Manažeři fondů tvrdí, že se na ně klienti stále častěji obracejí s dotazy ohledně pravděpodobnosti invaze Číny na Tchaj-wan. Ačkoli žádný z nich neuskutečnil konkrétní obchody související s tímto rizikem, jejich celková expozice vůči Číně se z jiných geopolitických důvodů snížila a Tchaj-wan hraje významnou roli v plánech alokace aktiv.
Tchaj-wan je již dlouho ohniskem americko-čínských vztahů, které se v posledních týdnech dostaly do dalšího napětí poté, co byl sestřelen podezřelý čínský špionážní balon a Spojené státy rozšířily program, v jehož rámci jejich vojáci pomáhají cvičit tchajwanské síly.
Již prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na říjnovém sjezdu komunistické strany, kdy získal precedentní třetí mandát ve vedení země, zvýšilo úroveň pohotovosti poté, co zopakoval výroky, že Čína bude usilovat o kontrolu nad samosprávným ostrovem a nikdy se nevzdá práva použít sílu.
Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen opakovaně slíbila, že bude dodržovat mír a vyvaruje se provokací. Nabídla rozhovory s Čínou, ale také uvedla, že Tchaj-wan se bude v případě napadení bránit.

Podle analytiků také ruská invaze na Ukrajinu na začátku loňského roku zvýšila obezřetnost investorů vůči riziku války.
„Vzhledem k tomu, že v Evropě někteří investoři v Rusku utrpěli poměrně velké ztráty, nemohou si z hlediska řízení rizik dovolit, kdyby se v Tchajwanském průlivu něco pokazilo,“ uvedl jeden z vedoucích analytiků amerického fondového domu, který si nepřál být jmenován kvůli citlivosti tématu.
Řekl, že mnoho klientů se ptalo, jak o tom přemýšlet, a že jde o riziko, které jeho firma sleduje.
„Zatím to nedospělo do bodu, kdy by bylo nutné podniknout nějaké rozhodné kroky, jako například tu či onde snížit expozici,“ řekl.
Index rizik mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou společnosti Goldman Sachs, který měří intenzitu geopolitického rizika mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou, dosáhl rekordní hodnoty loni v srpnu po cestě tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wan. Od té doby se index zmírnil.
„Nacházíme se na podobné úrovni jako před rokem, po prudkém nárůstu po ruské invazi na Ukrajinu. Úroveň je však relativně vyšší než průměr roku 2021,“ uvedl Alvin So, stratég společnosti Goldman Sachs.
Spready tchajwanských pětiletých swapů úvěrového selhání se od loňského března drží na úrovni 176 bazických bodů, což je téměř o 30 bazických bodů více, než na začátku loňského roku.

„Posledních 12 až 18 měsíců nás naučilo, že pokud jde o geopolitiku, nemůžeme nic považovat za samozřejmost,“ řekl Will Malcolm, portfolio manažer společnosti Aviva Investors.
Čínské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář bezprostředně nereagovalo. Nejvyšší diplomat země Wang Yi prohlásil, že „síly usilující o nezávislost“ Tchaj-wanu jsou neslučitelné s mírem.
„Chceme-li zachovat mír v Tchajwanské úžině, musíme se rozhodně postavit proti nezávislosti Tchaj-wanu a musíme rozhodně zachovat politiku jedné Číny,“ řekl 18. února na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
NÍZKÉ ŠANCE, VELKÝ ŠOK
„Realisticky vzato, pokud nakonec dojde ke konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanem, myslím, že důsledky budou mnohem závažnější než nutně obavy o to, kterou společnost byste měli držet na trzích,“ řekl Malcolm. „I kdybyste všechna svá aktiva zaparkovali v USA, stále byste byli velmi výrazně ohroženi vzhledem k hlubokým přímým i nepřímým ekonomickým vazbám na Čínu a Tchaj-wan.“
Některé fondy snížily svou expozici v Číně a místo toho hledají jména, která poskytují izolaci od geopolitického napětí.
Jordan Stuart, manažer klientského portfolia ve společnosti Federated Hermes, říká, že v loňském roce snížil expozici vůči Číně a zároveň si ponechal některé malé akcie, které mohou „létat pod radarem“.

„Pokud bude situace stagnovat, nebo se bude stupňovat, budeme se orientovat spíše na průmyslový a capex cyklus v rámci reshoringového obchodu … místo toho, abychom vlastnili globální průmyslové společnosti, které mají expozici vůči Číně nebo jiným zemím,“ řekl. „Budu se věnovat menším, více domácím jménům, která by hrála v tomto capex cyklu.“
Čínská invaze na Tchaj-wan by také způsobila výrazné narušení dodavatelského řetězce a otřesy na globálních trzích, jaké přinesla pandemie COVID-19 a ruská invaze na Ukrajinu.
Tchajwanský průliv je hlavní trasou pro lodě přepravující zboží z východní Asie do Spojených států a Evropy. Tchaj-wan se také stal klíčovou bojovou frontou v dodavatelském řetězci čipového průmyslu.
„Čína by nemusela Tchaj-wan napadnout nebo se skutečně rozpálit, aby jen způsobila rozruch v této části trhu,“ řekl Stuart. „Toto úzké místo může způsobit absolutní rozvrat v globální ekonomice. Myslím, že se to podceňuje.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky