Klíčové body
- Asijské akcie klesají po zveřejnění zápisu z jednání Fedu, což naznačuje možné zachování vysokých úrokových sazeb, a to i kvůli nepříznivým faktorům v Číně.
- Čínské akcie zažívají třídenní ztrátovou vlnu kvůli rekordnímu poklesu mezd čínských pracovníků, přestože sektor služeb zaznamenal aktivitu na pětiměsíčním maximu.
- Dolar zůstává silný, což ovlivňuje země jako Japonsko, které čelí záporným úrokovým sazbám a nedávnému zemětřesení.
- Geopolitická napětí a ceny ropy stoupají kvůli událostem v Íránu.
Klesající trend byl pozorován u regionálních akcií napříč všemi trhy, přičemž benchmarky klesaly od Austrálie po Jižní Koreu. Patří sem i čínské akcie, které se v současné době nacházejí na třídenní ztrátové vlně. Proti tomuto trendu zaznamenal růst japonský index Topix, který se vzpamatoval z předchozích ztrát a znamenal pro trh pozitivní začátek nového roku.
Po propadu indexu S&P 500 o 0,8 % minulou středu byly futures na americké akcie v Asii pozorovány jako stabilní. K tomu se přidal pokles indexu Nasdaq 100 o 1,1 %, což znamenalo čtvrtý denní pokles a nejdelší ztrátu za poslední dva měsíce. Vzhledem k poslednímu vývoji se nyní pozornost přesouvá na nadcházející údaje o zaměstnanosti v USA, které mají být zveřejněny v pátek. Ty následují po zápisu z nedávného prosincového zasedání Fedu, který naznačil možné pokračování vysokých úrokových sazeb po delší dobu.

K poklesu asijských akcií významně přispěl čínský trh poté, co nedávná zpráva ukázala rekordní pokles mezd čínských pracovníků ve velkých městech země. To způsobilo pokles referenčního indexu CSI 300 o dalších 1,4 %, přestože další zpráva odhalila, že sektor služeb v zemi dosáhl v prosinci nejvyšší úrovně aktivity za posledních pět měsíců.
Zatímco čínské akcie ustupovaly, výnosy čínských státních dluhopisů výrazně poklesly a dosáhly nejnižších hodnot za více než tři roky. Na tomto pozadí zůstal zahraniční kurz jüanu v zemi stabilní. Zdá se však, že čínští politici přesunuli svou pozornost od stabilizace měny k uvolnění měnové politiky, jak naznačuje oslabení fixace měny Čínskou lidovou bankou o rekordní částku za více než půl roku. Dále podle ministra financí země dojde v letošním roce ke zvýšení vládních výdajů.
Tržní stratég Saxo Capital Markets, Redmond Wong, naznačuje, že čínské akcie se zřejmě “stále snaží najít dno” a v lednu pravděpodobně “zůstanou slabé”. Varoval před shortováním čínských/hongkongských trhů bez konkrétních známek smysluplné rally. Souběžně s tím se na Wall Street projevuje klesající trend u polovodičových a technologických akcií, protože investoři pokračují v úpravách a snižování pozic, které v roce 2023 zaznamenaly výrazné zisky. V návaznosti na to zaznamenal ukazatel výrobců čipů agentury Bloomberg v Asii čtyřdenní pokles, což je jeho nejhorší výkon od září.
Ve světě měn se síla dolaru po nedávném nárůstu příliš nezměnila, což znamenalo jeho nejlepší průběh od listopadu. Oproti němu zaznamenal jen v předchozí seanci vůči zelené bankovce oslabení o téměř 1 % a obchodoval se za více než 143 za dolar. Nedávné silné zemětřesení v Japonsku vytvořilo další tlak na měnu, protože záporné úrokové sazby budou pravděpodobně pokračovat i uprostřed oživení krize.

Pokladniční cenné papíry se v Asii zastavily po poklesu z jednoho z nejhorších počátečních dnů roku v historii, protože zápis z jednání Fedu zvýšil možnost pomalejšího tempa kvantitativního zpřísňování. Ve středu byl výnos desetiletých státních dluhopisů nepatrně nižší, na úrovni 3,9 %. Ve výrobním sektoru středeční údaje naznačily, že aktivita stále klesá, zatímco samostatné údaje ukázaly mírný pokles počtu volných pracovních míst v listopadu oproti jeho revidovanému číslu z předchozího měsíce.
Mezi samostatné aspekty ovlivňující trhy patří geopolitické napětí. Írán naznačil, že útoky v zemi, které měly za následek smrt téměř 100 lidí, byly reakcí na jeho postoj vůči Izraeli, čímž se napětí na Blízkém východě vystupňovalo. Pokračující napětí mělo dopad na ceny ropy, které ve čtvrtek pokračovaly v růstu v důsledku přerušení dodávek z Libye a závazku OPEC stabilizovat ceny.
Volatilitu zažily také kryptoměny, přičemž bitcoin po středečním propadu, kdy do té doby vymazal všechny své zisky z roku 2024, postupoval vpřed. Zlato mezitím zamířilo vzhůru. V blízké budoucnosti bude finanční krajinu formovat několik ekonomických ukazatelů a politický vývoj, včetně indexu PMI služeb S&P Global Eurozone, počátečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, zaměstnanosti ADP, CPI a PPI v eurozóně a mezd/nezaměstnanosti mimo zemědělství, továrních objednávek a indexu ISM ve službách v USA. Prezident richmondského Fedu Tom Barkin v pátek osvětlí svůj pohled.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky