Tuto hrozící krizi vyvolal nedávný indický zákaz vývozu rýže, který vyvolal vlnový efekt na světových trzích s rýží a potenciálně ohrozil potravinovou bezpečnost v rozvojových zemích, které jsou na přístupu k levné rýži velmi závislé.
Peter Bachmann, viceprezident pro politiku a vládní záležitosti, se s televizí CNBC podělil o své postřehy k této záležitosti a poznamenal: “Jediným nedostatkem by nyní byla obyčejná, bílá, dlouhozrnná, nekvalitní rýže, kterou Indie dodává do mnoha zemí v Africe a jihovýchodní Asii… A když zavedli zákaz, dopadlo to na tyto rozvojové země nejhůře a nejdříve.”
Vývoj indické exportní politiky v oblasti rýže se odvíjel v několika fázích. V září 2022 země nejprve zakázala vývoz zrnkové rýže a uvalila 20% clo na vývoz některých odrůd rýže. Situace se vyhrotila v červenci 2023, kdy Indie zastavila veškerý vývoz své obyčejné bílé dlouhozrnné rýže.
Will Kletter, viceprezident pro provoz a strategii ve společnosti ClimateAi, v rozhovoru pro televizi CNBC k opatřením Indie uvedl: “Indie je země, která trpí značnou potravinovou nedostatečností, takže je pochopitelná snaha zajistit v zemi odpovídající dostupnost základních potravin, jako je rýže…”. Je to však kompromis.”
Důsledky těchto nařízení jsou obzvláště závažné vzhledem k tomu, že indický vývoz rýže tvoří značný 40% podíl na celosvětovém trhu. Jakékoli změny v indické vývozní politice tak mohou rychle ovlivnit celosvětové ceny. V reakci na tato vývozní omezení vzrostly ceny rýže o 15 až 20 %, což představuje nejvyšší nárůst za posledních téměř 12 let, uvádí Mezinárodní institut pro výzkum potravinové politiky.

“Indie se snaží zajistit dostatek rýže na svých domácích trzích, aby její ceny pro spotřebitele klesly,” poznamenává Bachmann, když vysvětluje složitost této problematiky. Světový trh s rýží se však od ostatních zemědělských komodit liší. Přestože se potýká se stejnými rostoucími vstupními náklady na energii a hnojiva, celkové tržní ceny rýže zůstávají relativně stabilní, což situaci jen dále komplikuje.
Američtí pěstitelé rýže se totiž potýkají se stejně nestabilními cenami rýže. Michael Klein, viceprezident pro komunikaci a domácí propagaci společnosti USA Rice, sdělil své obavy televizi CNBC a uvedl: “Naši farmáři, ti se postaví jakémukoli pěstiteli rýže… ale, nemohou konkurovat zahraniční vládě.” Vzhledem k tomu, že se rozdíly v cenách rýže na světových trzích stále prohlubují v důsledku rostoucích vstupních nákladů, americké rýžové farmy čelily problémům se ziskovostí, což vedlo k tomu, že Kongres schválil dodatečné financování ve výši 250 milionů dolarů, které mělo poskytnout určitý oddech.
“Tyto programy existují jen proto, aby tito farmáři neskončili, protože to by byla obrovská katastrofa,” tvrdil Klein a zdůraznil význam této pomoci.
Závěrem lze říci, že nedávný zákaz vývozu rýže z Indie, jedné z hlavních zemí vyvážejících rýži na světě, má dalekosáhlé důsledky pro světové trhy. Prudce rostoucí ceny rýže v kombinaci s potenciálním ohrožením potravinové bezpečnosti v rozvojových zemích podtrhují závažnost tohoto problému. Svět se nyní připravuje na nejvýznamnější nedostatek rýže za posledních 20 let, což poukazuje na celosvětovou vzájemnou závislost na této klíčové základní surovině a na možné problémy, které ho čekají.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky