Ceny zlata se drží na třítýdenních minimech, protože inflace v USA roste
Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování příliš nepohnuly, ustálily se poblíž třítýdenních minim a zůstaly pod tlakem dolaru, protože údaje ukázaly větší než očekávaný nárůst inflace v USA.
Žlutý kov si udržel svou pozici navzdory středečnímu silnému údaji o spotřebitelské inflaci v USA, protože trhy sázejí na to, že Federální rezervní systém bude příští týden sazby stále držet na uzdě.
Otázkou však zůstávalo, zda se cena zlata dokáže udržet na úrovni 1 900 USD za unci, vzhledem k tomu, že americké úrokové sazby pravděpodobně zůstanou na vyšší úrovni delší dobu. Dolar také zůstal stabilní pod téměř šestiměsíčním maximem, což omezovalo jakékoli výraznější zisky zlata.
Snížená pravděpodobnost recese ve Spojených státech zatížila poptávku po žlutém kovu jako bezpečném přístavu, protože nedávné údaje signalizovaly pokračující odolnost největší světové ekonomiky.
Údaje o inflaci výrobců a maloobchodních tržbách v USA budou zveřejněny později ve čtvrtek a očekává se, že budou signalizovat větší odolnost.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 1 910,09 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly o 0,1 % na 1 931,25 USD za unci. Oba instrumenty se nacházely poblíž nejslabších úrovní od konce srpna.
Zasedání Fedu, výhled sazeb v centru pozornosti
Silnější údaj o spotřebitelské inflaci přichází pouhý týden před zasedáním Federálního rezervního systému, kde se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá sazby na stejné úrovni.

Banka by však mohla představit více jestřábí výhled, zejména s ohledem na opětovný růst inflace.
Trhy také očekávají, že Fed bude držet úrokové sazby na více než dvacetiletých maximech nejméně do poloviny roku 2024, což představuje pro zlato tlumený výhled. Žlutý kov byl v uplynulém roce poškozován rostoucími úrokovými sazbami.
Rostoucí úrokové sazby zvyšují oportunitní náklady investic do nevýnosových aktiv, jako je zlato, a udržují tak přitažlivost žlutého kovu v porovnání s dolarem nebo státními dluhopisy omezenou.
Měď posiluje, čeká se na další signály z Číny
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve čtvrtek vzrostly o 0,6 %, když využily slabšího dolaru a trhy očekávaly další signály od největšího světového dovozce mědi v tomto týdnu.
Futures na měď vyskočily o 0,6 % na 3,8045 USD za libru a prudce se tak zotavily ze dvou dnů ztrát v řadě. Futures se v tomto týdnu rovněž obchodovaly s růstem, protože údaje o inflaci a nových úvěrech z Číny naznačily určité známky hospodářského oživení.
Pozornost se nyní soustředí na další signály z této země, přičemž v pátek budou zveřejněny údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách.
Zatímco dovoz mědi do Číny v letošním roce v souvislosti se zhoršujícími se ekonomickými podmínkami trvale klesal, mědění býci sázejí na to, že hospodářské oživení v zemi podnítí obnovený apetit po červeném kovu.
Ropa se odrazila ode dna, když se trhy znovu zaměřily na omezenou nabídku
Ceny ropy se ve čtvrtek odrazily ode dna, když trhy obrátily svou pozornost zpět k přísnějšímu výhledu nabídky ropy pro zbytek roku 2023, přičemž poptávka by měla zůstat silná až do příštího roku.
Futures na ropu Brent vzrostly o 36 centů, tj. 0,4 %, na 92,24 USD za barel. Americká ropa West Texas Intermediate (WTI) vzrostla o 35 centů, tj. 0,4 %, na 88,87 USD.

Obavy z nedostatečných dodávek podporují ceny ropy, protože producenti „neústupně lpí na omezené produkci“, uvedla Priyanka Sachdeva, senior market analyst ve společnosti Phillip Nova.
Prodloužení omezení těžby ropy ze strany Saúdské Arábie a Ruska do konce roku 2023 bude znamenat značný deficit na trhu až do čtvrtého čtvrtletí, uvedla ve středu Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která se do značné míry držela svých odhadů růstu poptávky v letošním a příštím roce.
Absence škrtů na začátku roku 2024 posune bilanci do přebytku, uvedla agentura, i když dodala, že zásoby budou na nepříjemně nízké úrovni.
Na jiném místě Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v úterý zachovala své prognózy silného růstu globální poptávky po ropě v letech 2023 a 2024.
„Trh s ropou vypadá v příštích dvou až třech čtvrtletích rozhodně napjatě, protože při silné poptávce přetrvávají omezení nabídky,“ uvedli analytici společnosti ANZ Research.
„Očekáváme, že přetrvávající geopolitická rizika a nejisté ekonomické pozadí povedou Saúdskou Arábii k zachování těchto produkčních škrtů i v prvním čtvrtletí roku 2024,“ dodali.
Oba benchmarky se ve středu dotkly desetiměsíčních maxim, než údaje ukázaly překvapivý nárůst zásob ropy a pohonných hmot v USA, který znepokojil trhy ohledně poptávky.
Zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 4 miliony barelů, což vyvrátilo očekávání analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters předpokládali pokles o 1,9 milionu barelů. Také zásoby pohonných hmot vzrostly více, než se očekávalo, protože rafinerie zvýšily aktivitu. [EIA/S]
Co se týče ekonomiky, nejnovější údaje o inflaci v USA posílily očekávání, že Federální rezervní systém příští týden nezvýší úrokové sazby a mohl by svou pauzu dále prodloužit, což podpořilo naděje na silnou poptávku po ropě.
Vyšší úrokové sazby zvyšují náklady na půjčky pro podniky a spotřebitele, což by mohlo zpomalit hospodářský růst a snížit poptávku po ropě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky