Třicetičlenný akciový průměr ztratil 129,83 bodu, tj. 0,38 %, a uzavřel na hodnotě 34 288,64 bodu. Index S&P 500 klesl o 0,2 % na 4 446,82 bodu. Nasdaq Composite se mezitím propadl o 0,18 % a skončil na 13 791,65 bodu. Indexy Dow i S&P 500 tak ukončily třídenní vítězné série.
Investoři analyzovali zápis ze zasedání Fedu z 13.-14. června, který byl zveřejněn ve středu odpoledne a v němž většina představitelů naznačila, že by mohlo dojít k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Zápis poskytl obchodníkům na Wall Street další souvislosti k rozhodnutí centrální banky vynechat zvýšení sazeb na červnovém zasedání.
„Není pochyb o tom, že politika Fedu v oblasti zvyšování sazeb nadále řídí myšlenky investorů související s trajektorií trhů a ekonomiky v druhé polovině roku,“ uvedl Greg Bassuk, generální ředitel společnosti AXS Investments.
„Tato pokračující agresivní rétorika nebo sdělení týkající se jejich plánů pro nadcházející měsíce … přiměla investory k mnohem větší skepsi,“ řekl. A to poté, co již začali „hovořit a uvažovat o načasování, kdy začnou sazby klesat.“
Údaje zveřejněné ve středu ukázaly, že průmyslové transakce byly v květnu slabší, než se očekávalo. Později v týdnu budou investoři sledovat várku údajů o zaměstnanosti a mzdách, aby získali náhled na sílu trhu práce.
Trhy byly v pondělí předčasně uzavřeny a v úterý se kvůli svátku 4. července neobchodovalo vůbec. Minulý týden index Nasdaq uzavřel nejlepší první pololetí od roku 1983, zatímco index S&P 500 zaznamenal nejlepší nárůst v prvním pololetí od roku 2019, jelikož nárůst zájmu o umělou inteligenci podpořil optimismus investorů v oblasti akcií. Index Dow zaostával, když vzrostl jen o 3,8 %.

Koruna v 1. pololetí k euru zpevnila o 1,5 procenta, k dolaru o tři procenta
Česká koruna v prvním pololetí vůči většině měn posílila. K euru zpevnila o 35 haléřů, tedy o 1,5 procenta, k dolaru o 70 haléřů, což představuje tři procenta. Výrazně se zhodnotila k turecké liře a egyptské libře. Naopak k forintu i zlotému oslabila. ČTK to řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek.
„Česká koruna v první polovině letošního roku těžila hlavně z relativně vysokých úrokových sazeb doplněných o závazek České národní banky přikročit k devizovým intervencím v případě, že by koruně hrozilo oslabení. Investoři tak měli možnost profitovat z českého úročení, aniž by museli čelit plnému kurzovému riziku,“ uvedl analytik Cyrrusu Vít Hradil.
Na párech s měnami okolních států od začátku roku koruna oslabila. Premiantem je nadále maďarský forint. K němu od začátku roku koruna oslabila o 88 haléřů, což je téměř 5,5 procenta. Stojí za tím zejména vysoká inflace, se kterou se Maďarsko stále potýká, dodal Lajsek.
Velmi podobná je situace i na páru s polským zlotým. I k němu koruna od začátku roku oslabila, a to o přibližně 20 haléřů, tedy čtyři procenta. Polsko se také potýká s vysokou inflací, její úroveň je dokonce výše než v Česku. Polská centrální banka nadále drží vysoké úrokové sazby na 6,75 procenta a na rozdíl od ČNB se od ní v dohledné době neočekává snižování sazeb.
Výrazně naopak koruna posílila na párech s exotickými měnami, kterými se zároveň platí v oblíbených dovolenkových destinacích. Jde o Turecko a Egypt. Obě země jsou ve velmi podobné situaci, jejich ekonomiky se podle Lajska dají prakticky nazvat rozvrácenými. Turecko i Egypt bojují s obrovskou inflací, kterou nepomáhá zkrotit ani vysoká úroveň úrokových sazeb. Slabá forma ekonomiky brání spekulantům ve využití vysokých úrokových sazeb ve svůj prospěch, a obě měny tak oslabují. Obě centrální banky navíc nemají dostatek devíz na obranu měn.
Turecká lira od začátku roku na páru s korunou oslabila o 30 procent, a poprvé v historii se dokonce dostala na páru s korunou pod hranici parity. Zatím nepomohlo ani skokové zvýšení úrokových sazeb z 8,5 na 15 procent na konci června. Zatím to vneslo do trhu spíše zmatek, a lira tak dále oslabuje.
Egyptská libra ke koruně oslabila od začátku roku o 22 procent. Jak ale Lajsek připomněl, na dovolené v Turecku i Egyptě letos Češi tolik neušetří kvůli obrovské inflaci. Koruna od začátku roku výrazně oslabila také na párech s mexickým pesem
Na páru se švýcarským frankem koruna drží stálý kurz jako na začátku roku. Vůči další významné měně britské libře koruna od začátku roku oslabila o 1,5 procenta, tedy o 2 haléřů. Další významný skalp pro korunu je singapurský dolar, který vůči koruně oslabil od začátku roku o čtyři procenta, uzavřel Lajsek.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky