Evropská unie se v pátek připravovala na možný dopis od amerického prezidenta Donalda Trumpa, v němž by nastínil plánovaná cla na největšího obchodního a investičního partnera Spojených států poté, co v posledních dnech rozšířil svou celní válku.
EU původně doufala, že se podaří uzavřít komplexní obchodní dohodu, včetně nulových cel na průmyslové zboží, ale měsíce obtížných jednání vedly k poznání, že se pravděpodobně bude muset spokojit s prozatímní dohodou a doufat, že se ještě podaří vyjednat něco lepšího.
Blok 27 zemí je pod protichůdným tlakem, protože mocná Německo naléhá na rychlou dohodu, aby ochránilo svůj průmysl, zatímco jiné členské státy EU, jako například Francie, tvrdí, že vyjednavači EU by neměli ustoupit jednostranné dohodě podle podmínek USA.
Poté, co Trump nechal většinu světa v nejistotě, nastínil nové clo na dovoz zboží z řady zemí, včetně spojenců Japonska a Jižní Koreje, spolu s 50% clem na dovoz mědi do USA a zvýšením cla na kanadské zboží na 35 %.
Jeho série celních nařízení od návratu do Bílého domu začala přinášet americké vládě desítky miliard dolarů měsíčně v nových příjmech. Podle údajů amerického ministerstva financí z pátku překročily příjmy z celních poplatků ve federálním fiskálním roce do června 100 miliard dolarů, což je nejvyšší roční výnos z celních poplatků v historii.
Američtí spotřebitelé čelí efektivní sazbě cel ve výši více než 20 %, což je nejvyšší úroveň od počátku 20. století, odhadla tento týden Mezinárodní obchodní komora po Trumpových posledních oznámeních. Sazby se již pohybují kolem 16 %, což je nejvyšší úroveň od 30. let 20. století. Ekonomové očekávají, že velká část tohoto zvýšení se promítne do vyšších cen dováženého zboží pro spotřebitele, i když zatím existují pouze omezené důkazy, že k tomu dochází.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky