se v regionu udrží mírné podmínky až do konce měsíce, přičemž silný polární meteorologický systém bude bránit propuknutí chladného počasí. Teplé počasí v posledních týdnech sice vyvolává obavy o klima, ale zároveň je přínosem pro státy, které bojují s drtivou krizí životních nákladů, v jejímž důsledku prudce rostou účty domácností za energie a inflace.
Podle předpovědí společností Maxar a Weather Company se budou teploty ve Francii a Německu až do 17. ledna pohybovat v rozmezí 2 až 5 °C nad normálem, což způsobí, že poptávka po vytápění v Evropě bude nižší než desetiletý průměr. Ve Spojeném království, které v roce 2022 zažilo nejteplejší rok v historii, budou podle meteorologické služby tento měsíc pravděpodobně přetrvávat mírné podmínky.
Pokud jde o Evropu, „první polovina měsíce by se mohla zařadit mezi jedny z nejteplejších v historii za posledních několik desetiletí, pokud se situace bude vyvíjet podle očekávání,“ uvedl Matthew Dross, meteorolog společnosti Maxar.
Je to prudký obrat oproti mrazivým teplotám na začátku prosince, které vyvolaly obavy z příliš rychlého vyčerpání zásob zemního plynu. Vlády a spotřebitelé se po většinu léta obávali, že budou čelit výpadkům elektřiny poté, co Rusko po válce na Ukrajině prudce snížilo dodávky plynu.
Zásoby jsou však nyní plnější než obvykle a některé země dokonce v posledních dnech poslaly plyn do zásobníků, protože poptávka se s počasím zmírnila. Spolu se silným dovozem zkapalněného zemního plynu roste důvěra, že kontinent přečká letošní zimu bez úhony. A vysoké zásoby na konci chladného období usnadní doplnění zásobníků před příští zimou.

Evropské futures kontrakty na plyn ve středu uzavřely na nejnižší úrovni od října 2021, zatímco ceny elektřiny rovněž prudce klesly. Mohly by se dále zmírnit, protože podle předpovědi společnosti Maxar’s Dross budou ve Spojeném království a kontinentální Evropě až do poloviny ledna panovat sychravé podmínky, což zvýší výrobu větrné energie a následně omezí spotřebu plynu.
Vlády přesto vyzývají občany, aby nadále šetřili energií, protože rizika přetrvávají. Podle Olivie Birchové, meteoroložky ze společnosti The Weather Company, by chladný vítr v příštích dnech mohl ve Finsku, severním Švédsku a Norsku, Bělorusku a Pobaltí stlačit teploty o 3 až 5 °C pod průměrnou úroveň. Meteoroložka Nicola Maxeyová z Met Office uvedla, že by se v Británii mohlo vyskytnout „několik chladnějších intermezz“.
„To pravděpodobně zvýší poptávku po vytápění a elektrické energii v postižených oblastech,“ uvedla Birchová.
Průběh počasí však přináší obavy ze změny klimatu. Energetická krize přiměla některé vlády ke změně emisní politiky. Německo zvyšuje svou závislost na uhlí, zatímco celosvětová spotřeba tohoto znečišťujícího paliva roste.
„I když to neznamená, že každý rok bude nejteplejší v historii, klimatické změny nadále zvyšují pravděpodobnost stále teplejších let v příštích desetiletích,“ řekl Mark McCarthy, vedoucí Národního klimatického informačního centra meteorologického úřadu.
Ceny zemního plynu dnes

Ceny zemního plynu v Evropě klesly zpět na předválečnou úroveň, protože mírné počasí snížilo poptávku a zmírnilo obavy z prodloužení krize v dodávkách.
Referenční futures klesly až o 11 %, protože teplé období omezilo poptávku po vytápění a sychravé počasí snížilo využití plynu při výrobě elektřiny. Mírné počasí se rozšířilo po celém regionu a na začátku ledna teploty na několika místech překonaly měsíční rekordy.
Ceny od druhého prosincového týdne prudce klesají, což pomáhá zmírnit obavy z vleklé krize, která ochromuje evropskou ekonomiku. Pokud ceny zůstanou nízké, přinese to úlevu prudce rostoucí inflaci v celém regionu. Pokud by se blok vyhnul prudkým mrazům, měl by silnou pozici při doplňování zásob plynu po zimě. Přesto tvůrci politik pozorně sledují, zda nižší ceny nezvýší poptávku pro případ, že by bylo nutné zavést příděly energie.
Zásobníky jsou stále naplněny téměř z 84 % a utlumená poptávka během prázdnin dokonce umožnila, aby se část plynu vrátila zpět do zařízení. Tato rezerva pomůže Evropě odolat případným chladným obdobím v pozdějším období zimy a snížit deficit dodávek z Ruska.
Nizozemské předstihové měsíční futures na plyn klesly až na 64,22 eur za megawatthodinu, což je nejnižší hodnota od listopadu 2021.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky