Některým lidem se to stává častěji než jiným, říká Beth Haikenová, výkonná viceprezidentka technologické PR firmy Method Communications.
„Je to problém zejména pro ty, kteří jsou vnímáni jako lidé, kteří nepatří ke stolu,“ říká. „Moje vlastní zkušenost je, že jsem žena.“
Jill Bauschová, koučka v oblasti leadershipu a autorka knihy Why Brave Women Win říká, že tento problém se častěji vyskytuje u žen než u mužů.
„Je to něco v naší společnosti a výchově,“ říká. „Různé společnosti vychovávají ženy k tomu, aby nebyly tak asertivní, jak by mohly být, protože se bojí, že budou označeny za agresivní nebo – slovo, které nemohu vystát – falešné. Muž může dělat totéž a může být nazýván asertivním a silným. Ženy se možná trochu méně zdráhají postavit se za sebe, a proto [se] nechají přemluvit.“
Pokud chcete, aby toto chování přestalo, budete ho muset řešit. Když tolerujete přerušování, učíte ostatní, jak jste ochotni, aby se k vám chovali. Pokud vás někdo přemlouvá, můžete udělat několik věcí.

PŘIPRAVTE SI KONKRÉTNÍ FRÁZI
Mít připravenou reakci na to, když vás někdo přeruší, vám může usnadnit vzít na vědomí, že se to děje, a přimět druhou osobu, aby potvrdila, že nyní je řada na vás. Bauschová doporučuje najít si frázi, která vám bude vyhovovat.
Můžete například říct: „Nevadilo by vám, kdybych domluvil?“. „Pak buďte zticha,“ říká. „To často zabrání tomu, aby někdo mluvil přes vás.“
Co nefunguje, je říct: „Hej, přestaň mluvit přes mě“ nebo „Hej, neposlouchal jsi, co jsem chtěla říct,“ říká Bauschová. „Myslím, že to do toho vnáší agresi,“ říká. „To je opravdu to, co nechcete, pokud chcete vést zdravý rozhovor.“
POČKEJTE NA PŘESTÁVKU
Další možností je nechat osobu dokončit myšlenku. Pak se zeptejte: „Skončil jsi? Protože já bych rád dokončil, co jsem říkal.“ „Přimějte je, aby se do toho zapojili,“ říká Bauschová. „Když řeknou ‚Ano, skončil jsem‘, pak snad budou ochotni poslouchat, co chcete říct.“
Matt Eventoffová, zakladatelka firmy Princeton Public Speaking, která se zabývá koučováním komunikace vedoucích pracovníků, souhlasí. „Domnívám se, že nejlepším postupem je přestat mluvit, dokonce se usmát, a počkat na další přestávku nebo pauzu v rozhovoru, i kdyby měla přijít o několik minut později,“ říká. „V tu chvíli se vraťte zpět do rozhovoru tím, že laskavým hlasem řeknete: ‚Jak jsme o tom mluvili předtím‘ nebo ‚Pokračování mé myšlenky z dřívějška‘.“
ZVEDNĚTE RUKU

Pokud během několika minut po přerušení nepřijde žádná přestávka, zvedněte ruku, doporučuje Eventoffová, zejména pokud jste na velké poradě.
„Je úžasné, jak vedoucí pracovníci a vůbec všichni reagují na zvednutou ruku,“ říká. „Funguje to stejně efektivně jako ve škole. Celkově jde o projevení profesionality a trpělivosti, což dále ilustruje, proč přerušení nebo přemlouvání nebylo správné.“
SLEDUJTE ŘEČ SVÉHO TĚLA
Postavte se k sobě neverbálně asertivněji, doporučuje doktorka Suzanne E. Boysová, profesorka pedagožka a dočasná vedoucí Školy komunikačních, filmových a mediálních studií na univerzitě v Cincinnati. Například se předklonit, navázat silný oční kontakt, zvednout prst nebo ruku, případně se dotknout paže druhého mluvčího. „Tím řečníkovi naznačíte, že jste připraveni mluvit,“ říká.
Přestaňte také nabízet neverbální a paralingvistické signály, které vás staví do role posluchače. „Tyto signály jsou užitečné, když posloucháte, ale pokud se chcete z této role přesunout do role mluvčího, dejte to najevo,“ říká Boys. Například přestaňte přikyvovat, „mmm-hmmm-ovat“ nebo odvracet zrak.
ŘEŠTE PROBLÉM PŘÍMO
Po incidentu Haikenová doporučuje vzít si dotyčného stranou. „Předpokládejte pozitivní záměr,“ říká. Můžete například říci: „Určitě jste to neudělal úmyslně, ale vyrušil jste mě na schůzce. Vím, že máš skvělé nápady, ale mohl by ses pokusit být trochu pozornější?“ „Ano,“ odpovězte.
I když se může zdát, že vaše myšlenky někdo odmítá, Boysová říká, že si to neberte osobně. „Ověřte si své předpoklady o přerušování,“ říká. „Často jsou jedinci s nižší mocí socializováni tak, že přerušování je nezdvořilé. V určitých kontextech a s určitými typy komunikátorů je však přerušení jediným způsobem, jak se dostat ke slovu.“
Připravte si několik způsobů, jak si vzít prostor zpět. „Jednoduše dotyčnému řekněte, že ho hodláte přerušit,“ říká Boysová. „Například v rozhovoru s dominantním mluvčím můžete jednoduše říct: ‚Tady vás přeruším. Pak se do toho pusťte.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky