Podle vyjádření Mezinárodní agentury pro energii (IEA) nebudou světové trhy s ropou v tomto čtvrtletí tak napjaté, jak naznačovaly dřívější odhady. Důvodem je zvýšení nabídky ropy, které převáží nad revizí celosvětové poptávky směrem nahoru.
IEA revidovala předpovědi celosvětové spotřeby pohonných hmot v letošním roce, přičemž zdůraznila neočekávaný nárůst poptávky ze strany Číny, ale zároveň předpokládá nedostatek nabídky během 4. čtvrtletí 2024. Tento deficit by však měl být téměř o 30 % nižší, než se původně předpokládalo, a to přibližně 900 000 barelů denně.
“Světová poptávka po ropě nadále překonává očekávání,” oznámila agentura se sídlem v Paříži ve své nejnovější měsíční zprávě. Zároveň však upřesnila: “Růst světové nabídky ropy rovněž překonává očekávání,” a to především díky zvýšení produkce v USA a Brazílii, které předčilo prognózy.
Aktualizované vyhlídky jsou v souladu s poklesem světových cen ropy, které minulý týden v Londýně na chvíli klesly na tříměsíční minimum pod 80 dolarů za barel. Obavy z možných konfliktů na Blízkém východě, které by narušily vývoz ropy a prohloubily inflační tlaky, ustoupily v kontextu chmurné hospodářské situace v Číně.
Podle očekávání poroste v letošním roce o 2,4 milionu barelů denně – což je o něco vyšší tempo, než se předpokládalo minulý měsíc – a světová poptávka po ropě dosáhne rekordního ročního průměru 102 milionů barelů denně, uvádí IEA. Značná spotřeba v Číně bude představovat téměř 75 % tohoto nárůstu, zatímco zvýšená spotřeba pohonných hmot v USA vysvětluje zlepšení prognózy.
Zdroj: Getty Images
Světové trhy s ropou zůstávají i přes tento vývoj omezené. Jak zpráva uvádí, v předchozím čtvrtletí došlo k “masivnímu” poklesu globálních zásob – v přepočtu přibližně o 1,5 milionu barelů denně. Revize poptávky směrem nahoru však vyplní pouze polovinu nárůstu dodávek ze zemí mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) o 400 000 barelů denně v posledním čtvrtletí roku, což sníží následný deficit na méně než 1 milion barelů denně.
Tento výpadek nedosahuje ani jedné třetiny mimořádného sucha, které předpovídá OPEC, který snížil svou produkci ve snaze stabilizovat ceny ropy a zvýšit příjmy členských zemí.
Saúdská Arábie, přední člen OPEC, zintenzivnila omezení produkce o 1 milion barelů denně. Někteří analytici předpokládají, že království bude toto omezení zachovávat i v nadcházejícím roce, přičemž toto rozhodnutí by mohlo být oznámeno na zasedání aliance OPEC+ 26. listopadu. Nedávný propad cen ropy přičítá Rijád “triku” spekulantů.
V rámci změny dynamiky IEA předpovídá, že se světové trhy s ropou v 1. pololetí 2024 vrátí k přebytku nabídky, k čemuž přispěje výrazné zpomalení růstu poptávky o 60 %. Předpokládá se, že spotřeba v příštím roce vzroste jen o 930 000 barelů denně, protože se vyčerpá postpandemické oživení a spotřeba energie se zefektivní – což je méně než polovina nárůstu spotřeby, který předpovídal OPEC.
Podle vyjádření Mezinárodní agentury pro energii nebudou světové trhy s ropou v tomto čtvrtletí tak napjaté, jak naznačovaly dřívější odhady. Důvodem je zvýšení nabídky ropy, které převáží nad revizí celosvětové poptávky směrem nahoru. IEA revidovala předpovědi celosvětové spotřeby pohonných hmot v letošním roce, přičemž zdůraznila neočekávaný nárůst poptávky ze strany Číny, ale zároveň předpokládá nedostatek nabídky během 4. čtvrtletí 2024. Tento deficit by však měl být téměř o 30 % nižší, než se původně předpokládalo, a to přibližně 900 000 barelů denně. “Světová poptávka po ropě nadále překonává očekávání,” oznámila agentura se sídlem v Paříži ve své nejnovější měsíční zprávě. Zároveň však upřesnila: “Růst světové nabídky ropy rovněž překonává očekávání,” a to především díky zvýšení produkce v USA a Brazílii, které předčilo prognózy. Aktualizované vyhlídky jsou v souladu s poklesem světových cen ropy, které minulý týden v Londýně na chvíli klesly na tříměsíční minimum pod 80 dolarů za barel. Obavy z možných konfliktů na Blízkém východě, které by narušily vývoz ropy a prohloubily inflační tlaky, ustoupily v kontextu chmurné hospodářské situace v Číně. Podle očekávání poroste v letošním roce o 2,4 milionu barelů denně – což je o něco vyšší tempo, než se předpokládalo minulý měsíc – a světová poptávka po ropě dosáhne rekordního ročního průměru 102 milionů barelů denně, uvádí IEA. Značná spotřeba v Číně bude představovat téměř 75 % tohoto nárůstu, zatímco zvýšená spotřeba pohonných hmot v USA vysvětluje zlepšení prognózy. Světové trhy s ropou zůstávají i přes tento vývoj omezené. Jak zpráva uvádí, v předchozím čtvrtletí došlo k “masivnímu” poklesu globálních zásob – v přepočtu přibližně o 1,5 milionu barelů denně. Revize poptávky směrem nahoru však vyplní pouze polovinu nárůstu dodávek ze zemí mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu o 400 000 barelů denně v posledním čtvrtletí roku, což sníží následný deficit na méně než 1 milion barelů denně. Tento výpadek nedosahuje ani jedné třetiny mimořádného sucha, které předpovídá OPEC, který snížil svou produkci ve snaze stabilizovat ceny ropy a zvýšit příjmy členských zemí. Saúdská Arábie, přední člen OPEC, zintenzivnila omezení produkce o 1 milion barelů denně. Někteří analytici předpokládají, že království bude toto omezení zachovávat i v nadcházejícím roce, přičemž toto rozhodnutí by mohlo být oznámeno na zasedání aliance OPEC+ 26. listopadu. Nedávný propad cen ropy přičítá Rijád “triku” spekulantů. V rámci změny dynamiky IEA předpovídá, že se světové trhy s ropou v 1. pololetí 2024 vrátí k přebytku nabídky, k čemuž přispěje výrazné zpomalení růstu poptávky o 60 %. Předpokládá se, že spotřeba v příštím roce vzroste jen o 930 000 barelů denně, protože se vyčerpá postpandemické oživení a spotřeba energie se zefektivní – což je méně než polovina nárůstu spotřeby, který předpovídal OPEC.