Podle úterního pololetního výhledu ministerstva financí se hrubý domácí produkt v letošním roce zvýší o 1,4 %, což je o 1,6 % méně, než se předpokládalo v prosinci. V příštím roce by ekonomika měla oživit a růst o 2,4 %, uvádí se v prohlášení.
Vládní analytici rovněž snížili svůj výhled inflace. Předpokládají, že tempo růstu spotřebitelských cen se do konce roku 2023 zmírní z dříve odhadovaných 3,5 % na 3,3 % a v příštím roce se dále zmírní.
Ministr financí Choo Kyung-ho na briefingu v Soulu uvedl, že inflace se bude ve druhé polovině roku pravděpodobně pohybovat kolem střední až vyšší úrovně 2 % a v červenci může dokonce dočasně klesnout pod 2 %.
„Korejská inflace vykazuje jasné známky zmírnění,“ uvedl Choo.
Samostatné údaje v úterý ukázaly, že inflace se v červnu ochladila již pátý měsíc v řadě na 2,7 % a podle statistického úřadu rostla nejpomaleji od září 2021. Korejská centrální banka však varovala, že inflace se letos opět zahřeje.

Ministerstvo snížilo prognózy růstu po pomalém prvním pololetí, kdy poptávka po vývozu klesla v důsledku slabšího oživení čínské ekonomiky, než se očekávalo, a globálního zpomalení. Vládní analytici vidí oživení Jižní Koreje v roce 2024 díky zlepšení světové poptávky po čipech a trvalému tempu soukromé spotřeby.
Projekce růstu jsou do značné míry v souladu s názorem BOK, ale ministerstvo financí je optimističtější v tom, že inflace se sníží, protože světové ceny komodit klesají a inflační tlaky v sektoru služeb se zmírňují.
Zatímco Jižní Korea vykázala v červnu první obchodní přebytek za posledních 16 měsíců, údaje ukázaly, že vývoz čipů prodloužil pokles spolu s dodávkami do Číny, která je největším obchodním partnerem Koreje.
Vláda uvedla, že v zájmu podpory hospodářského rozmachu připraví opatření na podporu místních vývozců, jejichž cílem je získat v letošním roce zahraniční zakázky v hodnotě 35 miliard dolarů. Ministerstvo rovněž uvedlo, že v rámci snahy o zmírnění krize životních nákladů spotřebitelů upustí v letošním roce od zvyšování poplatků za komunální služby.
Ministerstvo zopakovalo svůj plán snížit ve druhém pololetí emisi dluhopisů o přibližně 30 bilionů wonů
Další prognózy z prohlášení:

- Soukromá spotřeba by se měla v letošním roce postupně zotavovat a vzrůst o 2,5 %, k čemuž přispěje nárůst outdoorových aktivit, silný růst zaměstnanosti a zlepšení spotřebitelské nálady.
- Investice do zařízení v letošním roce klesnou o 1,2 % v důsledku zpomalení růstu v čipovém průmyslu a v roce 2024 se opět zvýší.
- Stavební investice podle prognózy letos vzrostou o 0,6 % a v roce 2024 zpomalí na 0,2 %.
- Trh práce zůstane napjatý, rozšíří se počet pracovních míst ve službách a ve zdravotnictví a sociální péči.
- Růst vývozu v letošním roce klesne o 6,6 % a v roce 2024 vzroste o 8,8 % díky zlepšení poptávky po čipech.
Jihokorejská ekonomika je jednou z největších a nejvyspělejších v Asii. Má silný průmyslový sektor, včetně zpracovatelského průmyslu, elektroniky, automobilového průmyslu a stavby lodí.
Země je významným vývozcem zboží, přičemž jejími klíčovými trhy jsou Čína, Spojené státy a Japonsko. Jižní Korea zaznamenala také růst v sektoru služeb, včetně finančnictví, maloobchodu, cestovního ruchu a technologických služeb. Významnou roli hrají technologické inovace a výzkum a vývoj se zaměřením na oblasti, jako jsou telekomunikace a biotechnologie.
Velký význam pro hospodářský rozvoj země mají velké konglomeráty, známé jako chaeboly. Jižní Korea uzavřela různé dohody o volném obchodu a má stabilní finanční sektor. Mezi problémy patří stárnutí populace, nezaměstnanost mladých lidí, příjmová nerovnost a geopolitické napětí.
Celkově se jihokorejské ekonomice díky silné vládní podpoře a zaměření na inovace a globální obchod nadále daří.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky