Jeho vyjádření následovalo po nedávných zprávách, které naznačovaly, že Rusko potvrdilo plán BRICS zavést společnou měnu krytou zlatem, přičemž oficiální oznámení by mělo být učiněno během nadcházejícího summitu lídrů BRICS.
Pozornost získává „měna BRICS“ krytá zlatem
Téma společné měny zemí BRICS získalo značnou pozornost v souvislosti s blížícím se summitem lídrů BRICS a rostoucím počtem zemí usilujících o dedolarizaci. BRICS tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Summit jejich lídrů se bude konat v Jihoafrické republice od 22. do 24. srpna.
RT informovala, že BRICS se chystá zavést novou obchodní měnu krytou zlatem, která bude projednána na srpnovém summitu lídrů. Zpravodajský portál citoval pondělní tweet ruského velvyslanectví v Keni, v němž se uvádí: „V pondělí se na ruském velvyslanectví v Keni objevilo prohlášení, že…“: „Země BRICS plánují zavést novou obchodní měnu, která bude kryta zlatem. Stále více zemí v poslední době vyjadřuje přání připojit se k BRICS“.
Zpravodajství RT vyvolalo vlnu titulků, které naznačují, že Rusko učinilo oznámení o zavedení společné měny pro země BRICS kryté zlatem. Tweet ruského velvyslanectví v Keni však odkazuje na článek zveřejněný 24. dubna, v němž se hovoří o možném krytí společné měny BRICS zlatem. Žádné nové informace o společné měně BRICS nejsou uvedeny.
Představitel banky BRICS uvedl, že společná měna je střednědobou až dlouhodobou ambicí

Leslie Maasdorp, viceprezident a finanční ředitel Nové rozvojové banky, známé také jako banka BRICS, se ve rozhovoru pro agenturu Bloomberg podělil o některé informace o plánu společné měny tohoto hospodářského bloku. Novou rozvojovou banku založily státy BRICS s cílem mobilizovat zdroje na projekty infrastruktury a udržitelného rozvoje na rozvíjejících se trzích a v rozvojových zemích.
Vysvětlil, že zatímco členové BRICS prosazují používání národních měn a odklon od amerického dolaru, BRICS nemá bezprostřední plán na vytvoření společné měny, která by zpochybnila dominanci amerického dolaru. Poznamenal, že banka BRICS má americký dolar jako svou kotevní měnu, a popsal:
Vývoj jakékoli alternativy je skutečně střednědobou až dlouhodobou ambicí.
Někteří naznačují, že čínský jüan by mohl nahradit americký dolar jako dominantní světová měna. Maasdorp sice připustil, že jüan získává na významu jako obchodní měna, ale zároveň uvedl, že je „velmi daleko od toho, aby se stal rezervní měnou“.
Viceprezident banky BRICS uzavřel: „Bude trvat velmi dlouho, než se měnové pohyby projeví, takže jakákoli diskuse o alternativních měnách je skutečně spíše střednědobou a dlouhodobou snahou.“
Maasdorp trvá na tom, že „nikdo nyní nenavrhuje, aby BRICS vytvořil alternativní měnu,“ a zdůrazňuje:

Navrhujeme pouze, abychom prohloubili používání místních měn našich členských zemí, což časem posílí naši schopnost imunizovat nebo izolovat naše ekonomiky před znehodnocením našich měn, pokud si například půjčíme v dolarech. V tuto chvíli však neexistuje žádný návrh na vytvoření měny BRICS v tomto smyslu.
Výroky finančního ředitele banky BRICS jsou v souladu s prohlášeními indického ministra zahraničních věcí S. Džajšankara, který údajně na začátku tohoto týdne prohlásil, že se žádná nová měna BRICS neplánuje. Místo toho se nadále soustředí na posílení příslušných národních měn v rámci BRICS.
BRICS
BRICS je významné uskupení pěti velkých rozvíjejících se ekonomik: Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Toto uskupení má na globální scéně významný vliv a několikrát zásadně přispělo ke světové ekonomice a mezinárodním vztahům.
Jedním z nejdůležitějších dopadů BRICS je jeho hospodářský vliv. Společně tyto země představují podstatnou část světové populace, rozlohy a HDP. Díky jejich rychlému hospodářskému růstu, bohatým přírodním zdrojům a rozšiřující se střední třídě se staly dynamickými hráči na světovém trhu. Prostřednictvím posílené obchodní a investiční spolupráce posílily země BRICS své hospodářské vazby a podpořily růst a rozvoj v rámci svých vlastních hranic i mimo ně.
O členství v BRICS požádalo 41 zemí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky