Váš šéf vám pošle zprávu na Slack s dotazem: „Můžete si promluvit?“ a ve vaší mysli se začnou honit myšlenky na všechny možné věci, které jste mohli v práci udělat špatně.
Pak se rychle objeví další zpráva (jako by vám uměla číst myšlenky!): „Tady nejde o tebe, ale o mě.“ „Co se děje?
Během rozhovoru se vám šéfová svěří, že přijala novou pozici.
Vzhledem ke všem organizačním změnám, přesunům a propouštění na pracovištích se můžete ocitnout v situaci, kdy váš šéf nečekaně odchází. V posledních měsících proběhla vlna velmi veřejných propouštění ve společnostech zvučných jmen, včetně společností Meta, Microsoft a Twitter. V letošním roce zatím 210 technologických společností propustilo přibližně 67 268 zaměstnanců. I když jste se osobně nesetkali se ztrátou zaměstnání, mohou se vás změny probíhající ve firmě přímo dotknout, včetně toho, že dostanete nového šéfa.
Když se vám šéf svěří s tím, že se stěhuje, ať už na interní pozici, nebo z firmy odchází, může to vyvolat mnoho různých pocitů. Po vyslechnutí této zprávy můžete tiše vyšilovat… nebo tiše oslavovat. Ať tak či onak, je logické, že se cítíte nejistě, co bude dál.

Přestože nemůžete ovlivnit, co se v budoucnu stane, můžete si vytvořit akční plán.
Zde je pět věcí, které můžete udělat během prvního týdne poté, co se dozvíte zprávu o odchodu šéfa, rozdělených na jednotlivé dny.
DEN 1: VYTVOŘTE SI PROSTOR PRO ZPRACOVÁNÍ EMOCÍ
Možná budete v pokušení vrhnout se do náročné práce místo přemýšlení, ale to může být důležitý první krok. Dopřejte si čas na zpracování toho, co se stalo. Možná cítíte obavy o svou vlastní jistotu zaměstnání, možná máte obavy, že vás někdo předběhne při výběru příležitosti, nebo se vám prostě jen ulevilo. Je v pořádku, že na pracovišti prožíváte emoce – koneckonců jste jen lidé. Místo toho, abyste své emoce ignorovali nebo se jim vyhýbali, zkuste si uvědomit, co vám mohou říkat. Možná vám pomůže, když si budete klást otázky, například: „Proč na mě tato situace takto působí?“. Když si dopředu promyslíte své pocity, pomůže vám to strategicky se připravit na nadcházející přechod.
DEN 2: ZAMĚŘTE SE NA TO, CO MŮŽETE OVLIVNIT
Věci, které předtím probíhaly hladce, mohou nyní působit nejistě: Možná nemáte v krátkodobém horizontu jasnou linii podřízenosti nebo nevíte, kdo schvaluje vaše žádosti o volno. Možná si ani nejste jisti, zda vás vaše práce bude ještě bavit. Dělat si starosti kvůli věcem, které nemůžete ovlivnit, pro vás nebude produktivní a může vám v práci překážet. Zeptejte se sami sebe: „Co je ta nejlepší věc, kterou mohu udělat právě teď?“ a začněte. Pokud se cítíte obzvláště znepokojeni svou pracovní situací, nasměrujte tuto energii na aktualizaci svého životopisu. V opačném případě pokračujte ve své práci a dělejte ji dobře. Budete chtít být známí jako někdo, na koho se váš budoucí šéf může spolehnout.
DEN 3: UJASNĚTE SI SVÉ PRACOVNÍ PRIORITY

Jasně komunikujte se svým dočasným manažerem o tom, na čem pracujete, a ujistěte se, že vaše projekty jsou v souladu s tím, co od vás očekává. Během přechodného období můžete být požádáni, abyste kromě svých vlastních projektů a povinností převzali i některé projekty a povinnosti svého bývalého manažera. Požádejte svého dočasného manažera, aby vám pomohl stanovit priority, abyste se mohli nadále soustředit na správné věci. Pokud jste vedoucím lidí, může to být také příležitost delegovat některé své povinnosti na členy týmu, aby i oni mohli být vystaveni novým zkušenostem.
DEN 4: ZVAŽTE SVÉ PŘÍLEŽITOSTI
Uvědomte si, že tato změna může být příležitostí i pro vás. Zvažte, zda byste se mohli ucházet o místo svého bývalého šéfa nebo jaké nové projekty, které odpovídají vašim silným stránkám, byste rádi převzali. Udělejte si plán, jak své nápady prodiskutovat s příslušnou osobou ve vaší kanceláři, ať už je to váš dočasný manažer, nebo šéf vašeho šéfa. Pokud jste spokojeni s tím, že budete pokračovat ve své současné funkci, je to také skvělé. Promyslete si, co byste chtěli, aby o vás nový šéf věděl, a jak byste chtěli pozitivně nastartovat váš pracovní vztah s ním.
DEN 5: PŘÍPRAVA NA PRÁCI S NOVÝM ŠÉFEM
Vstupte do této změny a veďte ji od místa, kde se nacházíte. Ačkoli pro vašeho nového šéfa pravděpodobně bude existovat formální proces nástupu, zvažte, jaké věci by měl znát z pohledu týmu. Pak se společně s kolegy připravte na nového šéfa. Nemusíte to přehánět ani se v tomto procesu zahlcovat. Místo toho se zaměřte na hlavní priority organizace. Můžete například uspořádat dokument s přehledem aktuálních týmových projektů nebo podklady o třech nejvýznamnějších klientech. To vše vytvoří příjemný úvod pro vašeho nového šéfa a také to pomůže udržet věci v týmu v pohybu.
Procházet změnou vedení může být znervózňující a je to součást pracovního života. Využijte tento čas k tomu, abyste se soustředili na to, co máte pod kontrolou, stanovili si priority své práce a zvážili, jaké příležitosti vám tato změna přináší. Dodržováním tohoto akčního plánu připravíte sebe – a svého nového šéfa – na úspěch během těchto změn.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky