaském městečku Splendora, kde neměla žádné příbuzné ani přátele.
Dnes je jí 21 let a čekají ji pracovní pohovory na místo vlakvedoucí, kde startovní plat činí 80 000 dolarů ročně. Její příběh je ukázkou toho, jak může program Job Corps zcela změnit život – ale právě ten je nyní v ohrožení. Ministerstvo práce USA oznámilo, že pozastavuje jeho činnost, čímž ohrozilo vzdělávání více než 21 000 mladých lidí, kteří se jej účastní.

Náhlé rozhodnutí vlády a jeho dopady
Job Corps, který vznikl před 60 lety v rámci Johnsonova programu „Válka proti chudobě“, poskytoval bezplatnou odbornou přípravu a ubytování mladým lidem s nízkými příjmy. V květnu ale ministerstvo práce oznámilo, že do konce června ukončí smlouvy se 99 provozovateli tohoto programu. Důvodem mají být rozpočtové problémy a obavy o bezpečnost a efektivitu center.
Podle oficiálního vyjádření ministryně práce Lori Chavez-DeRemer je cílem chránit účastníky a zajistit, že přechod zpět do komunit proběhne hladce. Odborníci a zástupci průmyslu ale upozorňují, že jde o velmi riskantní krok v době, kdy Spojené státy čelí vážnému nedostatku kvalifikovaných pracovníků v řemeslných profesích, dopravě nebo zdravotnictví.
Kritici navíc tvrdí, že analýza, na níž se rozhodnutí zakládá, zkreslila výsledky programu tím, že vycházela z dat ovlivněných pandemií. Zmíněné bezpečnostní problémy zahrnovaly i takové incidenty, jako jsou výpadky proudu nebo opuštění kampusu studentem bez povolení.
Nedostatek pracovníků se může prohloubit
Zrušení Job Corps by podle mnoha hlasů mohlo oslabit celý pracovní trh. Organizace jako Transportation Communications Union/IAM, která od roku 1971 vyškolila více než 16 000 studentů Job Corps pro práci na železnici, varují, že jejich odchod z trhu pocítí zaměstnavatelé i dodavatelské řetězce. Pokud nebude dostatek lidí na přepravu zboží, zpoždění se mohou přenést až do obchodů nebo na pracovní trh obecně.
Ekonomka Rachel Sederberg z firmy Lightcast, která se specializuje na analýzu trhu práce, upozorňuje, že poptávka po pracovnících bez vysokoškolského vzdělání je v USA stále velmi vysoká. Nejde přitom jen o svářeče či elektrikáře, ale i o zdravotníky, údržbáře nebo řidiče. Pokud se pozastaví hlavní přísun nových lidí do těchto profesí, dopad se brzy projeví na každodenním životě spotřebitelů.
Loňská zpráva firmy McKinsey & Company odhaduje, že jen v oblasti kriticky důležitých řemeslných profesí bude roční nábor v příštím desetiletí dvacetkrát vyšší než u jiných povolání. Job Corps přitom dlouhodobě plnil důležitou roli v jejich přípravě.
Osobní příběhy ukazují význam programu
Chloe Lawson není jediná, komu program otevřel dveře k lepší budoucnosti. Jasmine Geibová, dnes 29letá, byla před několika lety prakticky bez domova. Po těžkém životním období a pauze na vysoké škole se přes známého dozvěděla o možnosti vstoupit do Job Corps. Jejím snem bylo stát se letuškou, ale nakonec absolvovala výcvik železničářů a získala zaměstnání ve společnosti Union Pacific
Obě ženy se v posledních týdnech aktivně zapojily do kampaně za záchranu programu. Píší dopisy kongresmanům, sdílejí své zkušenosti na sociálních sítích a doufají, že Job Corps bude zachráněn nebo alespoň reformován. Obě zdůrazňují, že program pomáhá zejména těm, kteří vyrostli v prostředí bez podpory a perspektivy.
Lawson například pocházela z domácnosti, odkud byla po střední škole vyhozena. Bez peněz a bez střechy nad hlavou začínala s dvaceti dolary v kapse. Až díky Job Corps v Coloradu získala odborné dovednosti a zájem o práci v železničním sektoru. V rámci praktického výcviku v Missouri se pak dostala na dráhu, která jí dnes nabízí stabilní a dobře placené zaměstnání.
Z jejího pohledu není důležité, zda člověk dříve selhával nebo měl problémy – Job Corps dává druhou šanci. Lawson tvrdí, že bez něj by mnozí skončili v nelegálních aktivitách nebo ve vězení. Místo toho mohou být svářeči, ošetřovatelé nebo průvodčí a přispívat společnosti.

Zda bude program skutečně zrušen, rozhodne Kongres a financování v příštích měsících. Zatím soud vydal předběžné opatření, které činnost Job Corps dočasně chrání. Ale jeho budoucnost zůstává nejistá.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky