Zlato vzrostlo, Powellův rozhovor v centru pozornosti
Žlutý kov v pondělí prožil nevýraznou seanci poté, co utrpěl nejhorší týdenní pokles za posledních sedm měsíců, neboť v důsledku silnějších než očekávaných údajů o zaměstnanosti v USA trhy široce posunuly svá očekávání ohledně zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu.
Oživení dolaru a výnosů státních dluhopisů tlačilo na většinu nevýnosových aktiv, přičemž zlato, které v posledních třech měsících zaznamenalo silný vzestup, neslo hlavní tíhu prodejního tlaku.
Spotová cena zlata se zvýšila a činila 1 874,49 USD za unci, zatímco futures na zlato vzrostly o 0,4 % na 1 887,05 USD za unci. Oba instrumenty se minulý týden propadly o více než 3 %.
Pozornost se nyní soustředí na diskusi s předsedou Fedu Jeromem Powellem, která se uskuteční později během dne v Ekonomickém klubu ve Washingtonu. Případné komentáře k inflaci a měnové politice budou pozorně sledovány po pátečním mnohem horším než očekávaném údaji o počtu pracovních míst mimo zemědělský sektor.

Fed minulý týden podle očekávání zvýšil úrokové sazby a naznačil, že v tom bude pokračovat i v nejbližším období, neboť nadále postupuje proti inflaci. Přestože se americká inflace v posledních měsících výrazně zmírnila, stále se nachází vysoko nad ročním cílem centrální banky.
Silné údaje o počtu pracovních míst mimo zemědělský sektor také přispěly k tomu, že trhy zmírnily svá očekávání ohledně holubičího obratu Fedu v letošním roce v obavách, že silný trh práce bude udržovat inflaci na vysoké úrovni.
Ostatní drahé kovy se v úterý mírně posunuly. Futures na platinu vzrostly o 0,1 % na 978,60 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,7 % na 22,400 USD za unci.
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi mírně vzrostly poté, co během posledních pěti seancí klesaly. Červený kov odevzdal většinu nedávných zisků a nyní je blízko poklesu pod klíčovou úroveň 4 USD za libru v důsledku nejistoty ohledně hospodářského oživení v hlavním dovozci Číně.
Futures na vysoce kvalitní měď vzrostly o 0,2 % na 4,0442 USD za libru.
Obavy z globální recese rovněž silně zatěžují průmyslový kov, zejména proto, že úrokové sazby stále rostou a inflace zůstává relativně vysoká.
Ropa roste, Saúdská Arábie sází na oživení poptávky v Asii

Ropa rostla, když Saúdská Arábie překvapivým zvýšením cen ropy naznačila důvěru ve výhled poptávky, zatímco investoři čekali na komentáře předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella k měnové politice USA.
Futures na ropu West Texas Intermediate se vyšplhaly nad 75 dolarů za barel poté, co v pondělí uzavřely o 1 % výše. Společnost Saudi Aramco zvýšila většinu svých cen ropy, která bude v březnu dodávána na její hlavní asijský trh, a to na pozadí rostoucího optimismu ohledně silného oživení poptávky v Číně po skončení Covid Zero.
Akciové trhy stoupaly před plánovaným úterním rozhovorem s Powellem v Ekonomickém klubu ve Washingtonu. Dolar rovněž oslabil, čímž se komodity oceněné v této měně staly pro investory atraktivnější.
Ropa zažila kolísavý začátek roku, který byl zmítán optimismem kolem znovuotevření trhu v Číně a obavami z vyhlídek na zpomalení globální ekonomiky. Investoři také vyhodnocují potenciální dopady nových sankcí Evropské unie na ruské rafinované produkty a to, jak ovlivní obchodní toky.
„Trh se k návratu Číny staví poněkud nejistě,“ uvedla v rozhovoru pro televizi Bloomberg Vandana Hariová, zakladatelka singapurské společnosti Vanda Insights. „Hlavní výzvou pro trh nyní je, jakým tempem se ekonomika vrátí a jak hladce to bude probíhat.“
Výpadky dodávek přispěly k býčímu větru na ropě. Turecko po silném zemětřesení zastavilo toky do exportního terminálu Ceyhan, zatímco produkce na obřím norském poli Johan Sverdrup byla nižší kvůli přerušení dodávky elektřiny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky