Klíčové body
- OpenAI tajně vyvíjí nový inovativní model umělé inteligence známý jako Q
- Současná potvrzení o specifických vlastnostech Q* jsou však nejasná
Pozorovatelé z oboru naznačili, že tento vývoj by mohl představovat významný skok směrem k vytvoření pokročilé umělé inteligence podobné člověku.
Společnost OpenAI byla založena v prosinci 2015 a její pokrok byl často stejnou měrou obdivován i kritizován. Objevení se Q* na veřejnosti není výjimkou a podněcuje zájem o inženýrské schopnosti společnosti, i když se vzpamatovává z nedávných neshod ve svých administrativních řadách. Opojné vrcholy vzrušení z umělé inteligence na pozadí předchozích milníků jen podtrhují význam pokroku, který sofistikovaný model umělé inteligence, jako je Q*, představuje.
Současná potvrzení o specifických vlastnostech Q* jsou však nejasná. Společnost OpenAI podrobnosti o Q* neprozradila a výkonný ředitel Sam Altman je pouze označil za “nešťastný únik informací”. Uprostřed mediálního šílenství se objevila srovnání Q* s modelem Gemini, který vyvíjí společnost Google patřící do skupiny Alphabet Inc.

V rozvíjející se oblasti umělé inteligence se představení Gemini stalo pozoruhodným konkurentem ChatGPT, vlastního konverzačního modelu AI společnosti OpenAI. Generální ředitel Google DeepMind Demis Hassabis zdůrazňuje, že na rozdíl od tradičních modelů AI, které pouze generují text a obrázky, bude Gemini vynikat také v plánování a tvorbě strategií – což představuje výzvu pro ChatGPT. Stejné techniky řešení problémů, které společnost DeepMind použila k vytvoření modelu umělé inteligence, jenž slavně porazil mistrovské hráče hry Go, jsou začleněny i do modelu Gemini.
Podle různých zpráv Q* prokazuje schopnost provádět matematické výpočty na úrovni základní školy. Integrace těchto matematických schopností s funkcemi, jako je skládání textu a vytváření obrázků, se může zdát okrajová, ale v kontextu ChatGPT – který se s prováděním matematických rovnic potýkal již v minulosti – by tato schopnost mohla symbolizovat významný úspěch. Tato výrazná funkce nabízená Q* by mohla naznačovat zlepšení celkových schopností řešení problémů, protože odráží lidský přístup k řešení problémů, který zahrnuje pochopení problému, navržení kroků k jeho řešení a provedení správných výpočtů.
První verze systému Gemini vykazovaly schopnost provádět úkoly, které vyžadují plánování. Aniž by uvedly konkrétní příklady, zdroje, které tento nástroj společnosti Google používaly, tvrdí, že uživatelé by mohli Gemini potenciálně požádat o provedení složitých úkolů, jako je průzkum trhu pro nový produkt nebo poskytnutí analýzy z webových zdrojů. Naznačují, že schopnosti Gemini předčí schopnosti ChatGPT, který v současné době vyžaduje více pokynů a interakce s lidskými operátory.

Jakmile pokročilé systémy umělé inteligence, jako je Gemini, získají schopnost samostatně provádět složité úkoly, je pravděpodobné, že se jejich lidští operátoři přesunou od zadávání jednotlivých úkolů k tomu, aby jim svěřovali širší odpovědnost. Tato lákavá vyhlídka na to, že šikovné nástroje AI převezmou manažerské povinnosti, by nevyhnutelně mohla znamenat efektivitu pro společnosti, ale také posun pracovních míst, zejména těch vstupních, která tradičně usnadňují mladým rekrutům ponoření do nového profesního oboru.
Dalším důsledkem může být, že společnosti, které se při své činnosti ve velké míře spoléhají na umělou inteligenci, mohou do své infrastruktury neúmyslně zakódovat rasové a genderové stereotypy. Objevuje se kritika omezeného výběru základních modelů poskytovaných giganty, jako jsou OpenAI, Google a Amazon.com Inc, u nichž se občas projevuje zaujatost vůči osobám se zdravotním postižením a rasovým menšinám.
Výzkumná společnost Forrester Research Inc. předpokládá, že do roku 2024 bude kopilot Microsoft 365 využívat téměř 7 milionů amerických znalostních pracovníků. Společnost Google mezitím uvolňuje svůj nástroj umělé inteligence Duet AI pro více než 3 miliardy uživatelů své podnikové platformy Workspace.
S tím, jak tyto nástroje získávají strategičtější schopnosti a přebírají větší role, předpokládáme, že uvidíme posun v jazyce od přidělování “úkolů” k předávání “odpovědností”. K takovému přechodu je však třeba přistupovat prozíravě a opatrně. S tím, jak cváláme směrem k integraci umělé inteligence do různých aspektů našeho života, se zlověstně rýsuje možný rozvrat – stín, ke kterému by bylo dobré se obrátit a čelit mu. Příchod Q* nepřináší jen vzrušující možnosti, ale také zásadní poučení a opatření pro vývoj umělé inteligence.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky