StanChart, která dosahuje většiny svých příjmů v Asii, uvedla, že statutární zisk před zdaněním za prvních šest měsíců roku vzrostl o 20 % na 3,32 miliardy USD, čímž překonal průměrný odhad 16 analytiků, který banka sestavila, ve výši 3,18 miliardy USD.
Věřitel zvýšil svůj výhled pro růst příjmů v roce 2023 z původních 10 % na 12-14 %.
„Jsme si vědomi vnějších makroekonomických překážek a nedávných problémů v bankovním sektoru, nicméně naše rozvaha je robustní a máme správnou strategii, obchodní model a ambice k dosažení našich cílů,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Bill Winters.
Solidní výsledky společnosti StanChart ukázaly, jak podmínky na globálních trzích nahrávají silným stránkám věřitele zaměřeného na rozvíjející se trhy.

Rostoucí úrokové sazby zvyšují příjmy z úvěrů v oblasti transakčního bankovnictví, které se zabývá hotovostí a platbami pro velké společnosti, zatímco zaměření na obchodování namísto uzavírání obchodů v investičním bankovnictví jí pomáhá vyhnout se propadu v oblasti podnikových fúzí a získávání finančních prostředků.
Analytici z Jefferies ocenili soubor čísel, která ve většině oblastí překonala očekávání, přičemž tržby překonaly konsenzuální odhady a náklady na úvěrové ztráty za druhé čtvrtletí byly nižší, než se očekávalo, a to 146 milionů USD oproti odhadům 260 milionů USD.
Akcie StanChart v Hongkongu v pátek po zveřejnění výsledků snížily své předchozí ztráty, přesto však klesly o 0,3 % a zaostaly za 1% růstem širšího trhu.
Banka uvedla, že růst výnosů předčil růst nákladů, přestože inflace zvýšila náklady, což vedlo ke zlepšení poměru nákladů a výnosů o 3 procentní body na 61 % za první pololetí.
Příjmy z transakčního bankovnictví StanChart se sídlem v Londýně vzrostly o 92 % na 2,86 miliardy USD, přičemž příjmy ze správy hotovosti vzrostly o 166 %, což bylo způsobeno příznivým úrokovým prostředím.

Její aktivity v oblasti finančních trhů přinesly v prvním pololetí rekordní příjmy ve výši 2,8 miliardy dolarů, což představuje 4% nárůst oproti již tak silnému období před rokem, a to díky výkyvům cen energií.
To kontrastovalo s dlouhodobým propadem příjmů u konkurentů v USA a Evropě, kteří se více zaměřují na obchody.
Americké bankovní společnosti jako Goldman Sachs a Citigroup začátkem tohoto měsíce oznámily nevýrazné výsledky investičního bankovnictví, zatímco evropský konkurent Deutsche Bank ve středu uvedl, že příjmy z této činnosti nyní v letošním roce klesnou, místo aby zůstaly na stejné úrovni, protože aktivita v oblasti transakcí zůstává pomalá.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky