Mezi hlavní patří absence změn v nízkých číslech v Evropě, zvýšení ukrajinského vývozu, rekordní produkce Číny a výrazné snížení úrody v USA.
Lednová zpráva USDA má vždy za vrchol uzavření zejména americké produkce. Letos celý trh očekával nárůst produkce kukuřice a sóji a následné zvýšení zásob těchto dvou komodit a pšenice. USDA přineslo zcela opačná čísla, to znamená, že při snížení produkce kukuřice její konečné zásoby opět poklesly, a stejně tak i zásoby ostatních dvou komodit.
Snížení sklizňové plochy v důsledku ztrát způsobených počasím v roce 2022, částečně kompenzované zvýšením produktivity, přineslo produkci pouze 348,7 mil. tun. Ztráta téměř 5 mil. tun oproti prosincovému odhadu je významná a představuje konečnou úpravu pro sezónu 2022. Při těchto údajích musela být domácí poptávka v projekci opět snížena, aby se omezil pokles zásob. Nyní činí prognóza konečných zásob pro hospodářský rok 22/23, který končí v srpnu příštího roku, 31,5 mil. tun. V případě, že se světová poptávka přeorientuje na americkou kukuřici, mohou zásoby v důsledku omezení vývozu Brazílií v prvním pololetí plus argentinské neúrody ještě klesnout.

Díky těmto údajům ceny na burze CBOT opět vzrostly nad 6,50 USD/bušl, což ukazuje, že do příchodu úrody v roce 2023, tedy do září, zbývá k zajištění dodávek v USA a ve světě ještě dlouhá cesta. Musíme se zamyslet nad tím, že současná situace nízkých zásob, pokles cen močoviny a stále dobré ceny na CBOT musí motivovat americké pěstitele k obnovení výsadby na minimálně 2 až 3 mil. akrů v sezóně 2023. Mělo by se tak stát bez ztráty plochy určené k osetí sójou, přičemž je třeba mít na paměti, že v roce 2022 nebyly osázeny plochy, ať už sójou, nebo kukuřicí, které budou k dispozici pro rok 2023. Proto může být chybou domnívat se, že oživení ploch kukuřice může mít v letošním roce negativní vliv na plochy sóji.
Další důležitý údaj, hlavně pro Brazilce je dovoz kukuřice z Číny. Čínská produkce vzrostla na 277 milionů tun. USDA mírně zvýšilo čínskou domácí poptávku a nezměnilo projekci 18 mil. tun dovozu pro tento hospodářský rok. Zdá se však, že Čína je pro první polovinu roku zásobena a může zvýšit některé dovozy právě kvůli zásobování mimo sezónu mezi červnem a zářím.
USDA ponechalo údaje o Evropě beze změny a zachovalo projekci dovozu ve výši 21,5 mil. t až do září, kdy dorazí evropská úroda 2023, a situace se tak spíše vrátí k normálu. Zdá se, že Evropa je na příští čtyři měsíce dobře zásobena, přičemž silný dovoz se již uskutečnil z Brazílie. Velkou změnu přinesly údaje o Ukrajině. USDA zvýšilo projekci ukrajinského vývozu v tomto obchodním roce ze 17,5 na 20,5, což může pomoci zásobování zemí východní Evropy a Blízkého východu v tomto pololetí.
V mezinárodním uspořádání bude z těchto úprav prosazovaných USDA pro definování světových cen od září zásadní výsledek plodin, které budou v roce 2023 zasety ve Spojených státech a v Evropě. Do té doby bude trh uvažovat o vyrovnaném globálním obrazu, stále s velkou poptávkou a v závislosti na povětrnostních faktorech od dubna. Klima, které v první polovině roku 2023 přechází v El Nino, by mohlo naznačovat oživení produkce v pěstitelských blocích severní polokoule.
Největší producenti kukuřice

Spojené státy jsou největším světovým producentem kukuřice s průměrnou roční produkcí kolem 360 milionů tun. Kukuřičný pás USA, který se rozkládá na území několika států včetně Iowy, Illinois, Nebrasky a Indiany, je považován za jednu z nejproduktivnějších oblastí pěstování kukuřice na světě.
Čína je druhým největším producentem kukuřice s průměrnou roční produkcí kolem 220 milionů tun. Čína má rozsáhlý zemědělský sektor a je jedním z největších světových producentů kukuřice, rýže a pšenice.
Brazílie je třetím největším producentem kukuřice s průměrnou roční produkcí kolem 100 milionů tun. Země má rozsáhlý zemědělský sektor a kukuřice je jednou z hlavních pěstovaných plodin.
Mezi další významné producenty kukuřice patří Argentina, Ukrajina a Indie.
Je třeba poznamenat, že pořadí a údaje o produkci kukuřice se mohou měnit v důsledku různých faktorů, jako jsou povětrnostní podmínky, vládní politika a globální události, které mohou ovlivnit zemědělský sektor.
Je také důležité si uvědomit, že tyto údaje jsou přibližné a mohou meziročně kolísat v závislosti na faktorech, jako je počasí, nemoci a vládní politika.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky