To hrozí odlivem mozků z druhé největší ekonomiky světa a také odlivem, který by mohl tlačit na finanční trhy.
V posledních dvou letech Siův zásah proti průmyslovým odvětvím, jako jsou technologie, nemovitosti a vzdělávání, a jeho snaha o „společnou prosperitu“ vyděsily bohaté, kteří byli dlouho zvyklí bohatnout, dokud nezpochybňovali nadřazenost komunistické strany. Podle poradců bohatých se tyto obavy ještě zhoršily od října, kdy Si upevnil svou politickou kontrolu na stranickém sjezdu, který se konal dvakrát za deset let.
Kanadská imigrační advokátní kancelář Sobirovs zaznamenává rostoucí naléhavost ze strany čínských klientů, kteří chtějí migrovat do severoamerické země. „Řekla bych, že v posledních šesti měsících toho mají lidé opravdu plné zuby. A tak vidíme nárůst rezervací konzultací,“ řekla Feruza Džamalová, vedoucí právnička společnosti Sobirovs. „Nyní jsou naši klienti z Číny ochotni provést relokaci a chtějí ji provést co nejdříve.“
Před pandemií se Čína potýkala s odlivem kapitálu ve výši zhruba 150 miliard dolarů ročně od lidí, kteří odjížděli do zahraničí, ale podle Alicie Garcia Herrerové, hlavní ekonomky pro Asii a Tichomoří společnosti Natixis SA, bude tato částka v roce 2023 pravděpodobně vyšší, protože poslední tři roky nemohli cestovat. Její výpočet – vypracovaný na základě nevysvětlených rozdílů v údajích o globálním cestovním ruchu – je odhadem prostředků, které čínští občané, kteří cestují, trvale opouštějí zahraničí.
„Čína bude v letošním roce čelit velkému odlivu, což pravděpodobně bude tlačit na renminbi a běžný účet platební bilance,“ uvedla Garcia Herrerová. Odliv kapitálu nemusí být větší než v předchozích letech, pokud mnozí nebudou moci dostat své peníze ven, ale i tak by to mohlo mít dopad na pracovní sílu, produktivitu a růst, dodala.

Podle zářijové zprávy Credit Suisse Group AG má Čína po USA druhý největší počet ultrabohatých na světě, přičemž více než 32 000 lidí vlastní majetek přesahující 50 milionů dolarů.
Odchody bohatých lidí začaly již v loňském roce. Podle údajů společnosti New World Wealth, globálního datového partnera poradenské společnosti Henley & Partners, která se zabývá migrací investic, se v roce 2022 odstěhovalo přibližně 10 800 bohatých Číňanů, což je nejvíce od roku 2019 a druhý nejvyšší počet po Rusku.
Společnost Henley zaznamenala ve dnech po znovuotevření Číny více než čtyřnásobný nárůst dotazů od čínských jednotlivců ohledně migrace ve srovnání s předchozím týdnem. Na počátku pandemie byla emigrace nízká, ale v roce 2022 se dotazy zdvojnásobily.
Juwai IQI, realitní společnost, která pomáhá prodávat mezinárodní nemovitosti zákazníkům v Asii, uvedla, že počet dotazů kupujících z pevninské Číny klesl v roce 2021 o 26 % a v roce 2022 se snížil o 11 %, ale v roce 2023 se zatím zvýšil o 55 % a zůstal na této úrovni.
Denny Ko, imigrační právník v Hongkongu, který poskytuje poradenství bohatým čínským klientům, uvedl, že skutečně bohatí lidé mají již léta připravené pohotovostní plány a lidé, kteří nyní hledají možnosti, jsou spíše níže na stupnici bohatství, včetně vyšší střední třídy, podnikatelů a vedoucích pracovníků.

Vyhledávání a zmínky o klíčových slovech „emigrace“ na Wechatu se 26. prosince oproti předchozímu dni téměř zčtyřnásobily na 110,7 milionu poté, co Čína snížila stupeň ohrožení Covid-19 do nižší třídy nemocí a oznámila, že zruší všechna karanténní opatření.
Vzhledem k tomu, že bohatí lidé se snaží investovat v zahraničí, soukromé banky budují svá pracoviště, aby se mohly vypořádat s přílivem kapitálu.
V Singapuru najímají zaměstnance, aby obsloužily bohaté Číňany, kteří v tomto městském státě investují. Záplava peněz způsobila, že ceny všeho možného, od rezidencí a členství v golfovém klubu až po prodej luxusních automobilů v Singapuru, prudce rostou.
Podle lidí obeznámených s touto záležitostí patří JPMorgan Chase & Co. a Julius Baer Group Ltd. k bankám, které obsadily oddělení v jiných lokalitách, například v oblasti Sanfranciského zálivu, respektive v Curychu, pracovníky hovořícími mandarínštinou. Mluvčí banky Julius Baer potvrdila, že banka má ve Švýcarsku mandarínské mluvčí jako součást svého týmu, který obsluhuje bohaté klienty z Asie a Tichomoří. Banka JPMorgan se odmítla vyjádřit.
Mezi těmi, kdo chtějí odejít, je i Dahua, jejíž rodina provozuje farmaceutický podnik ve střední Číně. Není to její první pokus, ale nyní má větší naději, že se jí podaří dostat ven, protože je možné vycestovat. Předchozí pokus o získání americké zelené karty byl zmařen, když se vrátila do Číny před pandemií a nemohla již cestovat zpět do USA, protože tam nestrávila požadovanou dobu.

Dahua, která požádala, aby bylo použito pouze její křestní jméno, nyní zkoumá program v Kanadě, který žadatelům umožňuje studovat tam a nakonec po několika letech práce získat trvalý pobyt.
Řada jejích kolegů a přátel buď emigrovala, nebo tuto možnost aktivně zkoumá, řekla, přičemž mnozí z nich ztratili důvěru v budoucnost země.
„Je čas znovu aktivovat můj plán emigrace, když teď můžeme cestovat do zahraničí a vyřizování těchto věcí by mělo být mnohem snazší než dříve, kdy jsme ještě měli výluky,“ řekla.
Čína má přísné kapitálové kontroly. Občané mohou ročně směnit za zahraniční měny pouze jüany v hodnotě 50 000 dolarů. Ale i přes tato omezení stačí znovuotevření cestování k tomu, aby podpořilo odliv lidí jen díky cestovnímu ruchu – i když se lidé nerozhodnou zůstat pryč natrvalo.
„Pokud letos vyjede několik milionů lidí a bude cestovat, může to stále znamenat tlak na snížení devizových rezerv, které Čína má, v řádu desítek miliard dolarů,“ řekl Chen Zhiwu, profesor katedry financí na Hongkongské univerzitě.

Chen odhaduje, že odliv turistů by letos mohl dosáhnout 100 až 200 miliard dolarů, což se v posledních třech letech kvůli omezením Covidu nestalo. Odliv by měl mít „určitý tlak na znehodnocení“ jüanu, ale centrální banka může stále intervenovat, aby udržela měnu na nadhodnocené úrovni, uvedl.
Čínské rodiny se stále potýkají s problémy při migraci. Podle Iris Pangové, hlavní ekonomky pro Velkou Čínu společnosti ING Groep NV, může ekonomická slabost v oblíbených destinacích, jako jsou Evropa a USA, ovlivnit schopnost některých Číňanů najít v těchto regionech práci. Všude od Portugalska po Maltu se také zpřísňují imigrační politiky.
Podle jednoho soukromého bankéře mu bohatí jednotlivci řekli, že náklady na převod peněz do zahraničí se koncem loňského roku zvýšily na 12 centů za dolar z 1 centu v letech před pandemií, protože vláda zpřísnila převody peněz.
To však nezastavuje ty, kteří chtějí odejít. Peter Luo, hlavní konzultant novozélandské poradenské společnosti Express Immigration, uvedl, že žádosti čínských klientů stále přicházejí, přičemž většina z nich pochází z podnikatelské komunity. „Pozoruhodné je, že jsou velmi naléhavé, s požadavkem, aby žádosti byly schváleny pokud možno okamžitě,“ řekl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky