Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Nominálně sice mzdy meziročně rostou, jejich zvyšování ale stále nepokrývá vysokou inflaci. Vzhledem k odeznívání inflace ale byl podle analytiků pokles reálné mzdy méně výrazný než ve druhém čtvrtletí. Český statistický úřad
„Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně rostla na tuzemské poměry relativně svižně napříč sektory, ovšem zdaleka ne všude dokázala překonat inflaci. Výrazně se výdělky zvyšovaly například v realitním sektoru, informačních technologiích či v průmyslu, naopak neslavně dopadli zaměstnanci v zemědělství nebo ve stavebnictví,“ sdělil ČTK hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. „V celé ekonomice průměrná mzda pravděpodobně narostla nominálně zhruba o 7,2 procenta, ovšem po očištění o inflaci si připíšeme již osmý kvartál meziročního poklesu reálných příjmů v řadě, tentokrát o 0,8 procenta,“ doplnil.
Analytici Komerční banky jsou v odhadu mírně optimističtější. Podle nich nominální mzdy ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 7,5 procenta. Při zohlednění inflace by to znamenalo pokles reálných mezd o 0,6 procenta.
Naopak analytici Raiffeisenbank předpokládají méně dynamický mzdový vývoj. „Průměrná mzda dle naší prognózy nepřesáhla 43.000 korun, což v meziročním srovnání odpovídá nominálnímu růstu o 6,5 procenta,“ uvedli. V reálném vyjádření by tak mzdy klesly o 1,4 procenta.
„Vzhledem k pomalejší než původně očekávané nominální dynamice mezd pak patrně bude reálný pokles zaznamenán i ve čtvrtém čtvrtletí 2023 a první reálný meziroční růst české domácnosti zaznamenají až začátkem příštího roku, spolu s rychlejším očekávaným poklesem inflace,“ doplnili odborníci Raiffeisenbank.
Podle analytiků Komerční banky by ve čtvrtém čtvrtletí měly reálné mzdy meziročně stagnovat. V prvním kvartálu příštího roku potom očekávají jejich růst o 5,2 procenta.
Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí dosáhla 43.193 korun. Nominálně vzrostla o 7,7 procenta, ale reálně klesla o 3,1 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve druhém čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku o 7,8 procenta na 36.816 korun. Nejvyšší mzdy byly v Praze, nejnižší v Karlovarském kraji.

Průzkum: Češi plánují v zimě na horách utratit přibližně stejně jako v loni
Češi plánují v zimě na horách utratit přibližně stejně peněz jako loni. Téměř dvě třetiny Čechů, kteří plánují v zimě vyrazit na hory, počítají s výdaji do 10.000 korun na osobu, do 20.000 Kč necelá třetina. S částkou nad 20.000 Kč počítá každý desátý lyžař a jsou to především ti, kteří za sněhem vyjíždí do zahraničí. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu mezi tisícovkou respondentů.
Loni 17 procent Čechů očekávalo, že jejich útrata bude nižší než v roce 2021. „Z letošního ale vyplývá, že nižší útratu než loni očekávají už jen čtyři procenta. Ostatní lyžaři očekávají, že je nadcházející lyžařská dovolená vyjde stejně, nebo dokonce dráž než loni,“ uvedl manažer marketingu a komunikace ERV Vlastimil Divoký.
Lyžaři, kteří za dovolenou utrácí do 20.000 Kč, očekávají, že jejich výdaje budou letos zhruba stejné jako loni. Ti, kteří jsou zvyklí utratit za hory 20.000 až 30.000 Kč, nejčastěji počítají s tím, že letos zaplatí ještě více než loni. V průzkumu bylo takových lidí lidí zhruba jedno procento.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky