Mentoring může být dobrým způsobem, jak zaměstnance v práci zaujmout a posunout je v kariéře kupředu.
Bohužel všichni mentoři nejsou stejní. Vzhledem k tomu, že mentoring je téměř vždy dobrovolný, ne každý, kdo se do něj přihlásí, je pro tuto roli vhodný, říká Ashton Brown, vedoucí programů a komunity v Hyper, akceleračním programu pro začínající podnikatele.
„Stejně jako ne každý, kdo se stane manažerem nebo vedoucím pracovníkem, má s touto rolí zkušenosti nebo se na ni hodí,“ říká a dodává, že mentor, který se hodí pro jednoho člověka, může být pro někoho jiného nedokonalý nebo dokonce toxický.
Mentees by měli do vztahu vstupovat s vědomím, že mentor může být na jedno období, z jednoho důvodu nebo na celý život, říká Rosina Racioppi, prezidentka a generální ředitelka Women Unlimited, agentury pro rozvoj leadershipu. „Pokud je to z nějakého důvodu a vy jste ho z tohoto důvodu vyčerpali, musíte jít prostě dál,“ říká. „[Mentee] by měl své vztahy průběžně vyhodnocovat a v průběhu času je upravovat, aby zajistil, že slouží svému účelu, jak chce vytvářet a rozvíjet svou kariéru.“
Zde je šest příznaků, že váš vztah s mentorem není dobrý:
VÁŠ MENTOR SI NEVÁŽÍ VAŠICH PODNĚTŮ
Mentor, který vede urážlivou nebo odmítavou komunikaci, může vytvořit toxický vztah, říká Brown.
„Záleží na vás, vašich zkušenostech a pocitech,“ říká. „Někdy může dojít k nesouladu ve stylu komunikace, ale není dobrým znamením, pokud váš mentor pravidelně odmítá to, jak se cítíte, nebo vaše zkušenosti s danou situací.“
VÁŠ MENTOR VÁM NENASLOUCHÁ

Špatným mentorem může být i někdo, kdo špatně naslouchá, říká Clarissa Tejeda, ředitelka pro vztahy se zaměstnavateli a práci s komunitou na Texas A&M University-San Antonio’s Mays Center for Experiential Learning and Community Engagement.
„Dobrý mentor nemusí v rozhovoru dominovat,“ říká. „Mentor a mentee by se měli soustředit na vzájemnou komunikaci s důrazem na aktivní naslouchání. Hledejte mentora, který bude nejen radit, ale také klást spoustu otázek.“
VÁŠ MENTOR SI MYSLÍ, ŽE VŽDY VÍ VŠECHNO NEJLÉPE
Další známkou toho, že váš vztah s mentorem je toxický, je, pokud mentor uplatňuje přístup „já nebo cesta“, říká Brown.
„Dobrý mentor si dokáže vzít příklad a pochopit, kdy prosazování jeho pohledu přináší více škody než užitku,“ říká. „Skvělí mentoři jsou vlastně skvělí koučové. Budou klást otázky, aby pochopili souvislosti, vyprávět příběhy o tom, kdy zažili podobné problémy, a pomáhat mentees navigovat, aby našli své vlastní odpovědi a cestu vpřed.“
VÁŠ MENTOR O VÁS PŘED OSTATNÍMI MLUVÍ NEGATIVNĚ
Mentorské vztahy by měly být postaveny na důvěře. Pokud zjistíte, že o vás mentor mluví negativně nebo prozrazuje vaše rozhovory ostatním, je pravděpodobně čas jít dál, říká Brown.
„Důvěrnost je důležitou součástí mentorského vztahu,“ říká. „Pokud jste se nedohodli jinak, neměl by váš mentor sdílet podrobnosti vašich diskusí s ostatními, zejména s ostatními na vašem pracovišti.“
VÁŠ MENTOR VÁS NEVYZÝVÁ K RŮSTU

Někdo, kdo vás nevyzývá a nevyžaduje od vás zodpovědnost, je také špatný, říká Tejeda. „Investigativní mentor je někdo, kdo chce a očekává od vás následování na každém kroku,“ říká. „Přináší přístup zaměřený na růst a řešení a vyzývá vás, abyste se stali ještě silnějším profesionálem.“
Dejte si pozor, abyste náročného mentora neoznačili za toxického, dodává Racioppi. „Někdy nám mentor může říkat věci, které neradi slyšíme, ale může to být pravda, kterou potřebujeme slyšet,“ říká. „Máme tedy pocit, že vztah je toxický, protože tento člověk skutečně není dobrým vedoucím – nebo nám říká věci, které potřebujeme slyšet?“
VÁŠ MENTOR VÁS VYČERPÁVÁ
Nejdůležitější je naslouchat sám sobě a věřit si, říká Jeff Temple, licencovaný psycholog a zakládající ředitel Centra pro prevenci násilí na University of Texas Medical Branch.
„Pokud se po většině interakcí se svým mentorem cítíte vyčerpaní, pochybujete o sobě nebo jste prostě jen nechutní, je to docela dobré znamení, že jste v toxickém vztahu,“ říká. „Mentoři by měli oceňovat úspěchy svých svěřenců a povzbuzovat je k dobré práci. Pokud místo toho váš mentor přebírá zásluhy za vaši práci nebo ji znevažuje, pak je možná na čase vztah zpochybnit.“
JAK UKONČIT VZTAH
Pokud vám byl přidělen mentor v rámci interního programu zaměstnavatele a vy chcete ukončit spolupráci, Racioppi říká, že musíte být opatrní, abyste neúmyslně nevyslali zprávu kolem vaší angažovanosti a touhy po růstu v organizaci.
„Buďte obezřetní, pokud jde o řízení vztahů,“ říká. „Pokud je to něco, co je v organizaci viditelné, a váš mentor je někdo, kdo má vliv, možná budete chtít být citliví v tom, jak vést rozhovor o tom, že vám vztah neposkytuje to, v co jste doufali.“

Temple souhlasí: „Změna mentora může mít určité následky, včetně plynofikace a domněnky, že nejste týmový hráč,“ říká. „Možná bude nutné najít si dalšího mentora, který vám pak může poskytnout poradenství v oblasti jednání s toxickými mentory.“
Navštivte koordinátora daného programu a požádejte ho o radu, jak s touto osobou pracovat, doporučuje Jill Gugino Panté, ředitelka Lernerova centra kariérních služeb na Delawarské univerzitě.
„Pokud máte pocit, že jste udělali vše pro to, abyste byli dobrým mentee, požádejte koordinátora o přiřazení nového mentora,“ říká. „Vy sami jste svým nejlepším obhájcem, takže se nevzdávejte programu jen proto, že vám byl přidělen jeden špatný mentor.“
Ukončete vztah profesionálně. „Pošlete jim dopis, ve kterém jim poděkujete za jejich čas, a obecně vysvětlete, že se ubíráte jiným směrem nebo máte jiné potřeby, a proto potřebujete tento konkrétní mentorský vztah ukončit,“ říká Gugino Panté. „Nemusíte příliš vysvětlovat, proč vztah ukončujete, ale buďte upřímní a oceňte to. Možná se chovali neprofesionálně, ale to neznamená, že se tak musíte chovat i vy.“
Pamatujte, že mentoři jsou lidé a jsou omylní, říká Racioppi. „Nemyslím si, že by někdo prošel těmito třemi roky bez úhony,“ říká. „Všichni si neseme svá zavazadla a některá mají velkou negativní váhu. Nedovolte, aby se negativní pohled vašeho mentora stal vaším negativním pohledem.“
Místo toho se aktivně snažte identifikovat svou vlastní cestu, říká. „Od chvíle, kdy začínáte svou kariéru, hledejte takové osoby, které mohou vyplnit mezery ve vašem chápání,“ říká. „Identifikujte ty lidi ve vaší organizaci, odvětví a profesním životě, kteří mohou sloužit jako mentoři. Pokud budete čekat, až vám někdo takový bude přidělen, jste již za osmičkou.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky