Klíčové body
- Asijské akciové trhy byly na začátku týdne opatrné, očekávají údaje o inflaci v USA a hospodářské aktivity v Číně, které mohou ovlivnit naděje na úrokové sazby
- Čína zaznamenala mírný nárůst inflace, což zmírňuje obavy z deflace; očekává se další růst maloobchodních tržeb a průmyslové produkce
- Výsledky amerických společností překonávají očekávání, což může signalizovat silnější ekonomiku, a zvyšuje naděje na globální růst
Peking již oznámil vítané zvýšení inflace v dubnu na 0,3 % ročně, což pomáhá zmírnit obavy z propadu do dlouhodobé deflace. Předpovědi hovoří ve prospěch dalšího růstu dubnových maloobchodních tržeb a průmyslové produkce, které mají být zveřejněny v pátek.
Objevily se také zprávy, že čínské úřady připravují půdu pro prodej dluhopisů s delší splatností v hodnotě 1 bilionu jüanů
Zlepšená nálada pomohla čínským blue chips k sedmiměsíčnímu maximu. Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko zůstal beze změny, když minulý týden dosáhl nejvyšší hodnoty za více než 15 měsíců.
Japonský Nikkei oslabil o 0,2 %, stále zatížen spekulacemi, že další ztráty jenu by mohly vést Bank of Japan ke zvýšení sazeb v příštích několika měsících.
Hodně nyní záleží na tom, zda dubnová zpráva o inflaci v USA po třech měsících překvapivých růstů vykáže zmírnění. Podle mediánových prognóz by jádrové spotřebitelské ceny měly v tomto měsíci vzrůst o 0,3 % oproti březnovým 0,4 %, což by stáhlo meziroční míru inflace na 3,6 %.

Údaje jsou natolik zásadní, že zaokrouhlení na druhé desetinné místo může mít zásadní význam.
„Naše nezaokrouhlená prognóza jádrového CPI na úrovni 0,27 % m/m naznačuje větší riziko holubičího překvapení oproti zaokrouhlenému růstu o 0,2 %,“ poznamenali analytici TD Securities.
Nízké číslo by pravděpodobně zvýšilo sázky na to, že by Federální rezervní systém mohl zmírnit již v červenci, což je v současné době oceňováno pouze 25% pravděpodobností. Stejně tak by vysoký inflační tisk mohl posunout snížení sazeb za září a zpochybnit ocenění 42 bazických bodů uvolnění v tomto roce.
Dále budou zveřejněny údaje o cenách výrobců v USA, maloobchodních tržbách a žádostech o podporu v nezaměstnanosti a konečné zprávy o evropské inflaci, které by měly posílit očekávání červnového snížení sazeb ze strany Evropské centrální banky.
Tento týden vystoupí řada řečníků z Fedu, kteří budou trhy informovat o svých úvahách, včetně předsedy Fedu Jeroma Powella, který v úterý vystoupí společně s šéfem nizozemské centrální banky.
OPTIMISTICKÉ AMERICKÉ VÝSLEDKY HOSPODAŘENÍ
Futures na indexy S&P 500 a Nasdaq se v pondělí na začátku týdne příliš nezměnily poté, co minulý týden rostly v důsledku dobrých hospodářských výsledků společností. Vzhledem k tomu, že 80 % společností z indexu S&P 500 oznámilo své výsledky, jsou společnosti na cestě k tomu, aby zvýšily své zisky o 7,8 %, což je výrazně více, než se očekávalo v dubnu, kdy činil nárůst 5,1 %.
Jakmile Nvidia 22. května podá zprávu, čtvrtletní zisk Magnificent Seven by měl podle Tajindera Dhillona, senior analytika LSEG, vyskočit o 49 %.
Mezi společnosti, které tento týden podávají zprávy, patří Walmart, Home Depot a Cisco.

Globální akciové indexy se v posledních týdnech rovněž odrazily na rekordní maxima, a to i přesto, že trhy omezily některé své agresivnější sázky na snížení sazeb v tomto roce.
„Přímá interpretace výsledků finančních trhů je taková, že globální ekonomika je silnější, než se předpokládalo, a vyšší úrokové sazby spíše odrážejí než brzdí globální růst,“ říká Bruce Kasman, vedoucí ekonomického výzkumu v JPMorgan.
„Přikláníme se k tomuto názoru, protože naše prognózy růstu i úrokových sazeb pro rok 2024 se posouvají výše.“
Relativně lepší výkonnost americké ekonomiky nadále podporuje dolar, zatímco pouze hrozba japonské intervence mu brání znovu otestovat hranici 160 jenů.
Dolar se v pondělí držel pevně na úrovni 155,92 jenu, zatímco euro bylo beze změny na 1,0770 USD, když minulý týden čelilo rezistenci kolem 1,0791 USD.
Zlato se nacházelo na úrovni 2 362 USD za unci poté, co minulý týden vzrostlo o 2,5 % díky poptávce ze strany dynamických fondů a řečem o vytrvalých nákupech ze strany Číny.
Ceny ropy koncem minulého týdne oslabily v důsledku růstu zásob benzinu a destilátů v USA před začátkem letní řidičské sezóny.
Cena ropy Brent se snížila o dalších 27 centů na 82,52 USD za barel, zatímco americká ropa klesla o 21 centů na 78,05 USD za barel.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky