Na rozdíl od celosvětového trendu velké americké společnosti, které vyplácejí dividendy, ve třetím čtvrtletí buď zvýšily své výplaty, nebo zůstaly konzistentní a vykázaly 4,5% nárůst rozdělované hotovosti. Upozornila na to nedávná čtvrtletní analýza britského správce fondů Janus Henderson, která se týká 1 200 největších veřejných společností na světě podle tržní hodnoty.
Podle této zprávy 98 % zkoumaných amerických společností nesnížilo své dividendy, což je v ostrém kontrastu s celosvětovým číslem 89 %. Nicméně v USA již osmé čtvrtletí po sobě dochází ke zpomalení růstu dividend. Tento trend je podporován obavami o ekonomický výhled v důsledku rozhodnutí Federálního rezervního systému bojovat proti inflaci prostřednictvím zvýšení úrokových sazeb. Navzdory tomuto vývoji zůstávají Spojené státy, které jen ve třetím čtvrtletí vyplatily 146,6 miliardy USD, na cestě k dosažení rekordní výplaty za rok 2023, jak předpokládá společnost Janus Henderson.

K nárůstu dividend v USA za třetí čtvrtletí o 3 miliardy dolarů významně přispěly dvě společnosti: Microsoft a Oracle, které se na tomto nárůstu podílely 20 %. Kromě toho obnovení příspěvků od společností jako Southwest Airlines, Las Vegas Sands a Delta Airlines, které byly přerušeny kvůli pandemii, tvořilo přibližně 15 % nárůstu.
Na druhou stranu se celosvětový dividendový výnos ve třetím čtvrtletí snížil o 0,9 % a dosáhl 421,9 miliardy USD, protože různé skupiny zdrojů snížily své výplaty. Nejvýraznější snížení zaznamenal těžební průmysl, kde se dividendy na bazickém základě snížily o 36,9 %. Více než polovina těžebních společností se rozhodla meziročně snížit své výplaty. Největší snížení provedly brazilská společnost Petrobras a australská BHP.
Nicméně tato snížení byla vyvážena silnými bankovními dividendami převážně z celého světa, které vykazovaly 9,3% nárůst na bazickém základě a byly doplněny rostoucími výplatami v celé řadě dalších sektorů, především veřejných služeb a výrobců automobilů.
Ben Lofthouse, vedoucí oddělení Global Equity Income ve společnosti Janus Henderson, ujistil, že zjevný pokles globálních dividend ve 3. čtvrtletí by neměl vyvolávat obavy. Lofthouse uvedl: “Ve skutečnosti vypadá úroveň a kvalita růstu v tomto roce lépe, než se zdálo pravděpodobné před několika měsíci, protože výplaty se staly méně závislé na jednorázových zvláštních dividendách a volatilních směnných kurzech.” Dále zmínil, že kolísání dividend z komodit investoři dobře chápou, a proto tato slabost nenaznačuje širší neduh.
Společnosti v Číně projevily svou štědrost tím, že zvýšily výplaty o 7,8 % na bazickém základě a dosáhly tak rekordní výše 38,2 miliardy USD. PetroChina zejména zdvojnásobila meziroční dividendu na 6,5 miliardy USD, čímž se ve třetím čtvrtletí stala druhým největším plátcem na světě. Na prvním místě se umístila China Construction Bank, následovaná China Mobile.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky