Jedna optika, která bere v úvahu stále anemičtější očekávaný růst zisků v indexu S&P 500, ukazuje, že akcie jsou oceněny tak bohatě, jako ještě nikdy za téměř tři desetiletí.
Tento model, který před generací použil Peter Lynch, legenda společnosti Fidelity Investments, je poměr PEG, tedy násobek ceny a zisku trhu vydělený předpokládanou mírou růstu. Čím je vyšší, tím jsou akcie dražší – a právě nyní, kdy je na základě dlouhodobých odhadů zhruba 1,8x působí zpráva tohoto ukazatele na mnohé zlověstně.
Natažené násobky v době zostřujícího se odhodlání Federálního rezervního systému vybičovat inflaci jsou koktejlem, kterého se investoři v únoru nechtěli účastnit. Během svátečně zkráceného týdne, který skončil nečekaným zrychlením centrální bankou preferovaného ukazatele inflace, se index S&P 500 propadl o 2,7 % a prodloužil tak pokles, který hrozí vymazáním všech zisků z roku 2023.
„Ocenění se zdá být na základě většiny násobků zisků přitažené za vlasy, ale když do něj zahrneme úroveň růstu a skutečnost, že růst zpomaluje, vypadá ještě přitaženější,“ uvedl telefonicky Peter van Dooijeweert, vedoucí oddělení multi-asset solutions ve společnosti Man Solutions. „Buď se Fed musí otočit a sazby se musí snížit, nebo až se Fed otočí, zisky se vrátí na velmi silnou růstovou trajektorii. To jsou docela velké věci, které si lze přát.“
Od počátku tohoto měsíce, kdy dosáhl svého maxima, vymazal index S&P 500 více než polovinu svého ročního růstu, který v jednu chvíli dosahoval téměř 10 %. Průmyslový index Dow Jones po čtyřech týdnech poklesu v řadě již smazal svůj nárůst z roku 2023.
Ústup je okamžikem zúčtování pro býky, kteří se bránili klesajícím ziskům a rostoucím sazbám, aby mohli nabízet akcie. Při 18násobku zisků se index S&P 500 obchoduje jen mírně nad svým desetiletým průměrem. Když se však k tomu přidá vlna snižování zisků, je to méně uklidňující.

V souvislosti s rostoucími obavami z hospodářské recese snižují analytici na Wall Street předpovědi zisku. Očekávaná míra růstu příjmů pro rok 2023 se dostala do záporných hodnot, přičemž ještě v červnu předpokládali téměř 10 % pozitivní růst, vyplývá z údajů agentury Bloomberg Intelligence.
Nejen v letošním roce je nálada ohledně výnosů zhoršená. Podle údajů společnosti Yardeni Research došlo k rozsáhlému snížení prognóz zisků na příštích tři až pět let, přičemž tempo expanze se od počátku roku 2022 snížilo na polovinu.
V centru snižování ratingů je obava, že boom po pandemii, který byl způsoben bezprecedentními vládními stimuly a rychlým přechodem na online výdaje, je neudržitelný.
Zhoršující se vyhlídky růstu vedly k neustálému růstu ukazatele PEG. V současné době je index S&P 500 na základě dlouhodobých prognóz zisku zhruba o 20 % dražší, než byl kdy v době internetové bubliny.
„Současná úroveň ocenění amerického poměru PEG je důsledkem toho, že se investorům vytáhl z pod nohou dlouhodobý „růstový“ ukazatel zisku na akcii,“ napsal tento týden ve svém komentáři Albert Edwards, notoricky známý globální stratég Societe Generale. „To vše znamená, že současný PE kolem 18x je velmi zranitelný, a to nejen vůči prudce vyšším výnosům hotovosti/obligací
Stejně jako mnoho jiných oceňovacích modelů není PEG skvělým nástrojem pro načasování. Jeho předchozí maximum, které bylo dosaženo v polovině roku 2020, znamenalo, že akcie pokračovaly v růstu více než rok. Poměr dosáhl svého vrcholu také v letech 2009 a 2016, přičemž ani v jednom případě se nejednalo o okamžitý smrtící úder pro býky.

Teoreticky není pro akcie napjaté ocenění žádnou překážkou, dokud jsou zisky podniků schopny je dohnat. Zda se tak stane i tentokrát, je největší otázkou, před kterou dnes akcioví investoři stojí.
Podle Eda Yardeniho, zakladatele stejnojmenné firmy, odráží poměr PEG dva protichůdné příběhy – jeden ukazuje, že investoři jsou ochotni překonat krátkodobé překážky a zaplatit za akcie, a druhý odráží rostoucí skepsi vůči růstu.
„Signalizuje to opatrnost, protože se přetahujeme mezi relativním pesimismem analytiků a relativním optimismem investorů,“. „Může se ukázat, že je to jen přetahovaná, ve které ani jedna strana nedosáhne žádného pokroku, což by mohlo na nějakou dobu nastat.“
Od června se index S&P 500 většinou drží v pásmu 800 bodů, což způsobuje bolesti hlavy býkům i medvědům. V tomto období se uzavírací ceny indexu pohybovaly v průměru na úrovni 3 939 bodů, tedy asi 30 bodů od místa, kde v pátek skončil.
Vzhledem k tomu, že benchmark vzrostl z říjnového minima až o 17 %, někteří pozorovatelé trhu považují toto oživení za začátek nového býčího trhu. Podle Davida Donabediana, hlavního investičního ředitele společnosti CIBC Private Wealth US, je ještě příliš brzy na to, aby se dalo říci, že je vše v pořádku, vzhledem k tomu, že akcie ještě nezačaly vypadat jako výhodná koupě.
„Ani v říjnu, kdy jsme zažili začátek této tržní rallye, to nebylo řečeno,“ řekl Donabedian. „Podle mě jsme tedy nebyli svědky oné kapitulační fáze, kterou má každý medvědí trh, kdy investoři házejí ručník do ringu, vzdávají se naděje a trh vypadá objektivně levně. Tak daleko ještě nejsme.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky