Klíčové body
- Ropa si poprvé po třech seancích připsala zisk, zatímco obchodníci sledovali možný útok Íránu nebo jeho zástupců na Izrael
- Ceny zlata se po ztrátách způsobených indexem spotřebitelských cen odrazily ode dna
- Měď znovu získává půdu pod nohama, ale ve hře jsou obavy z Číny
Ropa si drží náskok, obchodníci se připravují na útok Íránu na Izrael
Ropa si poprvé po třech seancích připsala zisk, zatímco obchodníci sledovali možný útok Íránu nebo jeho zástupců na Izrael, který by mohl vyvolat výraznou eskalaci nepřátelství na Blízkém východě.
Futures na ropu Brent se obchodovaly nad 90 USD poté, co ve středu uzavřely o 1,1 % výše, zatímco West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 86 USD. Podle obeznámených osob se USA a jejich spojenci domnívají, že se blíží úder, který by následoval po hrozbě Íránu, že zasáhne Izrael za útok na diplomatický komplex v Sýrii z minulého týdne.
Ropa letos vzrostla o téměř 18 %, protože geopolitické napětí v kombinaci se snižováním dodávek ze strany OPEC+ vede k růstu cen. Přesto existují negativní vlivy v podobě zvětšujících se zásob ropy v USA – nyní jsou nejvyšší od července – a horkého inflačního tisku v USA, který může oddálit snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Mnoho předních světových obchodníků a bank na Wall Street se přiklání k býčímu tónu ohledně cen, přičemž někteří vidí možný návrat světového benchmarku ke 100 USD. Skupina Macquarie však uvedla, že ropa Brent vstoupí ve druhé polovině roku do medvědího trhu, přičemž nedávné zisky se pravděpodobně neudrží, pokud geopolitické události nepovedou ke skutečnému přerušení dodávek.
„Současné geopolitické prostředí nadále poskytuje podporu cenám ropy,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie společnosti ING Groep NV v Singapuru. Nicméně „další růst je omezený bez nového katalyzátoru nebo další eskalace na Blízkém východě“.
Ve středu íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí zopakoval slib, že se Izraeli za úder na Damašek pomstí. I přesto šéf námořních sil nedávno prohlásil, že země nebude blokovat Hormuzský průliv, hlavní obchodní cestu pro blízkovýchodní ropu.
Ceny zlata se po ztrátách způsobených indexem spotřebitelských cen odrazily ode dna, rekordní maxima se blíží
Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování odrazily ode dna poté, co horší než očekávané údaje o inflaci v USA stáhly žlutý kov prudce z rekordních maxim, ačkoli poptávka po bezpečných přístavech a nákupy centrálních bank udržely ceny blízko nedávných maxim.
Žlutý kov ve středu v americkém obchodování prudce klesl poté, co údaje o indexu spotřebitelských cen ukázaly, že inflace v USA v březnu vzrostla více, než se očekávalo, a zůstala stabilní.
V důsledku tohoto údaje také došlo k nárůstu dolaru na pětiměsíční maxima, což tlačilo na ceny zlata. Spotové ceny žlutého kovu ve středu klesly o 0,8 % poté, co se začátkem týdne dotkly rekordních maxim.
V asijském obchodování se však zlato odrazilo ode dna, protože známky přetrvávající ekonomické slabosti v Číně zvýšily poptávku po žlutém kovu jako bezpečném přístavu.
Spotové zlato vzrostlo o 0,5 % na 2 345,31 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu vzrostly do 00:17 SEČ

Obavy z úrokových sazeb v USA představují pro ceny zlata určitou překážku
Navzdory čtvrtečnímu odrazu však nyní výhled zlata poněkud kalí vyhlídka na vyšší a dlouhodobější úrokové sazby v USA.
Ve středu zveřejněný zápis z březnového zasedání Fedu také ukázal, že představitelé Fedu se stále více obávají tvrdohlavé inflace a vyzývají k restriktivní měnové politice.
Očekává se, že vyšší sazby omezí další zisky zlata vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investice do zlata. Podle nástroje CME Fedwatch středeční údaje vedly k tomu, že obchodníci snížili svá očekávání ohledně snížení sazeb v červnu.
Na druhé straně však žlutý kov zaznamenává zvýšenou poptávku po bezpečném přístavu v obavách ze zhoršení ekonomických podmínek po celém světě.
V posledních měsících bylo pozorováno, že hlavní centrální banky v Asii a na dalších rozvíjejících se trzích zvyšují držbu zlata, což částečně podpořilo ceny. Čínská lidová banka nakupovala zlato již sedmnáctý měsíc v řadě, jak ukázaly nedávné údaje, což odráží zvýšenou averzi k riziku.
Čínská ekonomika také nadále zůstávala slabá, když ve čtvrtek zveřejněné slabé údaje o inflaci ukázaly na přetrvávající deflační trend v zemi.
Ostatní drahé kovy se také zotavily z nočních ztrát. Futures na platinu vzrostly o 0,4 % na 980,85 USD za unci, zatímco futures na stříbro se ustálily na 28,043 USD za unci.
Měď znovu získává půdu pod nohama, ale ve hře jsou obavy z Číny
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi také zvedly z nočních ztrát, i když zisky byly omezeny slabými ekonomickými údaji z Číny, která je největším dovozcem.

Tříměsíční futures na měď na londýnské burze kovů vzrostly o 0,2 % na 9430 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA vzrostly o 0,3 % na 4,2897 USD za libru.
Oba kontrakty zůstaly pod nedávnými patnáctiměsíčními maximy v návaznosti na slabé údaje o čínské inflaci. Tovární inflace se snížila již 18. měsíc v řadě.
Stále si však udržely většinu nedávných zisků díky nadějím, že snížení produkce ze strany čínských rafinerií v letošním roce utáhne trhy s mědí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky