Dva dny před koncem prvního pololetí je index S&P 500 v roce 2023 o 14 % výše, což po brutálním propadu akcií v roce 2022 překvapilo mnoho analytiků. Technologický Nasdaq Composite si připsal 29,9 % a je na nejlepší cestě k prvnímu pololetí za posledních 40 let.
Pokud je historie vodítkem, silný start akcií jim může dát vítr do plachet i ve druhém pololetí. Podle Sama Stovalla, hlavního investičního stratéga společnosti CFRA, od roku 1945 index S&P 500 v druhé polovině roku pokračoval v růstu v průměru o 8 %, když v prvních šesti měsících vzrostl nejméně o 10 %.
Zde je šest klíčových otázek, které si investoři kladou při posuzování vyhlídek trhu:
KDE JE TA RECESE?
Americká ekonomika se ukázala jako odolná tváří v tvář agresivnímu zpřísňování měnové politiky Federálního rezervního systému a zatím se vyhnula recesi, kterou mnozí prognostici předpovídali na začátku roku 2023.

Ačkoli je nyní recese považována za méně pravděpodobný scénář pro letošní rok, ekonomické obavy nezmizely. Model pravděpodobnosti recese, který newyorský Federální rezervní systém spustil na základě výnosové křivky státních dluhopisů na začátku tohoto měsíce, předpokládal 71% pravděpodobnost jejího výskytu v příštích 12 měsících.
„Vyhlídka na měkké přistání, alespoň v myslích investorů, se z nepravděpodobné na začátku roku stala nyní docela možnou,“ napsali analytici UBS. „Tento pozitivní tržní scénář se samozřejmě může rychle vypařit, pokud údaje o inflaci a zaměstnanosti zklamou.“
Někteří analytici se rovněž obávají, že odhady podnikových zisků – které by podle údajů Refinitiv IBES měly v roce 2023 u společností z indexu S&P 500 vzrůst o 1,4 % – bude nutné v případě příchodu poklesu výrazně snížit.
JAK RYCHLE BUDE INFLACE KLESAT?
Meziroční míra inflace se od loňského léta, kdy dosáhla 40letého maxima, snížila o polovinu, přesto však zůstává vysoko nad úrovní 2 %, kterou by Fed rád viděl, než začne utahovat měnovou politiku. Fed tento měsíc pozastavil zvyšování sazeb, ale očekává se, že v červenci sazby opět zvýší.
Někteří investoři považují mírnou inflaci v kombinaci s odolným růstem za tzv. zlatý scénář, který je příznivý pro ceny aktiv.
MŮŽE SE RALLY ROZŠÍŘIT?
Rallye indexu S&P 500 je tažena několika jmény s velkou tržní kapitalizací, jako jsou Apple Inc a Nvidia Corp, což vyvolává obavy, že zisky nemusí být udržitelné, pokud se k nim nepřipojí další akcie.
Zatímco index S&P 500 si letos připsal 14 %, verze indexu s rovnou váhou – tedy zástupce průměrné akcie – si připsala pouze 4,2 %.

Rozdíl mezi oběma indexy se pohybuje na úrovni, která byla naposledy zaznamenána během dot-com bubliny, uvedli analytici HSBC v nedávné zprávě.
„Je velmi nepravděpodobné, že by koncentrace výnosů z akcií největších společností pokračovala donekonečna,“ napsal analytik banky.
KDY PŘINESE AI FINANČNÍ OVOCE?
Nadšení z pokroku v oblasti umělé inteligence pomohlo vyhnat akcie nahoru a zvýšilo odhady zisků. Investoři budou v nadcházejících týdnech sledovat výsledky za druhé čtvrtletí, aby měli jasno v tom, jak brzy společnosti očekávají, že se finanční přínosy projeví.
Podle společnosti Refinitiv Datastream se technologický sektor S&P 500 nyní obchoduje na 27násobku forwardových zisků. To je nad jeho průměrnou hodnotou 20,9násobku zisku, i když výrazně pod úrovní dosaženou během dot com bubliny.
KDE JSOU SLABÁ MÍSTA?
Krize bankovního sektoru, která vznikla v důsledku březnového selhání banky Silicon Valley, nakonec nebyla systémovou událostí, které se mnozí obávali, investoři však nadále sledují další slabá místa finančního systému, která se ještě prohlubují v důsledku nejagresivnějšího cyklu zvyšování sazeb ze strany Fedu za poslední desetiletí.

Jednou z takových oblastí jsou komerční nemovitosti, přičemž obavy pramení z přetrvávajících neobsazených kancelářských prostor po pandemii.
MOHOU AKCIE KONKUROVAT DLUHOPISŮM A HOTOVOSTI?
Rostoucí sazby zvýšily výnosy aktiv s pevným výnosem a hotovosti na nejvyšší úrovně za poslední desetiletí, což investorům konečně nabízí alternativu k akciím. Nezdá se, že by to letos nějak omezovalo výnosy akcií, ale pokud sazby zůstanou na vysoké úrovni, může to do budoucna otupit jejich přitažlivost.
Riziková prémie akcií – která poměřuje výnos z výnosů indexu S&P 500 s výnosem z desetiletého státního dluhopisu – podle společnosti Truist Advisory Services staví akcie na nejméně atraktivní úroveň za posledních deset let.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky