Index S&P 500 a Dow Jones Industrial Average se pohybovaly v blízkosti nulové hodnoty, zatímco Nasdaq Composite ztratil 0,1 %.
Akcie energetických společností vzrostly díky růstu cen ropy. Sektor S&P 500 vzrostl o 1 % a směřoval k týdennímu zisku 1,4 %. Mezi hlavní vítěze patřila společnost Marathon Petroleum, Valero Energy a Phillips 66, které naposledy vzrostly o 3 %.
Některé technologické akcie, které se v posledních seancích potýkaly s problémy, našly svou oporu. Po dvou ztrátových dnech v řadě se společnost Apple mírně vzrostla. Microsoft a Salesforces přidaly přibližně 1 %. Ostatní akcie, včetně společností Nvidia a Tesla, klesly přibližně o 2 %. Block ztratil 5,5 %, když se platební společnost potýkala s výpadkem systémů.
Investoři možná nacházejí určitou útěchu v nedostatku špatných zpráv během páteční seance po řadě silnějších než očekávaných ekonomických údajů na začátku týdne, uvedl Bryce Doty, senior viceprezident a portfolio manažer ve společnosti Sit Investment Associates.
Akcie mají nakročeno k poklesu v tomto týdnu. Indexy Dow a S&P 500 se propadly přibližně o 1 %, resp. 1,5 %, zatímco Nasdaq ztratil 2,1 %.
Nedávné ekonomické údaje, včetně nižších než očekávaných počátečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, znovu vyvolaly obavy ze zvyšování sazeb a obavy, že Federální rezervní systém má před sebou možná ještě více práce. Od pátečního rána obchodníci podle nástroje Fed Watch společnosti CME Group oceňují více než 41% šanci na zvýšení sazeb v listopadu po pravděpodobné pauze v září.
Tyto faktory spolu se známkami toho, že se společnostem navzdory rostoucím úrokovým sazbám daří slušně, přispívají k současnému „přetahování“ nepevnosti na trzích, uvedl Yung-Yu Ma.
Jinde se investoři zabývali poslední várkou zpráv o hospodářských výsledcích podniků. Akcie společnosti DocuSign zabývající se elektronickým podpisem ztratily 2 % i poté, co společnost překonala odhady za druhé čtvrtletí a zveřejnila růžový výhled na třetí čtvrtletí.

Pražská burza zakončila týden ztrátou, klesaly téměř všechny tituly
Pražská burza zakončila týden ztrátou. Index PX dnes oslabil o 1,16 procenta na 1321,69 bodu. Klesaly téměř všechny tituly, nejvíce banky. Mírně rostly pouze akcie energetické společnosti ČEZ a pojišťovny VIG. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Za celý týden index PX ztratil 1,42 procenta.
Pražský trh dnes táhly dolů bankovní tituly. „Negativně reagovaly na rozhodnutí ČNB od října zrušit úročení povinných rezerv, které jsou banky povinny u regulátora deponovat. Komerční banka a Moneta následně varovaly, že tento krok ČNB bude mít negativní dopad do jejich hospodaření,“ uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.
Nejhůře dopadla Moneta Money Bank, jejíž cenné papíry zlevnily o 2,48 procenta na 82,60 Kč. Komerční banka si pohoršila o 2,3 procenta na 679,50 koruny a Erste Bank o 1,5 procenta na 781,20 Kč.
Celkový objem obchodů dnes v Praze dosáhl téměř 419 milionů korun. „Podstatně narostl obchodovaný objem na bankovních titulech. Celkový zobchodovaný objem je tak po delší době vyšší než dlouhodobý průměr,“ uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Akcie ČEZ si dnes polepšily o 0,22 procenta na 925 korun a akcie VIG o 0,33 procenta na 612 korun.
Koruna zůstává vůči jednotné evropské měně nejslabší od druhé poloviny loňského listopadu. Dnes kolem 17:00 se obchodovala za 24,38 Kč/EUR, stejně jako ve čtvrtek vpodvečer. K dolaru sice od té doby zpevnila o dva haléře na 22,75 Kč/USD, i tak je to ale jeden z jejích nejslabších závěrů v letošním roce. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.
Koruna vůči euru za týden oslabila o 1,3 procenta až poblíž 24,40 Kč/EUR, zhodnotil vývoj posledních dní ekonom Jaromír Gec z Komerční banky. „Naposledy byla na této úrovni před téměř deseti měsíci,“ dodal. V neprospěch české měny podle něj hrají jak slabá domácí data, tak regionální i globální vývoj na finančních trzích.

V závěru tohoto týdne podle Gece rezonovalo i zrušení úročení takzvaných povinných minimálních rezerv ze strany České národní banky. O konci úročení povinných minimálních rezerv k 5. říjnu rozhodla bankovní rada ČNB tento čtvrtek. Mluvčí centrální banky krok zdůvodnila snahou snížit náklady na provádění měnové politiky při zachování její efektivity.
Povinné minimální rezervy musejí u ČNB ukládat banky, pobočky zahraničních bank a družstevní záložny. Jejich objem je stanoven na dvě procenta primárních závazků jednotlivých peněžních ústavů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky