Měla však i své odpůrce a někteří analytici varovali před riziky investování do AI.
Měli byste na tento trend naskočit, nebo zůstat skeptičtí?
V minulém týdnu se v pořadu CNBC „Street Signs Asia“ utkali býk a medvěd.
„Peníze, které se dají vydělat“ v dlouhodobém horizontu
Umělá inteligence „tu zůstane“, říká Jason Ware, investiční ředitel společnosti Albion Financial Group.
„V těchto dnech se jí možná dostává náhlé pozornosti, a to hlavně kvůli ChatGPT. Ve skutečnosti je tu s námi ale už mnoho let, hlavně v pozadí prostřednictvím tzv. úzké AI,“ uvedl s odkazem na Google Maps, Siri a další digitální asistenty.

Podle něj bude podpora AI nadále jen růst, přičemž v dlouhodobém horizontu se na ní „dají vydělat peníze“.
Ware dodal, že pokrok v oblasti AI – zejména strojového učení, hlubokého učení a přirozeného učení – se bude zrychlovat.
„Chci říct, že dnes existuje několik kvalitních a dobrých společností s velkou kapitalizací, které budou zítra díky inovacím v AI lepší,“ řekl a jmenoval technologické giganty, jako jsou Alphabet, Microsoft, Apple a Oracle.
„Ne každá společnost v oblasti umělé inteligence bude vítězem, ale existují kvalitní společnosti, které můžete v této oblasti vlastnit.“
„Nadměrné“ ocenění
David Dietze, senior investiční stratég společnosti Peapack Private Wealth Management, říká, že investoři musí být „tak opatrní“.
Podle něj se ocenění stalo „nadměrným“.
„Více než polovina letošních zisků trhu je způsobena akciemi s umělou inteligencí. Podle čísel to bylo 45 %, 1,4 bilionu dolarů nové tržní kapitalizace,“ řekl. Jedním z příkladů je společnost Meta Platforms
„Spousta společností má jen málo skutečných plánů v oblasti umělé inteligence, ale pouze se ohánějí expozicí vůči AI, aby zvýšily cenu svých akcií a zvýšily svůj profil,“ řekl.
„Každá společnost se do toho vrhá“ a konkurence by mohla udržet ceny služeb souvisejících s AI na nízké úrovni, řekl Dietze.
Regulace a otázky ochrany soukromí
AI má problémy s ochranou soukromí a regulací, které je třeba řešit, dodal Dietze a uvedl příklad replikace hlasu.
„Takže když se ke konkurenci přidá vládní regulace, může se stát, že všechny nadměrné zisky budou vytlačeny,“ řekl Dietze.
Podle Wareho je však změna nevyhnutelná.
„Buď se budete vyvíjet spolu s touto změnou, nebo zemřete. A myslím si, že společnosti, které se vyvíjejí s umělou inteligencí a využívají ji ve svém podnikání ke zvýšení produktivity a efektivity a k růstu svého podnikání, a … tam chceme být – u některých klíčových společností, které jsou kvalitní,“ řekl.
Ware řekl, že regulace stejně není nic nového, a poukázal na to, že velké technologické firmy jsou pod „palcem regulace již dlouho“.
„Chceme investovat do oblasti, která bude přispívat k ekonomice těchto podniků, a já sázím na umělou inteligenci, nikoliv na vládní regulaci jako na druh čistého příspěvku k ziskům v průběhu času,“ řekl.

Jak investovat
Dietze a Ware se shodují v jednom: vyhněte se investicím do čistě AI společností.
Dietze je k investicím do AI skeptický, ale má radu pro ty, kteří jsou stále zapálení: „Z hlediska zlaté horečky [to byli] často lidé, kteří vydělali peníze investováním do společností, které poskytly krumpáče a lopaty [oproti skutečným těžařům zlata]. Jděte do těch společností, které poskytují nástroje pro expanzivnější technologický sektor.“
U takovýchto větších technologických společností bude umělá inteligence tvořit jen malou část celkových příjmů a zisků – je tedy bezpečnější, i když výnosy budou mírnější, řekl.
Ware dodal: „Zapomeňte na sázky na ‚pure play‘ AI společnosti bez zisků, bez příkopů a nyní i s vyššími náklady na kapitál. To je spekulace, ne investice.“
„Jde o to vlastnit dnes dobré podniky s příslibem ještě lepších podniků zítra,“ řekl.
Kromě některých velkých technologických firem budou podle Wareho přímými příjemci i nejlepší čipové firmy. Společnosti jako Visa, UnitedHealth a Honeywell budou podle něj využívat AI méně přímými způsoby ke zlepšení svého podnikání.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky