Nedávné hospodářské údaje Číny do značné míry zklamaly investory, kteří doufali v prudké oživení druhé největší ekonomiky světa po prosincovém ukončení covidové kontroly. Nezaměstnanost mladých lidí dosáhla v dubnu rekordní úrovně přesahující 20 %.
V páteční zprávě Hu připsal nedávné zpomalení ekonomiky „předčasnému“ stažení politické podpory po lepších než očekávaných údajích za první čtvrtletí.
Do budoucna očekává, že vzhledem k nedostatečné inflaci a vysoké nezaměstnanosti mladých lidí zůstanou tvůrci politiky i nadále uvolnění – s větší naléhavostí, až se meziroční srovnání ve třetím čtvrtletí zmírní.
„S tím, jak se oživení časem rozšíří, vstoupí ekonomika do další vzestupné spirály se silnější poptávkou a lepší důvěrou,“ uvedl Hu.

Na pátečním zasedání nejvyššího výkonného orgánu Číny, Státní rady, vyzval podle státních médií ke zlepšení podnikatelského prostředí a odstranění místních překážek v přístupu na trh. Země také rozšíří pobídky pro nákup vozidel na novou energii jako způsob, jak zvýšit spotřebu, uvedla státní média.
Zasedání, které vedl premiér Li Čchiang, konstatovalo, že základy čínského hospodářského oživení ještě nejsou pevné.
Podobné, ale ne stejné jako Japonsko
„To nejhorší je sice za námi, ale oživení zdaleka není samospásné,“ řekl Hu z Macquarie. „Firmy se zdráhají najímat zaměstnance kvůli měkké spotřebitelské poptávce a spotřebitelé se zdráhají utrácet kvůli slabému trhu práce.“
„Taková sebenaplňující se sestupná spirála se do jisté míry podobá japonským ‚ztraceným desetiletím‘,“ dodal.
Japonská ekonomika v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století rychle rostla, aby po splasknutí bubliny v devadesátých letech stagnovala a ceny akcií a nemovitostí prudce klesly. Japonsko bylo po desetiletí druhou největší ekonomikou světa, dokud ho v roce 2010 nepředstihla Čína.

„Absence samovolného oživení v Číně je dnes především cyklickým, nikoli strukturálním jevem,“ řekl Hu. „Historie naznačuje, že obavy z „japonizace“ opadnou, jakmile se oživení více upevní.“
Poukázal na to, že předchozí obavy z hospodářského oživení v letech 2012, 2016 a 2019 vedly ve druhém čtvrtletí těchto let ke korekcím na trhu – předtím, než se index MSCI China obrátil vzhůru.
ETF iShares MSCI China je v letošním roce zatím níže o přibližně 4 %.
Ale vzhledem k tomu, že po velkém čínském svátku lunárního nového roku jsou za námi pouze čtyři měsíce, je stále obtížné předpovídat dlouhodobější trendy.
Příkladem je masivní čínský sektor nemovitostí, kde se rodící se oživení zřejmě zastavilo.
„Extrapolací údajů o prodejích v prvním čtvrtletí by se dalo očekávat, že prodeje nových domů letos vzrostou o 10 % nebo více,“ řekl Hu. „Při extrapolaci údajů o prodeji ve 2. čtvrtletí by se dalo očekávat, že poklesne o 10 % nebo více.“
„Skutečnost může být někde uprostřed.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky