Toto zvýšení sazeb je nejvyšší za téměř tři desetiletí a signalizuje výrazný jestřábí posun Fedu, který byl v poslední době velmi uvolněný.
Investoři se nyní ptají: co vyšší úrokové sazby znamenají pro akciový trh a investory?
Mnoho investorů na dnešním trhu totiž v době rychlého zvyšování sazeb neinvestovalo. Investoři byli v posledních více než deseti letech obdařeni historicky nízkými úrokovými sazbami. Nicméně s tím, jak se zhmotňuje odstranění politiky téměř nulových sazeb, bude zajímavé sledovat, jak budou akcie na toto nové prostředí reagovat.
Existuje řada faktorů, které je třeba vzít v úvahu, a tak se pojďme ponořit do toho, co mohou investoři očekávat v budoucnu.
Jsou vyšší úrokové sazby pro akcie dobré, nebo špatné?
Z kvantitativního hlediska ukazují údaje v prostředí rostoucích úrokových sazeb ve skutečnosti pozitivním směrem. Během čtyř z pěti minulých cyklů růstu (mimo dot-com bublinu) akcie skutečně rostly společně s úrokovými sazbami. Federální rezervní systém obvykle zvyšuje úrokové sazby v období silné ekonomiky. Vyšší inflace zpravidla znamená, že se ekonomika rozjíždí. V souladu s tím je to dobré pro většinu podniků, zejména pokud se náklady mohou přenést na silného spotřebitele.
Mnozí se domnívají, že právě taková situace nyní nastává. Rozvahy domácností jsou stále relativně silné. A spotřebitelé mají stále nashromážděné úspory, které mohou utrácet (vedle silných úvěrů).
Zdroj: Pixabay
Nicméně medvědi právě teď tvrdí, že bychom mohli být na pokraji recese. Dosažení takzvaného „měkkého přistání“, kdy se Federální rezervní systém vyhne recesi, může být stále obtížnější. Je to především proto, že se snižují prognózy HDP, protože investoři oceňují destrukci poptávky v důsledku vyšších sazeb.
To znamená, že dokud se poptávka výrazně nesníží a neprojeví se v nižší inflaci, očekávám další zvyšování úrokových sazeb. Fed se vyjádřil, že bude agresivní. V tuto chvíli si myslím, že stojí za to věřit Fedu na slovo. V souladu s tím nás možná čeká větší volatilita směrem dolů, pokud se ukáže, že se to podobá spíše dot-com bublině než předchozím měkkým přistáním.
Toto zvýšení sazeb je nejvyšší za téměř tři desetiletí a signalizuje výrazný jestřábí posun Fedu, který byl v poslední době velmi uvolněný.Investoři se nyní ptají: co vyšší úrokové sazby znamenají pro akciový trh a investory?Mnoho investorů na dnešním trhu totiž v době rychlého zvyšování sazeb neinvestovalo. Investoři byli v posledních více než deseti letech obdařeni historicky nízkými úrokovými sazbami. Nicméně s tím, jak se zhmotňuje odstranění politiky téměř nulových sazeb, bude zajímavé sledovat, jak budou akcie na toto nové prostředí reagovat.Existuje řada faktorů, které je třeba vzít v úvahu, a tak se pojďme ponořit do toho, co mohou investoři očekávat v budoucnu.Z kvantitativního hlediska ukazují údaje v prostředí rostoucích úrokových sazeb ve skutečnosti pozitivním směrem. Během čtyř z pěti minulých cyklů růstu akcie skutečně rostly společně s úrokovými sazbami. Federální rezervní systém obvykle zvyšuje úrokové sazby v období silné ekonomiky. Vyšší inflace zpravidla znamená, že se ekonomika rozjíždí. V souladu s tím je to dobré pro většinu podniků, zejména pokud se náklady mohou přenést na silného spotřebitele.Mnozí se domnívají, že právě taková situace nyní nastává. Rozvahy domácností jsou stále relativně silné. A spotřebitelé mají stále nashromážděné úspory, které mohou utrácet .Nicméně medvědi právě teď tvrdí, že bychom mohli být na pokraji recese. Dosažení takzvaného „měkkého přistání“, kdy se Federální rezervní systém vyhne recesi, může být stále obtížnější. Je to především proto, že se snižují prognózy HDP, protože investoři oceňují destrukci poptávky v důsledku vyšších sazeb.To znamená, že dokud se poptávka výrazně nesníží a neprojeví se v nižší inflaci, očekávám další zvyšování úrokových sazeb. Fed se vyjádřil, že bude agresivní. V tuto chvíli si myslím, že stojí za to věřit Fedu na slovo. V souladu s tím nás možná čeká větší volatilita směrem dolů, pokud se ukáže, že se to podobá spíše dot-com bublině než předchozím měkkým přistáním.