Odborníci se domnívají, že pokud se čísla ukáží jako mírnější, než se očekávalo, mohlo by to podnítit pozitivní výkyv na trhu. Významný ekonom Neil Dutta ze společnosti Renaissance Macro Research zašel tak daleko, že pro měsíc říjen předpověděl možnou zápornou inflaci CPI. Přičítá to mírně nad 10% poklesu maloobchodních cen benzinu a topných olejů zaznamenanému v minulém měsíci, které sice tvoří pouhých 7 % celkového CPI, ale mají značný vliv na meziměsíční výkyvy CPI.
Tato zpráva přichází v klíčovém období pro trhy vzhledem k tomu, že investoři se zatajeným dechem čekají na potenciální změnu úrokových sazeb Federálního rezervního systému. Fed již dříve naznačil ještě jedno zvýšení sazeb, přičemž při rozhodování o dalším postupu přikládá zásadní význam příchozím údajům. Ve svých nedávných komentářích předseda Fedu Jerome Powell zopakoval stejnou závislost na příchozích údajích a přidal očekávání na říjnové údaje o CPI.
Ekonomové jako Thierry Wizman ze společnosti Macquarie se domnívají, že Fed pravděpodobně nebude data preventivně předjímat, ale naopak bude podle nich reagovat. Vysvětluje, že zveřejnění údajů o CPI s největší pravděpodobností trhy uklidní, protože obchodníci vyhodnotí pravděpodobnost, že nízký údaj o CPI by mohl snížit pravděpodobnost nadměrných mzdových požadavků na trhu práce.

Potenciální dopad zprávy o měkké inflaci lze odhadnout na základě červnové zprávy o CPI. V červenci loňského roku vedl pomalejší než očekávaný růst cen k tomu, že index S&P 500 dosáhl svého maxima v roce 2023, neboť mnozí jej považovali za bod obratu v boji Fedu proti inflaci. Analytik Tom Lee se podělil o názor, že současná situace rovněž naznačuje příklon k výhodám pro investory. Domnívá se, že mírně vyšší než očekávané číslo pravděpodobně nepřeruší listopadové oživení trhu, zatímco nižší údaj by mohl posílit očekávání, že Fed se zvyšováním sazeb skončil, což by vyvolalo potenciální rally na akciích a dluhopisech.
Vzhledem k tomu, že americká inflace od svého 9% vrcholu z loňského léta výrazně zmírnila, investoři s napětím očekávají říjnové údaje o CPI, které pomohou rozluštit pokrok Fedu na cestě k jeho 2% cíli. Bez ohledu na klesající ceny komodit a normalizaci dodavatelského řetězce po skončení COVID-19 panuje mezi Wall Street a Federálním rezervním systémem široká shoda, že snížení inflace z 3 % může pro Fed stále představovat výzvu.
Příchozí údaje nejen za říjen, ale i v následujících měsících budou hrát klíčovou roli při utváření očekávání investorů ohledně tohoto posledního zásadního postupu k 2% cíli. Callie Coxová ze společnosti eToro U.S. poznamenala: “Mám ráda klidný trh, ale myslím, že CPI se v těchto dnech dostává více do popředí zájmu, když se blížíme k tomuto 2% cíli.”
V roce 2023 zatím index S&P 500 ve dnech zveřejnění CPI nezaznamenal výraznější posuny, nicméně v roce 2022 byly pro tyto dny charakteristické velké výkyvy, které způsobovaly až 4% výkyvy.

Předpovědi pro říjnovou zprávu naznačují růst spotřebitelských cen o 0,1 % po zářijovém zvýšení o 0,4 %, přičemž u jádrových cen se očekává nárůst o 0,3 %. Powell již dříve potvrdil, že věnuje pozornost nejen jádrové inflaci – bez volatilních potravin a energií -, ale také tzv. nadjádrové inflaci bez bydlení.
Zpráva o CPI však není jediným nadcházejícím důležitým ekonomickým údajem. Příští týden budou zveřejněny informace ministerstva financí týkající se mezinárodních nákupů a prodejů státních dluhopisů, aktivity na trhu s bydlením, výrobní aktivity a indexu cen výrobců
V listopadu zatím americké akcie zaznamenaly nadšený růst, přičemž index S&P 500 vzrostl o více než 5,3 %. To dokládá důležitost nadcházejících zveřejněných údajů pro potenciální pokračování tohoto trendu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky