Kdo se zdravým rozumem by chtěl být tureckým ministrem financí? Ekonomika země krvácí po letech zneužívání ze strany prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a většina analytiků se shoduje, že s jeho znovuzvolením se ztratila jakákoli šance na zacelení ran.
Z Ankary se ozývají hlasy, že se na post ekonomického odborníka chystá bývalý ministr financí a místopředseda vlády Mehmet Simsek. Pokud se však stane členem Erdoganova nového kabinetu, který by měl být oznámen zítra, bude to znamenat vítězství naděje nad zkušeností.
Investoři by neměli udělat stejnou chybu. Stejně tak by neměli dát příliš na prezidentův vágní slib, že jmenuje tým s „mezinárodní důvěryhodností“, který bude řídit národní finance. Dokud se Erdogan výslovně nezřekne svých absurdních ekonomických nápadů – těch, které pomohly Turecku změnit se z miláčka investorů na rozvíjejících se trzích v zkrachovaný stát na úrovni Venezuely a Argentiny -, měla by být jakákoli jeho jmenování považována za pouhé šílenství.
Simsek by to měl vědět: Tuto roli už hrál. V roce 2015, kdy investory znervózňovaly Erdoganovy neortodoxní ekonomické nápady, byl tento bývalý bankéř z Wall Street jmenován místopředsedou vlády, aby trhy uklidnil. Simsek měl v letech 2009-2015 jako ministr financí zásluhu na udržení fiskální disciplíny. Očekávalo se, že jeho předchozí zkušenosti bankéře z UBS na Wall Street a Merrill Lynch v Londýně budou mít u zahraničních investorů velkou váhu.

Jeho úloha v novém kabinetu však byla špatně definována a během několika měsíců byly jeho kompetence omezeny. Mnohé z hlavních pák ekonomiky byly v rukou těch, kteří se řídili Erdoganovými zvláštními zásadami v oblasti měnové a fiskální politiky – především jeho představou, že snižování úrokových sazeb je způsob, jak bojovat s inflací. Trhy do té doby rozpoznaly, že Simsek je vějička, což ho nakonec učinilo zbytečným. Když byly v roce 2018 zrušeny funkce premiéra a vicepremiéra, prezident se nestaral o to, aby Simsek našel novou roli ve vládě. Ale poté, co Simsek seděl pokorně v okénku, možná z loajality ke svému politickému pánovi, ztratil část své důvěryhodnosti jako nezávislý myslitel.
To, že Erdogan uvažuje o jeho návratu, je znamením, že Simseka opět považuje za užitečného – ale k čemu přesně? Prezident je i nadále odhodlán snižovat úrokové sazby, které považuje za „matku a otce všeho zla“. Přiznal sice, že inflace, která v současnosti přesahuje 40 %, způsobuje Turkům bolest, ale jeho recept na ni se nezměnil. A mnozí analytici se obávají, že své znovuzvolení bude brát jako potvrzení své hospodářské politiky a povzbuzení k dalšímu porušování fiskální ortodoxie.
Nick Stadtmiller, vedoucí produktového oddělení společnosti Medley Global Advisors v New Yorku, pro Business News uvedl, že očekává, že „úrokové sazby pravděpodobně zůstanou nízké, inflace vysoká, úvěrové rozpětí států se bude rozšiřovat, zatímco měna bude díky intervencím pravděpodobně klesat jen pomalu“.
Návrat Simseka do vlády tedy sám o sobě neznamená skutečnou změnu. Bude zapotřebí mnohem více, aby se trhy přesvědčily, že není opět využíván k oblékání Erdoganových výloh.
Analytici budou pozorně sledovat další jmenování – například do centrální banky -, aby posoudili Erdoganovu ochotu vzdát se pravomocí při řízení ekonomiky. Ale ani nový seznam manažerů s „mezinárodní důvěryhodností“ nebude stačit: Dokud budou jejich místa darem prezidenta, budou úředníci omezováni jeho rozmary a vrtochy.

Záruce nezávislosti by se nejvíce blížila změna ústavy, která by prezidentovi uvolnila ruce nad ekonomickými pákami. Poté, co Erdogan v roce 2017 v referendu výrazně rozšířil své pravomoci, však neprojevil žádnou ochotu se jich vzdát.
Vzhledem k absenci takových důkazů by investoři při hodnocení vyhlídek Turecka během třetího desetiletí Erdoganova působení v čele země neměli příliš spoléhat na to, kdo bude příštím ministrem financí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky