Klíčové body
- Fidelity, JPMorgan sázejí na silnější dolar
- Fidelity, Loomis nakupují dolar na základě sázek na pomalejší globální růst
- Morgan Stanley předpovídá, že dolarový index do jara vzroste na 111 ze současných zhruba 102 bodů
a HSBC Holdings Plc, by měl americký dolar v příštím roce překvapit investory a posílit, protože se americké ekonomice bude dařit lépe. V rozporu s převládajícím konsensem tyto instituce varují před větším posílením dolaru. Loomis Sayles & Co. uvádí, že globální ekonomické zpomalení by mohlo způsobit, že obchodníci budou hledat bezpečí ve světové rezervní měně.
Tato hrstka protichůdných názorů vychází z myšlenky, že zbytek světa se bude potýkat s vyššími úrokovými sazbami více než USA a přiblíží se recesi. Zatímco Federální rezervní systém naznačil, že v roce 2024 plánuje snížit úrokové sazby o 75 bazických bodů, dolaroví býci očekávají podobné nebo dokonce rychlejší snížení v jiných významných ekonomikách, od Evropy po rozvíjející se trhy, což povede k širším rozdílům v sazbách.
“Je zvláštní, že konsenzus se domnívá, že americký dolar bude v roce 2024 poraženým,” uvedl Paul Mackel, globální vedoucí devizového výzkumu ve společnosti HSBC. “Několik scénářů naznačuje odolnost dolaru, i když pouze globální měkké přistání poskytuje jasný případ slabého dolaru.”
Slabší dolar v roce 2024 je hlavním názorem analytiků oslovených agenturou Bloomberg napříč zeměmi a rozvíjejícími se trhy. Očekává se, že všechny měny kromě jedné v dolarovém indexu a širším indexu Bloomberg Dollar Spot Index získají.

Tato očekávání však mohou přehlížet typické výhody, které dolar získává z toků odlivu do bezpečí, a relativně slabší dynamiku růstu mimo USA.
George Efstathopoulos, peněžní manažer společnosti Fidelity, uvedl: “Domníváme se, že Evropa a Velká Británie jsou na pokraji recese.” Uvedl, že dolar v těchto situacích vždy dostává nabídku, protože se stává bezpečným přístavem. Efstathopoulos se přiklání k silnější zelené bankovce vůči euru a libře šterlinků.
Několik bank na Wall Street s tím souhlasí, přičemž Morgan Stanley předpovídá, že dolarový index – který jej měří vůči šesti srovnatelným měnám ze skupiny deseti – do jara vzroste na 111 ze současných zhruba 102 bodů.
“Cesta ‘silnějšího dolaru na delší dobu’ zahrnuje překonání výkonnosti USA v několika dimenzích,” napsali stratégové, včetně Davida Adamse, vedoucího oddělení měnové strategie Morgan Stanley, ve zprávě zveřejněné 13. listopadu. Dodal, že vyhlídky na dřívější a rychlejší uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky
Očekávání trhu ohledně snížení sazeb v USA tento týden prudce vzrostla poté, co Fed ve středu naznačil obrat. Obchodníci počítají se snížením amerických sazeb v příštím roce o 150 bazických bodů, přičemž před zasedáním to bylo méně než 100 bazických bodů. I tak však zaostává za očekávaným snížením sazeb ECB o 155 bazických bodů a zaostává za ostatními centrálními bankami rozvíjejících se trhů od Mexika po Brazílii.
Představitelé ECB a Bank of England ve čtvrtek naznačili, že se stále obávají inflace a o uvolnění neuvažují.
Lynda Schweitzerová ze společnosti Loomis v krátkodobém horizontu snížila dlouhé dolarové pozice, uvedla s odkazem na pokračující odolnost americké ekonomiky. Přesto stále preferuje americkou měnu jako zajištění. “Na relativní bázi, vzhledem k našemu názoru, že globální zpomalení je nevyhnutelné, se cítíme lépe, když jsme mírně dlouzí na dolaru oproti jiným měnám,” řekla.
JPMorgan naznačuje, že geopolitické napětí, které se v roce 2024 dostane do popředí v souvislosti s volbami v USA, dolar podpoří. Pokud se současné průzkumy udrží, rizika pro měnu se budou vychýlit směrem nahoru kvůli možnosti nových obchodních cel.

Předpoklad, že zelená bankovka bude dále klesat, má stále velký konsenzus. V letech 2021 a 2022 získala a je připravena zakončit letošní rok mírně slabší, protože Fed začne snižovat úrokové sazby.
Navzdory konsenzu by však investoři měli mít na paměti, že ti, kteří přetrvávající dominanci dolaru odepisovali, často nakonec prodělali. Na začátku letošního roku se předpovědi o vrcholu zelené bankovky ukázaly jako předčasné, protože řada pozitivních ekonomických údajů z USA podkopávala argumenty pro uvolňování měnové politiky od července do října. V důsledku toho se dolarový ukazatel agentury Bloomberg minulý měsíc propadl o téměř 3 %, když představitelé Fedu signalizovali, že se zvyšováním sazeb pravděpodobně skončili.
Přesto rychlost a rozsah nedávného poklesu dolaru není zárukou dalšího dramatického oslabení, jak uvádějí myšlenky společností Goldman Sachs Group Inc. a Vanguard Asset Management Ltd. Dříve Goldman předpovídal 3% pokles dolarového indexu v příštích 12 měsících, zatímco Vanguard předpokládal pokles o něco málo přes 1 %.
Na závěr Richard Benson, spolušéf investičního oddělení společnosti Millennium Global Investments, který na začátku roku předpovídal oslabení dolaru, uvedl: “V příštím roce bude záležet spíše na tom, co bude dělat druhá strana rovnice – co bude dělat Evropa, Velká Británie, Čína a Japonsko”. Jeho slova slouží jako připomínka, že globální ekonomická dynamika je složitá a neustále se vyvíjí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky