Prodejci krátkých pozic, kteří se v roce 2023 chystali hodovat a byli zdrojem neklidných nákupů, když se příliv otočil směrem vzhůru, se v době, kdy akcie rostou, z pozic stahují.
Změnu sentimentu dokládají údaje, podle nichž medvědí pozice ve fondech obchodovaných na burze klesly na tříletá minima, zatímco shortové pozice ve futures na S&P 500 se uvolňovaly nejrychlejším tempem od roku 2020. Mezitím populace optimistů exploduje, přičemž býčí autoři newsletterů v průzkumu Investors Intelligence převažují nad medvědími v poměru 3:1, což je nejvyšší úroveň od konce roku 2022.
Axiomem investování je, že jedním z nejlepších nastavení, ve které může dlouhodobě orientovaný obchodník doufat, je takové, kde se všichni ostatní připravují na katastrofu. Taková situace nastala, když se v roce 2022 objevily pochybnosti o ekonomice, a pomáhá vysvětlit, jak dobře si býci vedli od doby, kdy trhy před devíti měsíci dosáhly svého dna.
Nyní se síla odrazu dostává pod tlak medvědů, takže trh má o jednoho akcelerátora méně, protože se znovu projevují obavy z války Federálního rezervního systému proti inflaci v době, kdy se podle prognóz již třetí čtvrtletí po sobě sníží zisky podniků.
„Sentiment není extrémní, ale je napjatý a nedávné průzkumy naznačují, že do budoucna nebude pro akcie stejnou vzpruhou,“ řekl Adam Phillips, výkonný ředitel portfoliové strategie ve společnosti EP Wealth Advisors. „S výhledem na druhé pololetí očekáváme, že trh bude podroben zkoušce, protože investoři budou požadovat výsledky, které by ospravedlnily nedávnou výkonnost.“
Akcie v týdnu zkráceném na svátky klesly, protože solidní údaje o trhu práce a aktivitě ve službách znovu vyvolaly obavy, že Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb, aby zkrotil inflaci. Výnosy státních dluhopisů dosáhly nových maxim. Všechny hlavní akciové benchmarky byly v červených číslech, přičemž index S&P 500 klesl o 1,2 %.
Podle odhadu analytické společnosti Ortex přišli prodejci krátkých pozic v červnu pravděpodobně o 37 miliard dolarů. Ztráty se medvědům hromadí celý rok, protože optimismus ohledně umělé inteligence pohání technologické giganty a zvedá index S&P 500 k dvouciferným výnosům, které se vzpírají prorokům.

Množí se signály, že skeptici, ať už chtěně či nechtěně, jsou po počátečním odporu na ústupu. Velcí spekulanti, převážně hedgeové fondy, jejichž čisté krátké pozice v indexu S&P 500 koncem května rekordně narostly, se v následujících čtyřech týdnech věnovali rušení sázek. Podle údajů Komise pro obchodování s komoditními futures, které zpracovala agentura Bloomberg, se jejich medvědí držba během tohoto období snížila o 226 000 kontraktů, což je největší pokles od poloviny roku 2020.
Mezi autory zpravodajů sledovaných společností Investors Intelligence vzrostl podíl těch, kteří se řadí mezi býky, na 54,9 %, zatímco podíl medvědů klesl na 18,3 %. To je v ostrém kontrastu s koncem loňského roku, kdy medvědi převažovali nad býky.
Rychlá změna sentimentu přiměla i Eda Yardeniho, jednoho z prvních obhájců této býčí série, aby se zeptal, zda není optimistů příliš mnoho.
„Vysoký býčí sentiment může být varovným signálem,“ řekl prezident společnosti Yardeni Research, jehož lednová odvážná výzva k trvalému růstu akcií se ukázala jako prozíravá.
Podle údajů společnosti Markit, které sestavil tým pro prodej a obchodování společnosti Morgan Stanley, se u ETF krátký zájem blíží tříletému minimu, a to podle procentního podílu na tržní hodnotě. Zájem o krátké pozice v jednotlivých společnostech – i když se zcela nerozplynul – klesl zpět k průměrným úrovním ve většině odvětví.
Mezi ty, kteří se v souvislosti s rostoucím trhem vrhli na nákup akcií, se počítají i správci peněz, kteří se řídí pravidly. Systematické fondy, včetně těch, které alokují aktiva na základě cenové dynamiky a signálů volatility, v červnu čistě nakoupily globální akcie v hodnotě 40 až 45 miliard USD, odhadl tým Morgan Stanley a poznamenal, že jejich nákupy od ledna byly druhé nejrychlejší za celé šestiměsíční období.
V současné době se expozice kvantové kohorty vůči akciím zvýšila na nejvyšší úroveň od února 2020 a za posledních pět let se pohybuje kolem 80. percentilu.

„To znamená větší křehkost pro jakoukoli pokračující poptávku po akciích skupiny,“ napsal tým pod vedením Christophera Metliho ve své poznámce. Pokud by se jejich expozice vrátila na historický medián, vedlo by to k odprodeji akcií v hodnotě až 160 miliard dolarů, odhadují.
Prozatím zůstávají poklesy akciových trhů mírné, částečně proto, že obchodníci čekají na další ekonomické údaje a údaje o ziscích, aby si mohli udělat lepší obrázek o fundamentálním výhledu. Index S&P 500 vydržel bez týdenního poklesu o 2 % již 17 týdnů v řadě, což je nejdelší série odolnosti za téměř dva roky.
Velké banky zahájí příští týden výsledkovou sezónu a analytici podle údajů agentury Bloomberg Intelligence očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 ve druhém čtvrtletí poklesnou o 9 %.
Podle postoje investorů stále převládá nedůvěra v ekonomiku. Zatímco aktivní fondy se letos honily za zisky v technologické rallye poháněné umělou inteligencí, snížily expozici v ekonomicky citlivých společnostech, jako je energetika, ukázala analýza Bank of America Corp. Podle stratégů firmy vedených Savitou Subramanian se ve skutečnosti expozice této skupiny vůči cyklickým a defenzivním produktům pohybuje blízko historických minim.
Přetrvávající averze vůči cyklickým akciím odráží názor, že ekonomická recese je sice oddálena, ale není zcela zažehnána, uvedl Matt Frame, partner společnosti Bornite Capital Management, která se zabývá výběrem akcií v hedgeových fondech.
„Na úrovni indexů jsme se z hluboce medvědího sentimentu na podzim dostali do opačného extrému, zejména v oblasti technologií. Nemyslím si, že je fér říci, že to platí pro všechny sektory,“ řekl. „Byl to skutečně příběh dvou trhů, kdy technologie a celkový trh od počátku roku rostly, zatímco cyklické sektory se odklonily od tématu recese. Pokud mají akcie pokračovat v růstu, je třeba vidět nějakou účast mimo technologie.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky