Klíčové body
- Futures se obchodují níže; snížení sazeb Fedu se odkládá?
- Očekávání snížení sazeb Fedu se odsouvají
- Rubrik oznámil plány na IPO
Rubrik chystá své IPO, zatímco UBS oznamuje nový program zpětného odkupu akcií.
Futures se obchodují níže; snížení sazeb Fedu se odkládá?
Futures na americké akcie se v úterý obchodovaly převážně na nižší úrovni a pokračovaly tak v oslabování z předchozí seance kvůli obavám, že snížení sazeb Federálního rezervního systému bude odloženo až do druhé poloviny roku.
Do této chvíle byl futures kontrakt na Dow o 105 bodů, tj. 0,3 %, nižší, futures na S&P 500 klesly o 2 body, tj. 0,1 %, zatímco futures na Nasdaq 100 vzrostly o 5 bodů, tj. 0,1 %.
Hlavní indexy v pondělí uzavřely převážně na nižší úrovni, přičemž index Dow Jones Industrial Average klesl o 240 bodů, tj. o 0,6 %, a široce založený index S&P 500 o 0,2 %. Technologický index Nasdaq Composite se tomuto trendu vyhnul a vzrostl o 0,1 %.
Oslabení následovalo po údajích, které ukázaly sílu amerického výrobního sektoru, což zpochybnilo pravděpodobnost snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému v červnu.
Před páteční široce sledovanou zprávou o mzdách za březen je třeba v úterý zpracovat další ekonomické údaje, včetně volných pracovních míst a objednávek dlouhodobé spotřeby, obojí za únor.

Očekávání snížení sazeb Fedu se odsouvají
Po pondělním zveřejnění silných údajů o výrobní aktivitě v USA obchodníci odsunuli očekávání prvního letošního snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem.
Nástroj FedWatch společnosti CME nyní zohledňuje 61,3% pravděpodobnost snížení sazeb Fedu v červnu, zatímco před týdnem byla pravděpodobnost přibližně 70,1 %.
To prospělo americké měně, přičemž dolarový index, který měří měnu vůči jejím hlavním konkurentům, se obchoduje těsně pod více než čtyřměsíčním maximem 105,07, které bylo zaznamenáno v pondělí.
Tuto sílu nejlépe ilustruje vývoj vůči japonskému jenu, když se měnový pár USD/JPY obchoduje těsně pod úrovní 152, která si naposledy vyžádala intervenci japonských úřadů v roce 2022.
Toto oslabení jenu přišlo navzdory tomu, že Bank of Japan minulý měsíc poprvé od roku 2007 zvýšila úrokové sazby, což přimělo ministra financí Šunichiho Suzukiho, aby v úterý zopakoval, že nevylučuje žádné možnosti reakce na neuspořádané pohyby měny.

Rubrik oznámil plány na IPO
Trh IPO se zvedá poté, co společnost Rubrik v pondělí oznámila plány na uvedení svých akcií na burzu a přidala se tak k rostoucí vlně společností, které se po dvouletém útlumu obracejí na kapitálové trhy.
Platforma pro kybernetickou bezpečnost se chystá následovat nedávné debuty společností Reddit
Po rekordním roce 2021, kdy se uskutečnily IPO, vedla prudce rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby k vyschnutí investic do technologických společností na veřejných i soukromých trzích.
Tržby společnosti ve fiskálním roce končícím v lednu vzrostly přibližně o 5 % na 627,9 milionu dolarů, ale čistá ztráta se zvýšila na 354,2 milionu dolarů z 277,7 milionu dolarů o rok dříve.
Společnost Rubrik plánuje obchodovat na newyorské burze cenných papírů pod symbolem „RBRK“.
Zpětný odkup akcií UBS
Banka UBS
UBS minulý týden ve své výroční zprávě uvedla, že existuje riziko, že UBS neodhalí „podstatnou chybu“, která by mohla vést k podstatnému zkreslení vykazovaných finančních výsledků Credit Suisse.
Švýcarský bankovní gigant však projevil důvěru v budoucnost, když v úterý oznámil nový program zpětného odkupu akcií v hodnotě až 2 miliard USD, přičemž program bude zahájen ve středu.
Program navazuje na zpětný odkup v roce 2022, kdy UBS odkoupila 298,5 milionu svých akcií – což odpovídá 8,6 % jejích akcií – za 5,2 miliardy USD.
Ještě před oznámením tohoto obchodu UBS odkoupila své akcie v hodnotě téměř 1,2 miliardy švýcarských franků
Ropa roste díky silným údajům o výrobní aktivitě
Ceny ropy v úterý vzrostly díky známkám zlepšující se poptávky v Číně a USA, které jsou největšími spotřebiteli ropy na světě.
Do 04:25 SELČ se futures na americkou ropu obchodovaly o 1,3 % výše na 84,81 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent stoupl o 1,2 % na 88,48 USD za barel.
Údaje zveřejněné na začátku tohoto týdne ukázaly, že březnová výrobní aktivita v Číně vzrostla poprvé za šest měsíců a v USA poprvé za více než rok, což by se mělo projevit v rostoucí poptávce po ropě ze strany těchto dvou ekonomických gigantů.
Zároveň vzrostly obavy z dalšího přerušení dodávek z Blízkého východu bohatého na ropu poté, co Izrael zasadil smrtelný úder íránskému velvyslanectví v Sýrii, což znamenalo eskalaci války v Gaze mezi Izraelem a Hamásem, který je podporován Íránem.
Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci, skupina známá jako OPEC+, uspořádají ve středu online zasedání svého Společného monitorovacího výboru ministrů, aby zhodnotili situaci na trhu.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky