Klíčové body
- Společnost Visa dosáhla lepšího zisku ve čtvrtém čtvrtletí, překonala očekávání analytiků a vykázala nárůst tržeb.
- Pokles akcií Visa je přičítán zpomalení objemu tržeb v USA v lednu letošního roku.
- I přes snížení lednového objemu plateb v USA, společnost Visa zůstává optimistická a zdůrazňuje stabilní spotřebitelské výdaje.
- Pro fiskální rok 2024 očekává Visa zpomalení růstu v prvním pololetí, ale pozitivní vyhlídky a očekávání vedení by měly podpořit růst ve druhé polovině roku.
Analytik společnosti Mizuho Dan Dolev zdůraznil, že objem plateb společnosti Visa v USA zaznamenal v prvním fiskálním čtvrtletí zpomalení, které se protáhlo do prvních tří lednových týdnů. Tento trend byl podle Doleva z velké části podpořen debetními transakcemi.
David Kallio, analytik společnosti Baird, poznamenal, že zpomalení lednového objemu plateb v USA a celkového objemu zpracovaných transakcí “není velkým překvapením”, ale uvedl, že tyto trendy by mohly potenciálně způsobit, že akcie zítra “mírně ustoupí”.
Finanční ředitel společnosti Visa, Chris Suh, sdělil, že lednové trendy v USA čerpají z jedinečných faktorů a neslouží jako ukazatel širších problémů s výdaji. Odkázal na případy, jako jsou extrémně nízké teploty v regionech jako Kansas City a Dallas, které odradily lidi od vycházení ven a utrácení.
“Modely související s počasím jsme viděli již dříve,” řekl. “Nedělá nám to velké starosti.”
Co se týče čtvrtletních objemových trendů v prosinci, Suh objasnil, že zpomalení bylo hlavně otázkou načasování, a připsal asi 80 bazických bodů poklesu celkového objemu plateb v USA ze 4. čtvrtletí na 1. čtvrtletí méně příznivé kombinaci víkendů a pracovních dnů. Toto prohlášení učinil během hovoru k výsledkům společnosti Visa.
Dále uvedl, že “výdaje spotřebitelů ve všech segmentech od nízkých po vysoké zůstaly relativně stabilní” a že údaje nenaznačují žádnou významnou změnu chování napříč spotřebitelskými segmenty. Navzdory tomuto ujištění se zdálo, že investoři zůstávají znepokojeni, což způsobilo, že akcie ve čtvrtek v průběhu odpoledního obchodování klesly o téměř 3 %.
Za první fiskální čtvrtletí vykázala společnost Visa čistý zisk ve výši 4,9 miliardy USD, tj. 2,39 USD na akcii, ve srovnání s čistým ziskem ve výši 4,2 miliardy USD, tj. 1,99 USD na akcii, ve stejném období předchozího roku. Po úpravách činil zisk společnosti Visa 2,41 USD na akcii a překonal tak konsensus společnosti FactSet ve výši 2,34 USD na akcii.
Tržby se zvýšily na 8,63 miliardy USD ze 7,94 miliardy USD a překonaly očekávání analytiků ve výši 8,56 miliardy USD. Společnost zaznamenala v posledním čtvrtletí 8% nárůst objemu plateb, přičemž zpracované transakce vzrostly o 9 %.
Podle Suha se ukázalo, že spotřebitelské výdaje jsou poměrně odolné a stabilní. Společnost zaznamenala 16% nárůst objemu z přeshraničních transakcí, ke kterým došlo při nákupu u obchodníka se sídlem v jiné zemi. Tento přeshraniční objem je obvykle vnímán jako odraz mezinárodního cestování, ačkoli zahrnuje také mezinárodní nákupy v rámci elektronického obchodování.
“Cestování je i nadále větrem v zádech” a je “docela zdravé”, řekl Suh pro MarketWatch.
Pro druhé fiskální čtvrtletí Visa očekává růst čistých příjmů “vyšším středním” až vysokým jednociferným tempem. Společnost rovněž očekává, že zisk na akcii
Společnost zachovává svou celoroční prognózu, která předpokládá nízko dvojciferný růst tržeb na očištěné konstantní dolarové bázi.

Podle Suhova názoru má fiskální rok 2024 potenciál stát se „trochu zrcadlovým obrazem roku 2023“. To znamená, že první pololetí by mohlo zaznamenat mírně nižší tempo růstu tržeb, a to především kvůli vysokým srovnatelným hodnotám s předchozím rokem. Avšak existuje několik faktorů, které by mohly přispět ke zrychlení růstu ve druhé polovině roku, jak Suh zdůraznil v rozhovoru pro MarketWatch.
Jedním z těchto důvodů je očekávání snazšího srovnání ve druhé polovině roku, což by mohlo umožnit společnostem dosáhnout lepších výsledků. Navíc vedení některých společností vyjádřilo optimismus ohledně příznivého vývoje průměrné velikosti účtenek. To znamená, že průměrné nákupy by mohly být vyšší, což by mohlo přispět k růstu tržeb.
Celkově lze očekávat, že fiskální rok 2024 bude pro některé společnosti náročným obdobím, ale existují faktory, které by mohly přispět k pozitivnímu vývoji ve druhé polovině roku. Suhův pohled naznačuje, že investoři a analytici budou pečlivě sledovat vývoj tržeb a dalších ukazatelů, aby lépe porozuměli tomu, jakým směrem se bude ekonomika ubírat v nadcházejícím fiskálním roce.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky