Společnosti s velkou expozicí vůči zahraničním prodejům se při vykazování zisků na jaře, v létě a na podzim loňského roku stýskaly nad prudce rostoucím dolarem. Ale vzhledem k ohromujícímu obratu dolaru od té doby by některé společnosti měly naopak začít chytat měnový zlom a potenciálně se dočkat překvapení v podobě růstu.
„Po dva roky byl dolar pro mnoho podniků protivětrem,“ řekl Marc Chandler, hlavní tržní stratég společnosti Bannockburn Global Forex. „V lednu 2021 dosáhl dolarový index svého dna a do září 2022 rostl.“ Od té doby však podle něj polovinu svého zisku odevzdal. „Je to jako po schodech nahoru a výtahem dolů.“

Toni Sacconaghi, technologický analytik společnosti Bernstein, říká, že některé dopady oslabení dolaru by se mohly začít projevovat již v sezóně hospodářských výsledků za čtvrté čtvrtletí, kdy společnosti jako IBM a Apple podávají zprávy. Podotýká, že tyto dvě společnosti mají ze společností zabývajících se IT hardwarem, které pokrývá, největší šanci na zisk. IBM zveřejní výsledky ve středu a Apple oznámí své první fiskální čtvrtletí 2. února.
Chandler uvedl, že větší dopad na zisky by se měl projevit ve výsledcích za první čtvrtletí. „Společnosti poškozené rostoucím dolarem se zajistily, a i když dolar oslabil, nemusíte z toho mít prospěch, protože jste se již chránili,“ řekl. „Je brzy na to, abychom mohli říci, co se zde děje v prvním čtvrtletí. Dolar je v prvním čtvrtletí trochu měkký. Ve čtvrtém čtvrtletí kvůli sofistikovaným zajišťovacím strategiím firem nemusí mít z poklesu dolaru plný prospěch. Ale v prvním čtvrtletí by to mohlo být jinak.“

Dolarový index se od září, kdy dosáhl svého maxima, snížil o 11 %. Euro, které se dostalo pod paritu se zelenou bankovkou, za tu dobu vzrostlo o 11 % a vrátilo se na úroveň 1,09 USD za dolar. Mezitím vůči japonskému jenu je dolar od svého vrcholu nyní o 14 % níže.
„Výsledkem je, že vykazované tržby námi zahrnutých společností budou ve 4. čtvrtletí letošního roku pravděpodobně o 1 % až 2 % vyšší a v roce 2023 o ~2 % až 4 % vyšší, než se předpokládalo, Sacconaghi napsal v poznámce. Do seznamu jeho pokrytí patří také společnost Dell, Hewlett Packard Enterprise, HP Inc. a Tesla.
Sacconaghi uvedl, že podle konsensu Wall Street by tržby technologického sektoru měly v roce 2023 vzrůst o 2,2 % a zisk o 0,3 %, protože výdaje na IT zpomalují.
„Mezitím očekáváme, že společnosti v našem pokrytí budou profitovat z nedávného oslabení dolaru o ~1,7-4,2 %, a naše společnosti by měly být přiměřeně reprezentativní pro měnový mix pro technologické odvětví obecněji,“ napsal v poznámce. „Vzhledem k tomu, že odhady na straně prodejců obvykle neodrážejí změny měny
Sacconaghi uvedl, že je obtížné odhadnout dopad oslabení dolaru na zisk na akcii, ale očekává, že dopad bude pozitivní i na hospodářský výsledek. Poznamenal, že společnost Hewlett Packard Enterprises v říjnu investorům sdělila, že silný dolar poškodí zisk na akcii ve fiskálním roce 2023 o 15 %. Společnost IBM uvedla, že její zisk za třetí čtvrtletí byl kvůli měně snížen o 150 milionů dolarů, tedy o 9 %, a dodal, že čtvrté čtvrtletí bude horší.

Společnost Microsoft v úterý uvedla, že nadále pociťuje dopady kurzových přepočtů napříč svými podniky a neočekává, že by se zmírnily až do druhé poloviny roku.
Dolarový index za poslední rok stále vzrostl o 6 % a společnosti z indexu S&P 500 nadále vykazují negativní dopad přepočtu měn na výsledky za čtvrté čtvrtletí.
Například společnost Johnson & Johnson uvedla, že tržby za čtvrté čtvrtletí klesly, částečně kvůli negativnímu dopadu měnového přepočtu. Společnost 3M uvedla, že tržby za čtvrté čtvrtletí byly o 5 % nižší, než by byly, nebýt silnějšího dolaru.
Julian Emanuel, vedoucí oddělení akcií, derivátů a kvantitativní strategie ve společnosti Evercore ISI, uvedl, že trend dolaru se zjevně změnil a měl by přestat negativně ovlivňovat výsledky podniků.
„Je docela možné, že společnosti, které budou v meziročních srovnáních nadále obviňovat silnější dolar a používat to jako důvod pro snížené zisky, budou spíše potrestány než odměněny,“ řekl.
Sacconaghi uvedl, že trh obvykle odměňoval „měnové výhry“ technologických společností.

„Z historického hlediska konsensus neodvádí dobrou práci při aktualizaci modelů pro měnové pohyby a náš předchozí výzkum zjistil, že společnosti častěji překonávají konsensuální tržby, když je měna pozitivní, a společnosti mají tendenci překonávat tržby,“ dodal Sacconaghi.
Podle Emanuela by oslabení zelené měny mělo pomoci technologickým a dalším společnostem, které hodně podnikají mimo USA.
„Je to určitě vítr do zad pro technologie a zejména se nám líbí mnoho jmen, která jsou vystavena Číně, protože se vám znovu otevře poptávka, která bude vyvolána nahromaděnými úsporami a také silnější čínskou měnou vůči dolaru,“ řekl.
Emanuel vytvořil seznam společností, které mají 15 % nebo více příjmů z Číny. Ty mohou těžit i z oslabení dolaru. Seznam zahrnuje společnost Chevron, Nike, Micron, Intel, Corning, DuPont a Air Products and Chemicals.
Stratégové vidí, že dolar pokračuje v poklesu.
„Všichni mluví o tom samém. Skutečná debata je o tom, jak moc dolar klesne. Nikoliv o směru. Slabší dolar je nyní považován za samozřejmost,“ řekl Chandler.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky