Klíčové body
- patrný přístup k úrokové politice: Bank of England (BOE) zvažuje snížení úrokových sazeb v době hospodářského oživení
- Postupné a opatrné snižování sazeb: Ekonomové očekávají sérii pomalých snižování úrokových sazeb, aby se odstranila restriktivní opatření zavedená za účelem omezení inflace
- Rizika a vyváženost: Existuje riziko, že příliš rychlé snižování sazeb by mohlo způsobit zvýšenou inflaci, zatímco příliš opatrný postup by mohl zbrzdit růst
Bank of England může zvolit opatrnější cestu, až její devítičlenný Výbor pro měnovou politiku rozhodne, že nastal čas snížit výpůjční náklady.
Tento cyklus se liší tím, že neproběhne v době hospodářského poklesu, ale v době hospodářského oživení. Oficiální údaje v pátek ukázaly, že se Spojené království vzpamatovává z mírné recese a zaznamenalo nejsilnější čtvrtletní růst od konce pandemie.
To je v ostrém kontrastu s posledními třemi cykly snižování – v letech 1998, 2001 a 2008 – kdy centrální banka jednala na podporu růstu. Pokaždé postupovala rychle a snižovala prudce.
Tento týden guvernér BOE Andrew Bailey přiznal, že MPC míří do téměř neznámého teritoria. „Většina cyklů snižování … byla ve skutečnosti vyvolána nějakým šokem nebo něčím jiným, spíše než tím, co bych mohl nazvat přirozeným a cyklickým ‚dosáhli jsme vrcholu a nyní jdeme po křivce dolů‘,“ uvedl Bailey po čtvrtečním rozhodnutí ponechat klíčovou sazbu na 16letém maximu 5,25 %.
Na otázku, zda existuje mnoho precedentů pro to, do čeho se banka chystá pustit, odpověděl: „Chtěl bych jen varovat, že jich není mnoho.“ Dodal, že to, co se chystá, „je svým způsobem docela zajímavé.“
Investoři sázejí na první snížení sazeb od pandemie, které začne čtvrt procentním bodem v srpnu a po němž bude následovat další kolem listopadu. Sám Bailey uvedl do hry červen, když řekl, že snížení na příštím zasedání „není ani vyloučeno, ani hotovou věcí“.
Jakmile se BOE odhodlá k tomuto kroku, britští ekonomové očekávají rychlou sérii snížení. Mediánová prognóza průzkumu agentury Bloomberg, kterého se zúčastnilo 44 osob, předpokládá čtyři snížení o čtvrt procentního bodu během pěti zasedání od června do prosince. Bailey byl opatrnější. „Nemáme žádné předběžné představy o tom, jak rychle bychom mohli snížit,“ řekl.

Prudké škrty by pomohly premiérovi Riši Sunakovi, který doufá v „dobrý pocit“ v ekonomice před volbami, které se všeobecně očekávají na podzim. V současné době jeho Konzervativní strana v průzkumech zaostává za opozičními labouristy a za loňský propad si vysloužila kritiku.
Na zasedání BOE se politici nebudou snažit stimulovat růst, ale omezit „restriktivní“ výpůjční náklady zavedené za účelem omezení inflace. Plán je opatrně snížit sazby na jejich neutrální úroveň. Nikdo však přesně neví, kde se tato hranice nachází, takže úředníci budou muset svou cestu vytušit. Je to „něco, co se člověk učí v průběhu času“, řekl ve čtvrtek Ben Broadbent, odstupující viceguvernér.
Riziko nespočívá v náhlém ekonomickém kolapsu, ale v tom, že se znovu spustí inflační tlaky. Ještě před pátečními nečekaně silnými oficiálními údaji o hrubém domácím produktu za první čtvrtletí BOE zlepšila svůj výhled růstu Spojeného království. Silný růst reálných mezd letos podpoří spotřebitelské výdaje a nálada na trhu s bydlením se zlepšuje, uvedla banka.
Podle Dana Hansona, hlavního britského ekonoma agentury Bloomberg Economics, by místo hledání vodítek pro vývoj politiky v minulých cyklech snižování sazeb mohla být lepším srovnáním období, kdy BOE zvyšovala sazby, aby se po recesi vrátila na normální úroveň.
„Mohlo by to vypadat spíše jako to, co se dělo během zotavování z předchozích poklesů, kdy sazby měly tendenci se zvyšovat mnohem pomaleji, než byly snižovány,“ řekl. Jeho hlavním předpokladem zůstává rychlá série snížení sazeb na 4 % počínaje červnem.
To vše naznačuje, že BOE může postupovat pomalu, na jednom zasedání sazby sníží a na dalším si dá pauzu, aby zjistila, jak se budou vyvíjet údaje. Allan Monks, britský ekonom banky JP Morgan, takovouto trajektorii zastavení předpovídá.
Myslí si, že je zapotřebí opatrný přístup, aby se klouzavá dráha k neutrálnímu stavu kalibrovala způsobem, který srazí ceny, aniž by zničil růst. To by podle něj mělo další výhodu v tom, že by se sazby ve Spojeném království příliš nevzdálily sazbám v USA, kde Federální rezervní systém signalizuje politiku „vyšší na delší dobu“.
Podle Baileyho se Fed potýká se zakořeněnější inflací než Spojené království, protože americká ekonomika se přehřívá. Pokud Fed skončí s udržováním vyšších sazeb, zatímco BOE bude snižovat, Monks se obává, že dojde k znehodnocení libry a inflace ve Spojeném království vystřelí vzhůru.

„Umírněná inflace přináší pomalé uvolňování a k rychlejšímu snižování by byla zapotřebí recese,“ uvedl Monks. „Na Fedu záleží nejen kvůli dopadu na měnu, ale také kvůli potenciálně relevantním informacím o základním procesu.“
Podle něj je třeba se ještě poučit z toho, jak se ekonomiky staly odolnějšími vůči vysokým sazbám a jak napjaté trhy práce představují větší inflační riziko než dříve.
Paula Bejarano Carbo, odborná ekonomka Národního institutu pro ekonomický a sociální výzkum, rovněž očekává pomalé a postupné snižování sazeb v případě, že se ukáže, že základní inflace je vyšší, než se předpokládalo, nebo pokud geopolitická rizika na Blízkém východě opět vyvolají prudký růst cen. „Bylo by vhodnější udělat pauzu než zrušit snižování sazeb,“ řekla.
Britští ekonomové prozatím stále očekávají, že BOE bude postupovat rychle, aby se měnová politika dostala z restriktivního teritoria a klesla k horní hranici neutrální úrovně, o níž se všeobecně soudí, že se pohybuje mezi 3,25 a 4,25 %. V každém případě bude muset BOE najít křehkou rovnováhu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky