Klíčové body
- Prohlášení Fedu: Očekává se změna tónu po středečním zasedání FOMC
- Opatrný přístup k ekonomickým rizikům: Uvažuje se o zpomalení snižování bilance Fedu a zachování sazeb
- Nejistota ohledně budoucího směřování politiky: Možnost, že letos nedojde k dalším snížením úrokových sazeb
Vzhledem k tomu, že se všeobecně očekává, že tvůrci měnové politiky na závěr svého středečního zasedání ponechají sazby na více než dvacetiletém maximu, tak se velká pozornost bude soustředit na případný obrat v tónu prohlášení po zasedání a tiskové konferenci předsedy Jeroma Powella.
Očekává se také, že úředníci oznámí krátkodobé zpomalení snižování rozvahy Fedu ve výši 7,4 bilionu USD – tento krok je nezávislý na jakémkoli rozhodnutí o načasování úrokových sazeb. Politici vyjádřili potřebu opatrného přístupu k dalšímu rušení v naději, že se vyhnou tržním otřesům.
Po zprávách o inflaci během prvních tří měsíců roku, které byly horší, než se očekávalo, Powell uvedl, že bude pravděpodobně trvat „déle, než se očekávalo“, než získáme jistotu, že inflace směřuje k 2% cíli centrální banky. Dodal, že centrální banka může udržovat sazby na vysoké úrovni „tak dlouho, jak bude třeba“.
Zatímco vedení Fedu naznačilo odklad snížení sazeb, začíná se jevit jako reálná možnost, že politici letos sazby nesníží vůbec.
„Pokud se čísla o inflaci prostě dostatečně nezlepší, pak zůstanou na neurčito,“ řekl Dean Maki, hlavní ekonom společnosti Point72 a bývalý ekonom Fedu. „V prvním čtvrtletí jsme zaznamenali zhoršení, ale nemyslím si, že by to střed výboru považoval za trvalé zhoršení. Myslí si, že je to stále hrbolatá cesta.“
Powellovi kolegové z Federálního výboru pro volný trh nevidí žádnou naléhavou potřebu snižovat sazby.

Guvernérka Michelle Bowmanová uvedla, že vidí „proinflační rizika“, a prezident minneapoliského Fedu Neel Kashkari nadhodil možnost, že letos ke snížení sazeb nedojde. Raphael Bostic z atlantského Fedu mezitím řekl, že by mohl být pro jejich zvýšení, pokud se inflace zhorší.
Obchodníci se swapy nyní vidí pouze jedno snížení sazeb Fedu za celý rok 2024, což je výrazně méně než zhruba šest snížení o čtvrt procentního bodu, které očekávali na začátku roku. FOMC, který bude aktualizovat své prognózy sazeb na zasedání 11. a 12. června, na svém březnovém zasedání počítal se třemi sníženími pro letošní rok, ačkoli jejich rozpětí bylo velmi malé.
Tento týden představitelé Fedu své čtvrtletní prognózy sazeb – známé jako „dot plot“ – aktualizovat nebudou. Přesto budou diskuse probíhat na základě nejnovějších údajů o inflaci a výbor by mohl upravit znění svého programového prohlášení po zasedání tak, aby odráželo zvýšené obavy.
„Diskutuje se o tom, zda vůbec dojde ke snížení,“ uvedla Diane Swonková, hlavní ekonomka společnosti KPMG LLP, která očekává, že výbor zváží nové sdělení. „Fed nemá jinou možnost než ustoupit od snižování sazeb.“
Podle pátečních údajů Fedem preferovaný ukazatel základní inflace v USA v březnu rostl svižným tempem, což byl třetí měsíc po sobě, kdy zprávy zklamaly. Po prudkém poklesu ve druhé polovině roku 2023 se pokrok zastavil, přičemž meziroční inflace podle Fedem preferovaného měřítka dosáhla v březnu 2,7 %, resp. mírně vyšší hodnoty bez zahrnutí volatilních cen potravin a energií.
Velká část prohlášení FOMC z tohoto týdne bude podobná březnovému, nicméně výbor možná uzná, že pokrok v inflaci v posledních měsících slábne. Powell by mohl zopakovat své komentáře z posledního vystoupení, v němž uvedl, že je nakloněn tomu, aby se politice poskytlo více času na fungování vzhledem k tomu, že americká ekonomika zůstává celkově silná.
Meziroční inflace by měla ve druhé polovině roku zaznamenat jen malý pokrok, neboť údaje budou srovnávány s obdobím z konce roku 2023, kdy cenové tlaky rychle slábly. To by mohlo představitelům Fedu ztížit zdůvodnění snížení sazeb v průběhu roku, uvedli někteří ekonomové z Wall Street.

Přesto by tvůrce politiky mohl uklidňovat pokračující pokrok v meziměsíčních údajích o inflaci. Podle „dobrého pravidla“ by mohlo být zapotřebí alespoň tří měsíců lepších údajů o inflaci, aby úředníci mohli uvažovat o snížení sazeb, což by pravděpodobně posunulo diskusi na září nebo později, řekl Maki z Point72.
Představitelé Fedu sice zdůrazňují, že centrální banka rozhoduje bez ohledu na politický dopad, ale snížení poprvé v září by vyvolalo zvýšenou pozornost před listopadovými prezidentskými volbami.
Powell udržuje výbor jednotný v cestě za sazbami, přičemž za téměř dva roky nedošlo k žádnému nesouhlasu, ale objevují se určité známky napětí. Až donedávna zněl Powell v otázce sazeb holubičím tónem a tento týden možná nasadí tón, který se více přikloní k otázkám potřeby snižování sazeb.
„Máme za sebou několik měsíců obtížné komunikace,“ řekla Ellen Meadeová, profesorka Dukeovy univerzity a bývalá hlavní poradkyně Rady guvernérů Fedu. „Od březnového zasedání jsme byli svědky toho, jak se tvůrci politiky proti Powellovi důrazně ohrazují.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky