Obchodníci se také připravovali na klíčový projev předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella.
Průmyslový index Dow Jones uzavřel o 373,56 bodu, tj. o 1,08 %, níže na úrovni 34 099,42 bodu. Index S&P 500 ztratil 1,35 % a zakončil den na úrovni 4 376,31 bodu. Technologický Nasdaq Composite ztratil 1,87 % na 13 463,97 bodu.
Čtvrtek tak znamenal pro index Dow vůbec ten nejhorší den od března tohoto roku. Indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly největší jednodenní ztrátu od 2. srpna.
Akcie společnosti Nvidia dosáhly historického maxima poté, co společnost vykázala čtvrtletní zisk a tržby, které překonaly vysoká očekávání analytiků. Společnost také zvýšila svůj výhled a její vedení předpovědělo, že tržby za třetí čtvrtletí se vyšplhají na 16 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 170 %. Akcie však uzavřely pouze o 0,1 % výše.
Sektor informačních technologií byl největším poraženým v indexu S&P 500. Jeho akcie skončily ve čtvrtek o 2,15 % níže, což bylo způsobeno poklesem akcií dalších polovodičových společností včetně Advanced Micro Devices a Intel. Akcie významných technologických společností zaznamenaly během seance pokles, přičemž Amazon ztratily 2,7 %, Apple klesly o 2,6 % a Netflix klesl o 4,8 %.
Nejhůře se v rámci indexu S&P 500 vedlo akciím Dollar Tree, které ztratily 12,9 % kvůli neuspokojivým prognózám pro třetí čtvrtletí. Akcie společnosti Nike ztratily 1,1 % a prodloužily tak svou rekordní sérii ztrát. Společnost Boeing táhla dolů Dow, když ztratila téměř 5 %.
Pro jistotu dodejme, že ostatní investoři zůstávají vůči technologickému sektoru býčí, protože jejich naděje na odolnou ekonomiku zůstávají nedotčeny.
Výnosy amerických státních dluhopisů ve čtvrtek vzrostly, protože investoři čekali na signály ohledně měnové politiky z komentářů centrálních bankéřů na pátečním zasedání v Jackson Hole ve Wyomingu. Výnosy referenčních desetiletých státních dluhopisů skončily výše na úrovni 4,241 % poté, co na začátku týdne dosáhly 16letého maxima.

Pražská burza se dnes vrátila k růstu, polepšila si o 0,44 procenta
Pražská burza se dnes vrátila k růstu. Index PX přidal 0,44 procenta na 1351,06 bodu. Na hlavním trhu si polepšily všechny akciové tituly. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru i dolaru.
Pražská burza zkorigovala zhruba polovinu ztrát z předešlého dne, uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra. „Obchodní aktivitě dnes jednoznačně dominovaly akcie ČEZ, když objemy obchodů u ostatních titulů zůstávaly podprůměrné,“ dodal.
Cenné papíry energetické společnosti ČEZ vzrostly o 0,53 procenta na 956 korun. „Obstaraly přes 70 procent objemu všech obchodů,“ podotkl Vávra. Proti předchozím dnům je to pro ČEZ citelný vzestup aktivity, poznamenal makléř Fio banky Josef Dudek.
„Posílily všechny finanční domy,“ uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Akcie Monety Money Bank stouply o 0,71 procenta na 85,50 koruny, Erste Bank o 0,48 procenta na 798,90 koruny a Komerční banky o 0,21 procenta na 706,50 Kč. Vzhůru šly také cenné papíry pojišťovny VIG o 0,42 procenta na 601,50 koruny.
Akcie zbrojařské firmy Colt CZ posílily o 0,72 procenta na 560 korun. Cenné papíry výrobce nápojů Kofola zpevnily o 0,76 procenta na 266 korun.
Česká měna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám. K dolaru je tak nyní nejslabší od konce letošního března. K 17:00 si koruna pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o osm haléřů na 24,17 Kč/EUR a k dolaru o devět haléřů na 22,30 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o vývoji důvěry v českou ekonomiku. V srpnu se důvěra podruhé v řadě zvýšila. Optimističtější byli podnikatelé, naopak v případě spotřebitelů důvěra klesla. „Česká koruna na zveřejněná data nicméně nijak nereagovala,“ sdělila analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky